Rozhledna Na Vrchách je atypická dřevěná stavba nevšedního tvaru a její dřevěná konstrukce je navíc také dřevem opláštěna, protože slouží ještě pro umístění datového převaděče kamerových systémů. Její plošina dostupná po 60 schodech umožňuje výhled z výše 12 m a je v průběhu sezóny přístupná zdarma.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Břasy
© Jiří Špaček, 08/2015
Rozhledna v lokalitě Na Vrchách (někdy uváděno též Na Vrších) byla vybudována z iniciativy obecního úřadu Břasy na návrší severně od obce v r. 2013 jako víceúčelové zařízení na místě vojenských radarů. Účelem stavby je kromě služby turistům totiž také umístění datového převaděče kamerového systému. Rozhledna nevšedního tvaru postavená podle projektu Petra Kesla je dřevěná stavba o výšce 15,5 metru. Vzhledem k potřebě ochrany technického zařízení je její dřevěná konstrukce ještě také dřevem opláštěna. Pro veřejnost byla otevřena 3. července 2013, je přístupná po dobu běžné turistické sezóny (duben-říjen), ale vstupné se nevybírá. Vyhlídková plošina rozhledny se nachází ve výši 12 metrů a vede k ní 60 schodů. V nejvyšším nepřístupném patře nad ní je umístěno technické zařízení. Kromě nejbližšího okolí a barokní perly Mariánské Týnice upoutá náš pohled na východě dominantní hřeben Radče, jihozápadně pak vidíme Radyni, Plzeň a na obzoru hraniční pohoří Český les.
Vladimíra Gregorová (zdroj: webové stránky obce Břasy), 7.4. 2015
Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Břasy

Místa v okolí

 kaple sv. Rozálie
 Jakšovský dům
 synagoga
 Radnice
 kašna
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Březina
 kostel sv. Markéty
 Březina
 Spálený mlýn
 Kaceřov
 Svinná
 Svinná
 Bušovice
 Libštejn
 Osek u Rokycan
 Liblín
 židovský hřbitov
 Kokotsko
 Kamýk
 Bílý mlýn Kepka
 Radeč
 Bílá vila
 Radost
 židovský hřbitov
 Dolní Hradiště
 Třebekov
 kostel sv. Mikuláše
 Dolanský Mlýn
 Hromnické jezírko
 Hřešihlavy
 Prašný Újezd
 židovský hřbitov
 kaple se zvoničkou
 Babina
 hradiště Koryta
 Rovný
 Věžka
 židovský hřbitov
 Terešov
 dvůr Rohy
 Klabava
 křížová cesta
 Černá mohyla
 Muchkovský mlýn
 Labšovský mlýn
 kašna
 dvůr Býkov
 městské opevnění
 masné krámy
 děkanství
 Rokycany
 Krašov
 kaple
 kašna
 radnice
 mariánský sloup
 Fitzova vila
 dvůr Lednice
 Čertova skála
 Čertův mlýn
 Červený Hrádek
 kostel sv. Prokopa
 Zbiroh
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Štěpána
 Podmokly
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Zvíkovec
 Újezdec
 Kotel
 Chříč
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Vojtěcha
 kolomazná pec
 Řebřík
 vodní hamr
 Švédský most
 Vimberk
 Skryjská jezírka
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 železná huť
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 masné krámy
 Černá věž
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 radnice
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Západočeské muzeum
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Korandův dům
 Velká synagoga
 Šebíkov
 Betlémská kaple
 Plasy
 Tyršův most
Kontaktní informace
www.obecbrasy.cz - OBECNÍ ÚŘAD BŘASY
Tel: 797972411
21obecbrasy.cz
Základní informace místa
ID místa: 11755
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama