Kamenný most přes Zdobnici ve Vamberku z let 1864-1865 je tříoblouková stavba se dvěma zkosenými pilíři a zdobená původně osmi plastikami od Eduarda Harnacha, které zpodobňují národní světce a Ukřižování. Dvě však byly pro poškození demontovány. Pod mostem je na řece splav.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Kamenný most přes Zdobnici byl původně součástí hlavního průtahu městem Vamberk, tedy silnice spojující Doudleby nad Orlicí se Žamberkem. V současnosti je tah silnice I/11 již převeden na obchvat, který obchází město ze severu a je na něj přesunuta i odbočka na silnici I/14 do Rychnova nad Kněžnou. Město Vamberk pod Orlickými horami je prvně zmiňováno r. 1341 a jeho název vznikl z pojmenování gotického hradu Waldenberg, jehož podhradím původně bylo. Hrad však zcela zanikl v 18. století v nové zástavbě kolem kostela. Po r. 1630 vznikla ve Vamberku slavná tradice krajkářství, kterou připomíná Muzeum krajky. Město Vamberk je dopravně spojeno s okolím především již zmíněnými silnicemi I/11 a I/14. Železniční zastávku má na regionální trati 023 Doudleby nad Orlicí-Rokytnice v Orlických horách, což není příliš výhodné.
6.2. 2016
historie

Kamenný most přes Zdobnici ve Vamberku je tříoblouková stavba s uceleným souborem pozdně klasicistních plastik českých světců. Most pochází z let 1864-1865. Otevřen pro veřejnost byl vysvěcením dne 5. června 1865. Díky sochám světců je místními obyvateli nazýván "Malým Karlovým mostem". Most má dva zkosené pilíře s kamennými ledolamy. Ve 30. letech 20. století byly pilíře spolu s mostovkou na povodní straně, rozšířeny přenesením původního kvádrového zdiva. Oblouky mostu jsou vždy 13,6 m dlouhé, parapety na obou stranách se v délce 2,3 m rozevírají. Vozovka na mostě je 9,5 m široká, po její každé straně jsou jen půl metru úzké chodníky. Pozdně klasicistní plastiky realizované r. 1864 v dílně vysokomýtského sochaře Eduarda Harnacha zpodobňují národní světce sv. Prokopa, sv. Ludmilu, sv. Cyrila, sv. Metoděje, sv. Jana Nepomuckého, sv. Václava, sv. Vojtěcha a kříž se Spasitelem. Sochy jsou vytesány z jemnozrnného pískovce zelené barvy. Socha sv.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek města Vamberk), 6.2. 2016

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Vamberk

Místa v okolí

 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 Doudleby nad Orlicí
 Hříště
 Peklo
 Vrbice
 Velešov
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Potštejn
 kašna
 synagoga
 radnice
 Kostelec nad Orlicí
 socha sv. Marka
 Litice nad Orlicí
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Přestavlky
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Dřel
 kostel sv. Jiří
 Hájek
 Koldín
 Chlumek
 Černíkovice
 Těšnov
 Černíkovice
 Pěčín
 Rychmberk
 Helvíkovice
 Solnice
 Hoděčín
 Kvasiny
 kaple sv. Anny
 Lično
 socha Panny Marie
 Sudličkova Lhota
 České Libchavy
 kaple sv. Antonína
 kaple Panny Marie
 Uhřínovice
 pomník Rampepurdy
 Skuhrov
 Mostek
 kaple na rozcestí
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple sv. Rozálie
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 Hradníky
 Žampach
 kostel sv. Václava
 Orlík
 radnice
 Divišovo divadlo
 Choceň
 kaple sv. Anny
 Žamberk
 pivovar
 Žampach
 Borohrádek
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Zítkov
 fara
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Libchavy
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Nový hrad
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 Dolní Libchavy
 Osičina
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Rotnek
 Bolehošťská Lhota
 hřbitov
 Kyšperk
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Lanšperka
 Lanšperk
 Přepychy
 Radhošť
 Horákova kaple
Základní informace místa
ID místa: 11627
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama