Jádro, valy a příkopy vodního tvrziště nezaznamenaného v pramenech v lese poblíž Kosteleckých Horek. Okrouhlý pahorek jádra obklopen vodním příkopem a valem v sousedství rybníka.
Hlavní obrázek místa
Severní část tvrziště
Zleva: střed tvrziště, příkop a val. Záběr od východu.
© Adam Prokeš, 01/2007
Tvrziště se nachází mimo značené cesty. Nejjednodušší přístup je od silnice z osady Smetana do Kosteleckých Horek. Asi 1 km od osady silnice zatáčí ostře vpravo, v těchto místech na levé straně odbočuje k východu lesní cesta, po cca 100 m se vlevo odpojuje směrem k severu další lesní cesta, která nás po cca 800 metrech přivede až k tvrzišti.
Zany, 7.2. 2007
popis

Dosud jasně čitelné tvrziště je tvořeno přibližně okrouhlým pahorkem jádra o průměru v koruně asi 38 m. V jeho jižní části je nevýrazná sníženina na půdorysu čtverce o straně 14 m. Některými prameny je interpretována jako pozůstatek obytného objektu. Tuto domněnku nelze bez výzkumu potvrdit, není ani prokázáno, že je současná s tvrzí. Jádro vystupuje o 2-3 metry nad hladinu vodního příkopu širokého 10 a hlubokého 2,5 m, před nímž je vyhozen val dosud až 2,5 m vysoký. Příkop je dodnes zavodněn, zdrojem vody byly dva rybníky, od severu již zrušený Dýmák (Suchý rybník), od jihu dosud zavodněný Malý Pobočník.

Zany, 7.2. 2007

historie

O těšnovské tvrzi se nedochovaly žádné stopy v písemných pramenech, není ani jisté, zda se skutečně jmenovalo Těšnov. toto jméno se pro přilehlý les poprvé objevuje až v roce 1587, později bylo spojováno se zdejšími rybníky. Existence zaniklého panského sídla se odrazila i v názvu „Zpropadený zámek“ používaném pro tvrziště v 19. století. Podle nálezů keramických střepů lze život tvrze datovat do 15. století, kdy byla zdejší krajina součástí potštejnského panství. V lese Těšnově severně ode vsi Horek ležícím, blíže myslivny Smetana řečené, nachází se tvrziště neveliké, posud příkopem jen v suchých letech tak tak vyschlým obehnané. Že tu tvrz nějaká stála, jest jisto, a že se jmenovala jako les, totiž Těšnov, víře velmi podobno; historických zpráv však o té tvrzi naprosto nemáme, any staré dsky zemské shořely a krajina tato již v 15. století k panství Potšteinsko - Litickému náležela.

Zany, August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 2, 7.2. 2007

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Přestavlky
 Dřel
 Hlavačov
 Vrbice
 Koldín
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Zítkov
 Horní Jelení
 Chlumek
 fara
 Častolovice
 pivovar
 Borohrádek
 zámecký zvěřinec
 Sudličkova Lhota
 kostel sv. Víta
 Doudleby nad Orlicí
 Choceň
 socha sv. Prokopa
 Dobříkov
 Hříště
 Velešov
 hřbitov
 Hradníky
 Mostek
 Zámrsk
 Potštejn
 kostel sv. Martina
 Potštejn
 Veliny
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Hájek
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Hradce
 Hoděčín
 Radhošť
 Peklo
 kostel sv. Jiří
 Týniště nad Orlicí
 Husův sbor
 městské opevnění
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Choceňská brána
 Litice nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Anny
 Stará radnice
 zvonička
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Vraclav
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 Litice nad Orlicí
 Litomyšlská brána
 hasičská zbrojnice
 Lično
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kašna
 kostel sv. Havla
 Zaháj
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Neulust
 Vračovice
 socha sv. Marka
 Černíkovice
 Černíkovice
 Uhřínovice
 České Libchavy
 kostel sv. Martina
 Holice
 Ostrov
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Popovec
 Domoradice
 Hrádek
 Horní Libchavy
 Štěnec
 kostel sv. Jiří
 Andrlův chlum
 Chroustovice
 Rychmberk
 kaple sv. Anny
 Podorlický skanzen
Základní informace místa
ID místa: 4957
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama