Místo po zaniklé tvrzi se nachází na severním okraji Doudleb nad Orlicí u potůčku. Dnes po tvrzi nenajdeme žádné pozůstatky staveb. O samotné tvrzi se písemné prameny přímo nezmiňují. S přídomkem z Hříště se uvádějí ve 14.–15. století tři majitelé.
Hlavní obrázek místa
Lokalita, kde stávala tvrz.
© Jan Švejkar, 12/2008
Místo, kde stála zaniklá tvrz s dvorem a případně vsí, jak se domnívá prof. Fr. Musil, se nachází na severním okraji Doudleb nad Orlicí u potůčku v místě nazývaném „V říšti“. Tvrz se nacházela vpravo od dnešní zemědělské komunikace, která zde přemosťuje potůček tekoucí k jihu směrem ke Doudlebám. Dnes po tvrzi nenajdeme žádné pozůstatky staveb, místo je změněno v pole. Terénní fragmenty v podobě dosud dochovaných hrází a existence rybníků nasvědčuje, že se jednalo o vodní tvrz. Do konce 19. století se dochoval oválný pahorek, obklopený příkopem. Později byly tyto pozůstatky rozvezeny při úpravách okolních polí. Důkazem podoby této lokality je katastrální mapa Doudleb z roku 1840. Ve 2. polovině 70. let minulého století byl na této lokalitě proveden archeologický výzkum, při kterém byly nalezeny zbytky keramiky ze 14. a 15. Století. O samotné tvrzi se písemné prameny přímo nezmiňují, pouze v přídomku v souvislosti se sporem s kosteleckým farářem se uvádí Kačka z Hříště a její zeť potštejnský purkrabí Otík z Bubna. Tento spor se uvádí v letech 1397–1398. V roce 1414 se stejný Otík uvádí už s přídomkem z Hříště. V roce 1442 se uvádí Heřman z Hříště, to je druhá a poslední zpráva vztahující se k této tvrzi. Lze se domnívat, že v této době nebo krátce poté tvrz zanikla. Důvod zániku tvrze je možný v souvislosti s připojením k Doudlebám, kde z původní tvrze vznikl kolem r. 1590 renesanční zámeček. Zcela nemůžeme ani vyloučit, že za zánikem tvrze stály válečné události.
Jan Švejkar, 2010. Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, 1998, s. 57-58. Encyklopedie českých tvrzí, díl I., Praha 1997, s. 141., 10.12. 2010
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Doudleby nad Orlicí

Místa v okolí

 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 kamenný most
 Vamberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vrbice
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Peklo
 kašna
 synagoga
 radnice
 Velešov
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Přestavlky
 Dřel
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Těšnov
 Černíkovice
 Černíkovice
 Hoděčín
 kostel sv. Jiří
 Lično
 Hájek
 Koldín
 Solnice
 Chlumek
 Kvasiny
 Rychmberk
 Uhřínovice
 Pěčín
 Sudličkova Lhota
 kaple sv. Anny
 pivovar
 Borohrádek
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Helvíkovice
 Mostek
 Hlavačov
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 České Libchavy
 sokolovna
 pomník Rampepurdy
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Choceň
 Hradníky
 kaple na rozcestí
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 kaple sv. Antonína
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Orlík
 Horní Jelení
 kaple sv. Anny
 Osičina
 Žampach
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Nový hrad
 radnice
 Veliny
 Žampach
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Divišovo divadlo
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Dobříkov
 Bolehošťská Lhota
 kaple sv. Anny
 Horní Libchavy
 mariánský sloup
 hřbitov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Přepychy
 Dolní Libchavy
 Očelice
 Radhošť
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
Základní informace místa
ID místa: 9605
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama