Veselská rozhledna z r. 2018 je dřevěná stavba s ocelovými výztužemi, která stojí na betonovém základu obsypaném břidlicí do tvaru pyramidy. Její celková výška činí téměř 14 metrů, krytá vyhlídková plošina se nachází ve výši 9 metrů a vede na ni 44 schodů. Rozhledna je volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Veselská rozhledna
© A. Průšová 02/2020
Veselí (německy Wessiedel) je vesnice, část města Odry. Leží asi 3 km na jihozápad od vlastního města. Žije tu asi 150 obyvatel. Veselí leží v katastrálním území Veselí u Oder o rozloze 8,02 km². Nejvyšším bodem je Veselský kopec s nadmořskou výškou 557 m. K Veselské rozhledně nevede turistická značka. Motoristé po opuštění dálnice D1 na exitu 321 musí pokračovat do města Odry, projet centrem a za nemocnicí vlevo ulicí Sokolskou dojet až do vesnice Veselí (5 km). Rozhledna se nachází nedaleko silnice před Veselím po levé straně. U rozhledny je menší odstavná plocha, na které lze zaparkovat.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.1. 2022
popis

Veselská rozhledna je dřevěná stavba s kovovými prvky, která byla vybudována v průběhu léta a podzimu 2018. Její celková výška představuje 13,6 m. Krytá vyhlídková plošina se nachází ve výši 9 m a vede na ni celkem 44 schodů. Rozhledna je volně přístupná. Poskytuje výhled na Beskydy, Hostýnské vrchy, Moravskou bránu, Oderské vrchy a Vítkovskou vrchovinu.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.1. 2022

historie

Veselská rozhledna nedaleko města Odry byla vybudována v r. 2018 z iniciativy Euroregionu Silesia v rámci projektu Stezka rozhleden a vyhlídkových míst. Po rozhledně Olšová u osady Pohoř z r. 2014 se jedná o druhou rozhlednu, kterou nechalo město Odry vybudovat na svém území. Obě stavby symbolizují strážní věž, kterou má město ve znaku. Rozhledna vznikla na okraji vesnice Veselí poblíž původního turistického přístřešku a zároveň nedalekého vysílače radioreléového spojení asi 300 m od Veselského kopce. Za účelem stavby rozhledny odkoupil městský úřad Odry příslušné pozemky od soukromého majitele. Zhotovitelem rozhledny se stala Teplotechna Ostrava, a.s. Jedná se o stavbu z černě mořeného dubového dřeva v kombinaci s ocelovými výztužemi. Základ rozhledny je betonový, obsypaný břidlicí do tvaru 3 m vysoké pyramidy. Břidlice byla použita i pro zastřešení vyhlídkového ochozu. Autorem projektu rozhledny byl architekt Lumír…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.1. 2022

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Veselí

Místa v okolí

 městské hradby
 katovna
 Odry
 kostel sv. Mikuláše
 Wesselsky mlýn
 Olšová
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 Partutovice
 kostel sv. Anny
 Jeseník nad Odrou
 Lom Olšovec
 Švédská skála
 Polouvsí
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Spálov
 kostel sv. Mikuláše
 Soudkova štola
 Puchart
 Knurrův dům
 Špičky
 radnice
 zvonice
 kaple sv. Anny
 Bratrský sbor
 Fulnek
 loretánská kaple
 Kunzov
 svobodný dvůr
 Potštát
 morový sloup
 Hodinová věž
 kostel sv. Vavřince
 Hranice
 radnice
 mariánský sloup
 Nová synagoga
 Děrné
 městské hradby
 Bannerova studánka
 Svrčov
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Jiří
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Hranická propast
 Fürstenberská hrobka
 lázně
 Starý Jičín
 kaple sv. Peregrina
 Kunín
 Hustopeče nad Bečvou
 Starý Jičín
 kostel sv. Václava
 Kujavy
 kamenný pranýř
 kostel sv. Martina
 Arenda
 větrný mlýn
 Skalička
 Ústí
 větrný mlýn
 Klokočov
 kaple
 Skalička
 Hustopeče nad Bečvou
 Lukavec
 Rybáře
 Pohořílky
 Pustějov
 Drahotuše
 kostel sv. Havla
 radnice
 Požaha
 Laudonův dům
 Nový Jičín
 Stará pošta
 Czeicznerova vila
 městské hradby
 Lešná
 Perná
 Beessova kaple
 Čertův mlýn
 Bravinné
 železniční viadukt
 Kanihůra
 Příluky
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Helfštýn
 Hradní vrch
 Týn nad Bečvou
 kaple sv. Barbory
 Hodslavice
 Bílovec
 radnice
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Prameny Zrzávky
Základní informace místa
ID místa: 16193
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama