Místo po zaniklé tvrzi se nachází na severním okraji Doudleb nad Orlicí u potůčku. Dnes po tvrzi nenajdeme žádné pozůstatky staveb. O samotné tvrzi se písemné prameny přímo nezmiňují. S přídomkem z Hříště se uvádějí ve 14.–15. století tři majitelé.
Hlavní obrázek místa
Lokalita, kde stávala tvrz.
© Jan Švejkar, 12/2008
Místo, kde stála zaniklá tvrz s dvorem a případně vsí, jak se domnívá prof. Fr. Musil, se nachází na severním okraji Doudleb nad Orlicí u potůčku v místě nazývaném „V říšti“. Tvrz se nacházela vpravo od dnešní zemědělské komunikace, která zde přemosťuje potůček tekoucí k jihu směrem ke Doudlebám. Dnes po tvrzi nenajdeme žádné pozůstatky staveb, místo je změněno v pole. Terénní fragmenty v podobě dosud dochovaných hrází a existence rybníků nasvědčuje, že se jednalo o vodní tvrz. Do konce 19. století se dochoval oválný pahorek, obklopený příkopem. Později byly tyto pozůstatky rozvezeny při úpravách okolních polí. Důkazem podoby této lokality je katastrální mapa Doudleb z roku 1840. Ve 2. polovině 70. let minulého století byl na této lokalitě proveden archeologický výzkum, při kterém byly nalezeny zbytky keramiky ze 14. a 15. Století. O samotné tvrzi se písemné prameny přímo nezmiňují, pouze v přídomku v souvislosti se sporem s kosteleckým farářem se uvádí Kačka z Hříště a její zeť potštejnský purkrabí Otík z Bubna. Tento spor se uvádí v letech 1397–1398. V roce 1414 se stejný Otík uvádí už s přídomkem z Hříště. V roce 1442 se uvádí Heřman z Hříště, to je druhá a poslední zpráva vztahující se k této tvrzi. Lze se domnívat, že v této době nebo krátce poté tvrz zanikla. Důvod zániku tvrze je možný v souvislosti s připojením k Doudlebám, kde z původní tvrze vznikl kolem r. 1590 renesanční zámeček. Zcela nemůžeme ani vyloučit, že za zánikem tvrze stály válečné události.
Jan Švejkar, 2010. Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, 1998, s. 57-58. Encyklopedie českých tvrzí, díl I., Praha 1997, s. 141., 10.12. 2010
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Doudleby nad Orlicí

Místa v okolí

 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 kamenný most
 Vamberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Vrbice
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Peklo
 kašna
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Havla
 Velešov
 zámecký zvěřinec
 židovský hřbitov
 Častolovice
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Přestavlky
 Potštejn
 Litice nad Orlicí
 Dřel
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Těšnov
 Černíkovice
 Černíkovice
 Hoděčín
 kostel sv. Jiří
 Lično
 Hájek
 Koldín
 Solnice
 Chlumek
 Kvasiny
 Rychmberk
 Uhřínovice
 Pěčín
 Sudličkova Lhota
 kaple sv. Anny
 pivovar
 Borohrádek
 Skuhrov nad Bělou
 Helvíkovice
 Skuhrov
 Mostek
 Hlavačov
 socha Panny Marie
 kaple Panny Marie
 České Libchavy
 sokolovna
 pomník Rampepurdy
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Choceň
 Hradníky
 Brandýs nad Orlicí
 kaple na rozcestí
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 kaple sv. Antonína
 Zítkov
 kostel sv. Mikuláše
 Orlík
 fara
 Horní Jelení
 Suchá
 kaple sv. Anny
 Osičina
 kaple sv. Rozálie
 Žampach
 židovský hřbitov
 Chudoba
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 Nový hrad
 Veliny
 Žampach
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Divišovo divadlo
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Bolehošťská Lhota
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Horní Libchavy
 mariánský sloup
 hřbitov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Přepychy
 Dolní Libchavy
 Očelice
 Radhošť
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
Základní informace místa
ID místa: 9605
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama