Kamenný most přes Zdobnici ve Vamberku z let 1864-1865 je tříoblouková stavba se dvěma zkosenými pilíři a zdobená původně osmi plastikami od Eduarda Harnacha, které zpodobňují národní světce a Ukřižování. Dvě však byly pro poškození demontovány. Pod mostem je na řece splav.
Hlavní obrázek místa
most od západu
© Rodochrozit , 03/2014
Kamenný most přes Zdobnici byl původně součástí hlavního průtahu městem Vamberk, tedy silnice spojující Doudleby nad Orlicí se Žamberkem. V současnosti je tah silnice I/11 již převeden na obchvat, který obchází město ze severu a je na něj přesunuta i odbočka na silnici I/14 do Rychnova nad Kněžnou. Město Vamberk pod Orlickými horami je prvně zmiňováno r. 1341 a jeho název vznikl z pojmenování gotického hradu Waldenberg, jehož podhradím původně bylo. Hrad však zcela zanikl v 18. století v nové zástavbě kolem kostela. Po r. 1630 vznikla ve Vamberku slavná tradice krajkářství, kterou připomíná Muzeum krajky. Město Vamberk je dopravně spojeno s okolím především již zmíněnými silnicemi I/11 a I/14. Železniční zastávku má na regionální trati 023 Doudleby nad Orlicí-Rokytnice v Orlických horách, což není příliš výhodné.
6.2. 2016
historie

Kamenný most přes Zdobnici ve Vamberku je tříoblouková stavba s uceleným souborem pozdně klasicistních plastik českých světců. Most pochází z let 1864-1865. Otevřen pro veřejnost byl vysvěcením dne 5. června 1865. Díky sochám světců je místními obyvateli nazýván "Malým Karlovým mostem". Most má dva zkosené pilíře s kamennými ledolamy. Ve 30. letech 20. století byly pilíře spolu s mostovkou na povodní straně, rozšířeny přenesením původního kvádrového zdiva. Oblouky mostu jsou vždy 13,6 m dlouhé, parapety na obou stranách se v délce 2,3 m rozevírají. Vozovka na mostě je 9,5 m široká, po její každé straně jsou jen půl metru úzké chodníky. Pozdně klasicistní plastiky realizované r. 1864 v dílně vysokomýtského sochaře Eduarda Harnacha zpodobňují národní světce sv. Prokopa, sv. Ludmilu, sv. Cyrila, sv. Metoděje, sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, sv. Vojtěcha a kříž se Spasitelem. Sochy jsou vytesány z jemnozrnného pískovce zelené barvy. Socha sv.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek města Vamberk), 6.2. 2016

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Vamberk

Místa v okolí

 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 Hříště
 Peklo
 Vrbice
 Velešov
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Potštejn
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 radnice
 kostel sv. Havla
 Kostelec nad Orlicí
 socha sv. Marka
 Litice nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Přestavlky
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Dřel
 kostel sv. Jiří
 Hájek
 Koldín
 Chlumek
 Černíkovice
 Těšnov
 Černíkovice
 Pěčín
 Rychmberk
 Helvíkovice
 Solnice
 Hoděčín
 Kvasiny
 kaple sv. Anny
 Lično
 socha Panny Marie
 Sudličkova Lhota
 České Libchavy
 kaple sv. Antonína
 kaple Panny Marie
 Skuhrov nad Bělou
 Uhřínovice
 pomník Rampepurdy
 Skuhrov
 Mostek
 kaple na rozcestí
 Suchá
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 Hradníky
 Žampach
 kostel sv. Václava
 Orlík
 Chudoba
 radnice
 Divišovo divadlo
 Choceň
 kaple sv. Anny
 Žamberk
 pivovar
 Žampach
 Borohrádek
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Zítkov
 fara
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Libchavy
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Nový hrad
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 Horní Jelení
 Dolní Libchavy
 fara
 Osičina
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Rotnek
 Bolehošťská Lhota
 hřbitov
 Kyšperk
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Přepychy
 Radhošť
 Horákova kaple
Základní informace místa
ID místa: 11627
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama