Křivá věž

Šikmá věž, Krzywa Wieża, Ząbkowice Śląskie
Věž středověkého původu sloužila od 15. století jako zvonice. K naklonění stavby došlo v r. 1598. Věž je vysoká 34 m a od svého středu se v horní části vychyluje o 2,14 m. Náklon se stále zvětšuje.
Hlavní obrázek místa
Křivá věž
© Luděk Vláčil 07/2020
Město Ząbkowice Śląskie (německy Frankenstein, česky Frankenštejn) leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství. Město má množství památek, mezi něž patří například kostel sv. Anny, kostel sv. Hedviky, bývalý klášter dominikánů s kostelem Povýšení sv. Kříže, městské hradby, novogotická pošta, zřícenina renesančního zámku, Křivá věž (též Šikmá věž) a několik dalších panských sídel. Velmi zajímavou a mezi turisty oblíbenou stavbou je Křivá věž sloužící jako rozhledna. Věž je vysoká 34 m a od svého středu se v horní části vychyluje o 2,14 m. Věž naleznete v centru města u kostela sv. Anny v blízkosti náměstí (rynku).
Luděk Vláčil, 5.5. 2021
historie

Doba vzniku ani původní účel věže nejsou známy. Do dnešních dob se nedochovaly žádné informace o jejím původu. Existuje několik možných hypotéz. Podle první se jednalo o součást původního hradu. Tuto možnost může dokládat skutečnost, že zdivo v dolní části věže je zbudováno z kamene, dosahuje tloušťky více než 4 metry a vchod se nacházel v úrovni prvního patra. Podle další teorie se původně jednalo o věž nebo bránu středověkého městského opevnění, než došlo k posunu hradeb dál od náměstí. Podle třetí verze věž vznikla jako městská zvonice. Tomuto účelu stavba sloužila od 15. století až do druhé světové války. V roce 1444 byl do věže zavěšen nový zvon. V roce 1507 byla věž spojena s kostelem sv. Anny krytým chodníkem. Další zvon zhotovil v roce 1522 zvonař Wolf Spittel. Slavnostní zavěšení zvonu se konalo 7.června 1523. K výraznému naklonění stavby došlo v roce 1598 v souvislosti buď s geologickými pohyby…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule a další, 21.11. 2021

pověsti

Zachovala se legenda, že po velkém požáru v roce 1858 byl proveden statický průzkum, při kterém byl nalezen nápis zhotovený samotným stavitelem věže. V pramenech se znění textu dochovalo ve dvou verzích: 1. Já Hans Weiss jsem stavěl tuto věž špatně s pilností, 2. Jmenuji se Johannes Gleiss, postavil jsem tuto věž křivě s pilností.

Luděk Vláčil - zdroj: informační tabule a další, 21.11. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15391
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 21.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama