Dřevěný řeckokatolický kostelík postavený roku 1669 ve Velké Kopani na Podkarpatské Rusi. Roku 1930 přenesen do Dobříkova, zde využíván pro potřeby Československé církve husitské.
Hlavní obrázek místa
Pohled od východu
© Ivan Grisa, 06/2008
Dobříkov leží na silnici II/315 západně od Chocně, která prochází přímo kolem kostelíka. Přibližně 1 km odtud se nachází železniční zastávka Dobříkov na trati Praha – Česká Třebová. Od ní se ke kostelíku lze dostat po modré turistické značce.
Ivan Grisa, 9.6. 2008
turistické

Vstup

Vstup do kostela jsi jde, lépe předem, dohodnout s paní Z. Schejbalovou na telefonním čísle 732 589 588.

28.8. 2013

popis

Jednolodní celodřevěný kostelík, v současné poloze orientovaný k jihu. Je srouben z dubových, ručně štípaných, dotesávaných trámů. Stavba dlouhá 15 a široká 6 m se skládá z otevřené předsíně, obdélné lodi se zúženým patrem a užšího pravoúhlého presbytáře ("oltářní srub"). Nad vstupním průčelím se tyčí 17 m vysoká věž s hrotitou střechou. Celý kostel kryje šindelová střecha. Loď i presbytář završuje dřevěná "klenba" obloukového tvaru. Mobiliář pochází z Cholmovce a Trosniku.

Ivan Grisa, podle informační tabule u vstupu do kostelního areálu, 4.6. 2008

historie

Kostelík Všech svatých v Dobříkově u Chocně

Dřevěný kostelík byl roku 1669 postaven ve Velké Kopani na Podkarpatské Rusi. Po necelých 200 letech byl zakoupen za 255 zlatých a přenesen do nedalekého Cholmovce (u dnešních ukrajinsko-rumunských hranic). Ještě roku 1908 byl dochován beze změn, o 20 let později již byl rozebrán oltářní srub (presbytář) a sňata horní část věže. Roku 1930 byl na náklady V. J. Klofáče přenesen do Dobříkova, v červenci následujícího roku vysvěcen patriarchou církve Gustavem A. Procházkou.

Ivan Grisa, podle informační tabule u vstupu do kostelního areálu, 4.6. 2008

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Dobříkov

Místa v okolí

 Dobříkov
 hřbitov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Hlavačov
 Radhošť
 Zítkov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 smírčí kříž
 městské opevnění
 Pražská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Horní Jelení
 fara
 Choceň
 Těšnov
 Neulust
 Popovec
 Domoradice
 Ostrov
 Zaháj
 Hradníky
 Sudličkova Lhota
 Štěnec
 Koldín
 Veliny
 Mostek
 kostel sv. Mikuláše
 Vračovice
 Dřel
 Přestavlky
 kostel sv. Jiří
 Hradce
 Pěšice
 Chlumek
 sokolovna
 pivovar
 Borohrádek
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 České Heřmanice
 Orlík
 České Heřmanice
 Chroustovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Slepotice
 Březovice
 Vrbice
 kostel sv. Martina
 Holice
 Bílý Kůň
 Hájek
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Velešov
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Košumberk
 Jahůdka
 zámecký zvěřinec
 pivovar
 Hrádek
 Doudleby nad Orlicí
 Potštejn
 socha sv. Prokopa
 Zdislav
 Růžový palouček
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Hříště
 Rosice
 Rosice
 Sedlíšťka
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 katovna
 Chvojenec
 Peklo
 Smetanův dům
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Lidový dům
Základní informace místa
ID místa: 6303
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama