Renesanční zámek postavil v l. 1585–90 Mikuláš st. z Bubna, zřejmě na místě gotické tvrze. Kolem r. 1630 za Jindřicha Jana z Bubna stavebně upraven, znovu v l. 1670–90 v raně barokním stylu Františkem Adamem z Bubna. Oprava zámku r. 1886 a v l. 1958-60. S výjimkou obd. totality patřil rodu z Bubna.
Hlavní obrázek místa
© Taribo, 09/2012
Doudleby nad Orlicí leží na železniční trati s výhodným rychlíkovým spojením (přímé rychlíky z Prahy i z Letohradu). Zámek stojí 400 m od vlakového nádraží, autobusová zastávka je vzdálena necelých 100 m. Z Kostelce nad Orlicí do Potštejna vede přes Doudleby nová cyklotrasa. Těsně kolem zámku vede značená turistická stezka.
23.6. 2009
popis

Čtyřkřídlý renesanční zámeček, s nádvorními arkádami - v přízemí s toskánskými sloupky, v patře je dnes pouze zastřešená chodba (původně snad přímé překlady). Zámek měl renesanční nárožní sály (paláce), v přízemí menší, patrně s trámovými stropy. Přízemí je jinak valeně klenuté s výsečemi. Renesanční sgrafitová výzdoba se vzácněji používanými složitými geometrickými vzorci (1590), zajímavostí je že sgrafity byla vyzdobena jak vnější fasáda, tak vnitřní, dokonce i komíny. Vnější fasády zdobí renesanční lunetová římsa. Vstupní kamenný portál je raně barokní.

E.H. podle Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, F. Musil a L. Svoboda, Grantis s.r.o. 1998; www.zamek-doudleby.cz; Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Pavel Vlček, Libri 1999, 29.7. 2013

historie

Za komunistů zámek chátral, dokonce hrozila demolice, ale naštěstí se pod omítkou objevily nástropní malby, které vzbudily zájem památkářů, takže byl zámek opraven a posléze zpřístupněn (mj. vojenské muzeum, expozice vamberecké krajky). Za současné majitelky proběhly další opravy, nově byly zařízeny i interiéry (z původního vybavení se zachovala snad jen kachlová kamna). Přístupný je nejen zámek, ale i zámecký park.

Helena Dvořáková (informace od průvodkyně), 28.7. 2013

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorys 1. patra zámku se stavebně-historickou analýzou
© Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, F. Musil a L. Svoboda, Grantis s.r.o. 1998
Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Doudleby nad Orlicí

Místa v okolí

 socha sv. Prokopa
 Hříště
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Vrbice
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 Velešov
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Peklo
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Přestavlky
 Kostelec nad Orlicí
 zámecký zvěřinec
 kašna
 synagoga
 Častolovice
 radnice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Víta
 Dřel
 židovský hřbitov
 socha sv. Marka
 Litice nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Těšnov
 Hájek
 Koldín
 Chlumek
 kostel sv. Jiří
 Černíkovice
 Hoděčín
 Černíkovice
 Lično
 Sudličkova Lhota
 Solnice
 Kvasiny
 Mostek
 Rychmberk
 Helvíkovice
 Pěčín
 České Libchavy
 Hlavačov
 sokolovna
 Uhřínovice
 kaple sv. Anny
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Hradníky
 pivovar
 Borohrádek
 Choceň
 Orlík
 socha Panny Marie
 Zítkov
 kaple sv. Antonína
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kaple na rozcestí
 Žampach
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 Chudoba
 Horní Jelení
 Suchá
 vodárenská věž
 kaple sv. Rozálie
 Týniště nad Orlicí
 fara
 Žampach
 židovský hřbitov
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Libchavy
 Divišovo divadlo
 radnice
 kostel sv. Jiří
 kostel Všech svatých
 Žamberk
 Dobříkov
 kaple sv. Anny
 Veliny
 hřbitov
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 fara
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Osičina
 Dolní Libchavy
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Bolehošťská Lhota
 Hernychova vila
 Přepychy
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Radhošť
 Očelice
Kontaktní informace
zámek Doudleby nad Orlicí
Zámek 1
517 42 Doudleby nad Orlicí
Tel: +420 494 383 420, +420 777 888 083
http://www.zamek-doudleby.cz
info@zamek-doudleby.cz
Základní informace místa
ID místa: 1397
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama