Třípatrová dřevěná rozhledna byla na návrší nad obcí Staré Těchanovice vybudována v letech 2016-2018. Je volně přístupná a poskytuje výhled na nedalekou vodní nádrž Kružberk, Jeseníky i Beskydy.
Hlavní obrázek místa
Těchanovická vyhlídka
© J. Štekl 04/2018
Obec Staré Těchanovice (německy Alt Zechsdor) leží v nejvyšších polohách Opavska, v krajině Červenohorské plošiny, jižně od údolí řeky Moravice. Nachází se v podhůří Nízkého Jeseníku blízko Kružberské přehrady v nadmořské výšce 480 m n. m. Na katastru o rozloze 750 ha žije v obci 137 obyvatel. První zmínky o dnešní obci Staré Těchanovice pocházejí z r. 1377. Prochází jimi silnice II/443 v úseku z Budišova nad Budišovkou do Opavy. Dřevěná Těchanovická vyhlídka stojí na návrší západně od zástavby a je dostupná odbočkou naučné stezky, zvané Břidlicová stezka. Z centra obce je vzdálena asi 1,5 km s převýšením 50 m.
17.2. 2022
popis

Třípatrová dřevěná stavba je vysoká celkem 11,9 m. Na krytou vyhlídkovou plošinu ve výši 9,2 m vede celkem 39 schodů. Od svého dokončení je rozhledna volně přístupná. Poskytuje výhled na Staré Těchanovice, přehradní nádrž Kružberk, vrch Velký Roudný, Jeseníky s Pradědem i Beskydy s Lysou horou.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 17.2. 2022

historie

Dřevěnou třípodlažní vyhlídkovou věž nechala na svém katastru v letech 2016-2018 postavit obec Staré Těchanovice. Jelikož nebylo možné postavit rozhlednu na nejvyšším místě v obci, kde stojí vysílač pro přenos signálu mobilních telefonních sítí, byla vybrána lokalita nad údolím Těchanovického potoka zhruba 1 km západně od obce (bezejmenná kóta v úpatí Kostelního vrchu). Projektantem rozhledny byl ing. Adam Benek, stavbu realizovala firma Tesařství Jaroslav Špaček. Ačkoli byla samotná konstrukce rozhledny stavebně dokončena na podzim 2017, kdy na ni mohli turisté i vystoupat, proběhlo slavnostní otevření rozhledny a blízké sluneční terasy až po dokončení všech prací souvisejících s úpravou okolí, a to v sobotu 19. května 2018.

17.2. 2022

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Staré Těchanovice

Místa v okolí

 Davidův mlýn
 Kružberk
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Trojice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Markéty
 Kerhartice
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
 kostel sv. Martina
 Halaška
 Vildštejn
 Roderichova kaple
 Dubová
 Vítkov
 Vikštejn
 Medlice
 Melč
 Klokočov
 kostel Panny Marie
 Šternek
 Polzerova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Františkův Dvůr
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Kateřiny
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Mladecko
 Jakartovice
 Litultovice
 Slezská Harta
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Stará Voda
 Choltice
 Weisshuhnův kanál
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Hlavnice
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 Spálov
 větrný mlýn
 kaple
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Jezdkovice
 Velký Roudný
 Hanuše
 arboretum
 kostel sv. Vavřince
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 Hradec nad Moravicí
 kamenný most
 zvonice
 větrný mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Stěbořice
 kostel sv. Michala
 Šibenice
 Wesselsky mlýn
 kaple sv. Anny
 městské koupaliště
Základní informace místa
ID místa: 11806
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama