Téměř 30 m vysoká kovová rozhledna byla na vrchu Kopřivná postavena v letech 2020-2021 a je volně přístupná. Pojmenována byla po budišovském rodákovi Fr. I. C. Halaškovi (1780-1847), piaristickém knězi, pedagogu, významném přírodovědci a především astronomovi.
Hlavní obrázek místa
Halaška-rozhledna
© M. Čada 11/2021
Budišov nad Budišovkou je doložen od r. 1301 jako horní město. Nyní má asi 2900 obyvatel. Prochází jím silnice II/443 z Opavy do Města Libavá a končí tu lokální železniční trať 276 ze Suchdola nad Odrou. Rozhledna Halaška stojí na vrcholu kopce Kopřivná severozápadně nad městem. Přístup k ní vede nejprve po červené značce k rozcestí U Křížku a pak vlevo neznačenou cestou vzhůru k vrcholu. Cesta je dlouhá asi 3,5 km při převýšení 120 m a je použitelná pouze pro pěší a cyklisty. Motoristé musí zaparkovat v Budišově. Rozhledna je téměř 30 m vysoká a na její vyhlídkovou plošinu vede 153 schodů; je volně přístupná.
29.1. 2022
popis

Stavba rozhledny má čtvercový půdorys a skládá se ze čtyř hlavních ocelových profilů (listů) a plechů s ocelovým schodištěm s roštovými stupni. Konstrukce zahrnuje sedm pater a je zakončena průhlednou střechou. Na základě návrhu arch. Moučky bylo zavrženo původní pracovní označení „rozhledna Kopřivná“, mj. pro odlišení od nedalekého lyžařského areálu Kopřivná, a rozhledna byla pojmenována Halaška na počest budišovského rodáka, astronoma, pedagoga, matematika a přírodovědce Františka Ignáce Kassiána Halašky (1780-1847). Franz Ignaz Cassianus Hallaschka byl katolický kněz, člen piaristického řádu, významný vědec a pedagog. Zajímal se o matematiku, fyziku, přírodní vědy a především astronomii. V Praze byl jeho přítelem další významný přírodovědec Jan Evangelista Purkyně. Halaškův zájem o astronomii symbolizuje i průhledná střecha rozhledny z plexiskla, která umožňuje v noci pozorovat hvězdnou oblohu. Celková výška…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 29.1. 2022

historie

Prvotní záměr vybudovat na kopci Kopřivná u Budišova nad Budišovkou turistickou rozhlednu spadá do roku 2016, kdy zástupci Euroregionu Silesia zahájili ve spolupráci s obcemi a dalšími místními subjekty přípravu souhrnné koncepce vytvoření rozhleden a vyhlídkových míst na česko-polském pomezí. Pro stavbu rozhledny vybíralo město Budišov nad Budišovkou na jaře 2016 ze dvou lokalit. Vybrána byla Kopřivná s vyšší nadmořskou výškou a díky skutečnosti, že potřebný pozemek patřil městu. Zároveň byl představitelům města představen návrh kovové rozhledny od arch. Lumíra Moučky z Moravské Třebové, který připravil také projektovou dokumentaci ve spolupráci s Filipem Koryčanským, Ing. Jiřím Žižkou a Ing. Jiřím Smolařem. Teprve až na druhý pokus na jaře 2019 získalo město potřebnou dotaci. Začátkem roku 2020 byl vybrán dodavatel stavby, firma Femont Opava s.r.o. V dubnu 2020 začalo budování základů, v polovině září se pak začala vztyčovat…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 29.1. 2022

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Budišov nad Budišovkou

Místa v okolí

 Vildštejn
 radnice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Kružberk
 kostel sv. Trojice
 Kerhartice
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 Polzerova kaple
 Medlice
 Davidův mlýn
 kostel sv. Floriána
 Šternek
 kostel sv. Markéty
 Jánské Koupele
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 kaple
 kostel Panny Marie
 Stará Voda
 kaple
 Slezská Harta
 kostel sv. Michala
 Klokočov
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Vavřince
 Velký Roudný
 Nové Valteřice
 Vítkov
 Františkův Dvůr
 kamenný most
 Jakartovice
 Roderichova kaple
 Dubová
 větrný mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Melč
 Vikštejn
 Moravský Beroun
 Mladecko
 Staré Heřminovy
 Bělá
 kaple sv. Alfonse
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 Spálov
 Litultovice
 větrný mlýn
 Malý Rabštýn
 Švédská skála
 Choltice
 kostel sv. Jiří
 Hlavnice
 kostel sv. Vavřince
 Dolní Životice
 kostel sv. Jiří
 Dolní Životice
 kostel sv. Anny
 dvoupatrový most
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Nový Dvůr
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 Stěbořice
Základní informace místa
ID místa: 16208
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama