Jádro, valy a příkopy vodního tvrziště nezaznamenaného v pramenech v lese poblíž Kosteleckých Horek. Okrouhlý pahorek jádra obklopen vodním příkopem a valem v sousedství rybníka.
Hlavní obrázek místa
Severní část tvrziště
Zleva: střed tvrziště, příkop a val. Záběr od východu.
© Adam Prokeš, 01/2007
Tvrziště se nachází mimo značené cesty. Nejjednodušší přístup je od silnice z osady Smetana do Kosteleckých Horek. Asi 1 km od osady silnice zatáčí ostře vpravo, v těchto místech na levé straně odbočuje k východu lesní cesta, po cca 100 m se vlevo odpojuje směrem k severu další lesní cesta, která nás po cca 800 metrech přivede až k tvrzišti.
Zany, 7.2. 2007
popis

Dosud jasně čitelné tvrziště je tvořeno přibližně okrouhlým pahorkem jádra o průměru v koruně asi 38 m. V jeho jižní části je nevýrazná sníženina na půdorysu čtverce o straně 14 m. Některými prameny je interpretována jako pozůstatek obytného objektu. Tuto domněnku nelze bez výzkumu potvrdit, není ani prokázáno, že je současná s tvrzí. Jádro vystupuje o 2-3 metry nad hladinu vodního příkopu širokého 10 a hlubokého 2,5 m, před nímž je vyhozen val dosud až 2,5 m vysoký. Příkop je dodnes zavodněn, zdrojem vody byly dva rybníky, od severu již zrušený Dýmák (Suchý rybník), od jihu dosud zavodněný Malý Pobočník.

Zany, 7.2. 2007

historie

O těšnovské tvrzi se nedochovaly žádné stopy v písemných pramenech, není ani jisté, zda se skutečně jmenovalo Těšnov. toto jméno se pro přilehlý les poprvé objevuje až v roce 1587, později bylo spojováno se zdejšími rybníky. Existence zaniklého panského sídla se odrazila i v názvu „Zpropadený zámek“ používaném pro tvrziště v 19. století. Podle nálezů keramických střepů lze život tvrze datovat do 15. století, kdy byla zdejší krajina součástí potštejnského panství. V lese Těšnově severně ode vsi Horek ležícím, blíže myslivny Smetana řečené, nachází se tvrziště neveliké, posud příkopem jen v suchých letech tak tak vyschlým obehnané. Že tu tvrz nějaká stála, jest jisto, a že se jmenovala jako les, totiž Těšnov, víře velmi podobno; historických zpráv však o té tvrzi naprosto nemáme, any staré dsky zemské shořely a krajina tato již v 15. století k panství Potšteinsko - Litickému náležela.

Zany, August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 2, 7.2. 2007

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK),

Místa v okolí

 Přestavlky
 Dřel
 Hlavačov
 Vrbice
 Koldín
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Zítkov
 Chlumek
 pivovar
 Častolovice
 Sudličkova Lhota
 kostel sv. Víta
 Borohrádek
 zámecký zvěřinec
 Doudleby nad Orlicí
 Choceň
 Dobříkov
 Hříště
 Velešov
 hřbitov
 Hradníky
 Mostek
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Veliny
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Hájek
 kostel sv. Mikuláše
 Vamberk
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Hradce
 Hoděčín
 Radhošť
 Peklo
 kostel sv. Jiří
 Týniště nad Orlicí
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Litice nad Orlicí
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 zvonička
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Vraclav
 kostel sv. Mikuláše
 Stará radnice
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 Litice nad Orlicí
 Litomyšlská brána
 hasičská zbrojnice
 Lično
 židovský hřbitov
 kašna
 smírčí kříž
 radnice
 synagoga
 Zaháj
 Rychnov nad Kněžnou
 Neulust
 Vračovice
 socha sv. Marka
 Černíkovice
 Černíkovice
 Uhřínovice
 České Libchavy
 Holice
 Ostrov
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Popovec
 Domoradice
 Hrádek
 Horní Libchavy
 Štěnec
 kostel sv. Jiří
 Andrlův chlum
 Chroustovice
 Rychmberk
 kaple sv. Anny
 Podorlický skanzen
Základní informace místa
ID místa: 4957
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.2.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama