Brána byla postavena ve 13. stol. a bývala součástí městského opevnění. Věž vysoká 31 m. Vyhořela v letech 1461, 1700, 1774 a 1816. Oprava horních pater provedena v l. 1882 až 1883 arch. Fr. Schmoranzem.
Hlavní obrázek místa
Pohled z města
© Ivo Rozehnal 06/2020
Velká věž je vysoká 31 metrů a již od středověku je výraznou dominantou města. Žil v ní hlásný až do roku 1816, kdy vyhořela. Dnes slouží jako vyhlídková a uvnitř ochozu je umístěna expozice "Staré Vysoké Mýto".
Mass, Turyna Petr, 27.2. 2004
turistické

Komentované prohlídky věže:

Věž je přístupná v letní sezóně (až do konce září) v rámci sobotních komentovaných prohlídek městských věží - prohlídky začínají dvakrát denně před MÚ, vstupenky si je možno zakoupit v Informačním centru (v přízemí budovy MÚ Vysoké Mýto na náměstí Přemysla Otakara II.). Mimo tyto komentované prohlídky je věž přístupná ve stanovených časech (viz návštěvní doba).

E.H. podle http://infocentrum.vysoke-myto.cz/, 19.8. 2013

popis

Pražskou bránu tvoří portál v hradbě sevřené mezi dvě hranolové věže. Pětipatrová jižní věž čtvercového půdorysu o straně 8,5 m je ve zdivu vysoká 31 m, se střechou pak 48 metrů. V dolní části je její zdivo až 3 metry silné, ve vyšších úrovních jeho tloušťka klesá. Spodní čtyři patra s armovanými nárožími jsou ve zdivu zbytkem původní stavby. Spodní tři patra jsou osvětlena úzkými obdélnými okénky pravidelně rozmístěnými ve středech průčelí, čtvrté patro je hodinové. Páté patro vysazeno na celkem 24 krakorcích je dílem novogotické přestavby Fr. Schmoranze z 80. let 19. století a slouží jako vyhlídkové patro. Ve všech rozích patra jsou nárožní věžičky zakončené jehlancovými střechami, hlavní střecha má podobu osmibokého jehlanu s makovicí a korouhvičkou. Severní vížka je drobná hranolová stavba přibližně poloviční výšky s interiérem na kruhovém půdorysu. Zakončena je falešným cimbuřím a zděnou helmicí. Mezi věže je vložen lomený gotický…  číst dále

Zany, 5.10. 2006

historie

Vysoké Mýto je město na východě Čech. Osídlení v těchto místech sahá až do střední doby kamenné. Město bylo založeno kolem roku 1262 králem Přemyslem Otakarem II. Od roku 1307 bylo věnným městem českých královen. Jeho středověké brány, věže a část hradeb se zachovaly až do dnešních dnů. Také původní dispozice města s náměstím uprostřed se zachovala dodnes a je významným pozůstatkem městské gotické architektury. Pražská brána pochází ze 13. stol. a bývala součástí městského opevnění středověkého města. Věž vysoká 31 m je opatřena hodinami. Pražská brána vyhořela v roce 1461, 1700, 1774 a 1816. Až do požáru v roce 1816 byla stanovištěm a příbytkem hlásného. Oprava horních pater byla provedena v letech 1822 až 1883 arch. Fr. Schmoranzem. Pražská brána je dnes je využívána jako vyhlídková věž a je zde umístěna i expozice muzea.

Pavel Vítek, 29.9. 2006

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vysoké Mýto

Místa v okolí

 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Zaháj
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Domoradice
 Dobříkov
 Zítkov
 Popovec
 Vračovice
 Radhošť
 Choceň
 Hlavačov
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Štěnec
 kostel sv. Václava
 Pěšice
 Hradníky
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 Sudličkova Lhota
 Růžový palouček
 Mostek
 Bílý Kůň
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Orlík
 evangelický kostel
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Neulust
 Sedlíšťka
 Brandýs nad Orlicí
 Nový hrad
 barokní špýchar
 kostel sv. Víta
 Koldín
 křížová cesta
 Nové Hrady
 kostel sv. Prokopa
 Horní Jelení
 fara
 pivovar
 Košumberk
 Chroustovice
 Chlumek
 Těšnov
 Kapalice
 Zdislav
 Betlém
 Hrádek
 Jahůdka
 Dřel
 Pivnická rokle
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Březovice
 katovna
 Smetanův dům
 Borůvka
 Regionální muzeum
 Jarošov
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Litomyšl
 stará radnice
 Lidový dům
 Veliny
 kamenný most
 Slepotice
 Toulovcovy maštale
 kostel sv. Mikuláše
 Hájek
 Rosice
 Hradce
 Rosice
 kaplička
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 hradiště Hrutov
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Martina
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Holice
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 2261
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama