Kamenný most přes Zdobnici ve Vamberku z let 1864-1865 je tříoblouková stavba se dvěma zkosenými pilíři a zdobená původně osmi plastikami od Eduarda Harnacha, které zpodobňují národní světce a Ukřižování. Dvě však byly pro poškození demontovány. Pod mostem je na řece splav.
Hlavní obrázek místa
most od západu
© Rodochrozit , 03/2014
Kamenný most přes Zdobnici byl původně součástí hlavního průtahu městem Vamberk, tedy silnice spojující Doudleby nad Orlicí se Žamberkem. V současnosti je tah silnice I/11 již převeden na obchvat, který obchází město ze severu a je na něj přesunuta i odbočka na silnici I/14 do Rychnova nad Kněžnou. Město Vamberk pod Orlickými horami je prvně zmiňováno r. 1341 a jeho název vznikl z pojmenování gotického hradu Waldenberg, jehož podhradím původně bylo. Hrad však zcela zanikl v 18. století v nové zástavbě kolem kostela. Po r. 1630 vznikla ve Vamberku slavná tradice krajkářství, kterou připomíná Muzeum krajky. Město Vamberk je dopravně spojeno s okolím především již zmíněnými silnicemi I/11 a I/14. Železniční zastávku má na regionální trati 023 Doudleby nad Orlicí-Rokytnice v Orlických horách, což není příliš výhodné.
6.2. 2016
historie

Kamenný most přes Zdobnici ve Vamberku je tříoblouková stavba s uceleným souborem pozdně klasicistních plastik českých světců. Most pochází z let 1864-1865. Otevřen pro veřejnost byl vysvěcením dne 5. června 1865. Díky sochám světců je místními obyvateli nazýván "Malým Karlovým mostem". Most má dva zkosené pilíře s kamennými ledolamy. Ve 30. letech 20. století byly pilíře spolu s mostovkou na povodní straně, rozšířeny přenesením původního kvádrového zdiva. Oblouky mostu jsou vždy 13,6 m dlouhé, parapety na obou stranách se v délce 2,3 m rozevírají. Vozovka na mostě je 9,5 m široká, po její každé straně jsou jen půl metru úzké chodníky. Pozdně klasicistní plastiky realizované r. 1864 v dílně vysokomýtského sochaře Eduarda Harnacha zpodobňují národní světce sv. Prokopa, sv. Ludmilu, sv. Cyrila, sv. Metoděje, sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, sv. Vojtěcha a kříž se Spasitelem. Sochy jsou vytesány z jemnozrnného pískovce zelené barvy. Socha sv.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek města Vamberk), 6.2. 2016

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Vamberk

Místa v okolí

 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 Doudleby nad Orlicí
 Hříště
 Peklo
 Vrbice
 Velešov
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Potštejn
 kašna
 synagoga
 radnice
 Kostelec nad Orlicí
 socha sv. Marka
 Litice nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Přestavlky
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Dřel
 kostel sv. Jiří
 Hájek
 Koldín
 Chlumek
 Černíkovice
 Těšnov
 Černíkovice
 Pěčín
 Rychmberk
 Helvíkovice
 Solnice
 Hoděčín
 Kvasiny
 kaple sv. Anny
 Lično
 socha Panny Marie
 Sudličkova Lhota
 České Libchavy
 kaple sv. Antonína
 kaple Panny Marie
 Uhřínovice
 pomník Rampepurdy
 Skuhrov
 Mostek
 kaple na rozcestí
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 Hradníky
 Žampach
 kostel sv. Václava
 Orlík
 radnice
 Divišovo divadlo
 Choceň
 kaple sv. Anny
 Žamberk
 pivovar
 Žampach
 Borohrádek
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Zítkov
 fara
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Libchavy
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Nový hrad
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 Dolní Libchavy
 Osičina
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Rotnek
 Bolehošťská Lhota
 hřbitov
 Kyšperk
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Přepychy
 Radhošť
 Horákova kaple
Základní informace místa
ID místa: 11627
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama