Chátrající budovy bývalého nového měšťanského pivovaru. Areál vystavěn v letech 1898-1900, první várka piva uvařena r. 1901. Pivovar uzavřen v r. 1951. Poté sloužil jako sklady a rychle zchátral. Postupně jednotlivé budovy demolovány. Zachována zchátralá dominantní budova sladovny a hvozdu.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 09/2015
Monumentální historizující budova bývalého nového měšťanského pivovaru na severozápadním okraji historického jádra města Vysoké Mýto. Někdejší moderní a úspěšný pivovar se v průběhu 20. století proměnil v nevyužitou zchátralou ruinu bez střech. Z někdejšího areálu zůstala zachována pouze zmíněná monumentální budova sladovny a hvozdu. Areál je oplocený a je sem zakázán vstup, ačkoliv poničený plot na mnoha místech tomu nenapovídá. V rámci developerského projektu je plánováno v těsném sousedství bývalého pivovaru vystavět moderní bytové domy a nejvýraznější dochované části pivovaru do tohoto komplexu vhodně zakomponovat.
© Jan P. Štěpánek, 9.9. 2015
popis

Z původně rozsáhlého komplexu pivovarských budov na západním okraji historického jádra Vysokého Mýta, napojeného samostatně i na železniční vlečku, zůstalo zachováno pouze chátrající torzo objektu sladovny a hvozdu s příslušenstvím. To je však i dnes výraznou dominantou této části města. Severní křídlo dvojpodlažního objektu tvoří mohutná budova bývalé sladovny, jejíž přízemí je uzpůsobeno vjezdu celého vlaku po samostatné železniční vlečce. Její torzo je dodnes v podobě tmavého tunelu lemovaného nákladními rampami tunelu a zbytků pražců zachováno. Druhé a třetí patro sladovny tvoří volný, na dílčí tři patra vydělený prostor samotné sladovny (sladové a ječmenné půdy) - patro je neseno mohutnými litinovými sloupy, další dvě patra pak byla tvořena velmi kvalitní masivní tesařskou konstrukcí dřevěných sloupů a vazných trámů, které nesly rozložitou vazníkovou střechu. Tato konstrukce je z velké části zachována, i když vlivem děravé…  číst dále

© Jan P. Štěpánek dle internet, 9.9. 2015

historie

Původní vysokomýtský měšťanský pivovar stával přímo ve městě, na rohu zdejšího hlavního náměstí. Časem však přestal dostačovat moderním nárokům na velkovýrobu piva a tak se tehdejší měšťané rozhodli vystavět pivovar nový, moderní. V letech 1898-1900 vyrostl na severozápadním okraji města moderní měšťanský pivovar, jemuž dominovala budova hvozdu a sladovny s fasádou doplněnou historizujícími štukovými prvky a nárožní věží hvozdu se stylizovaným cimbuřím a komínem. Produkce piva se poprvé rozjela v sezóně 1901. Po 2. světové válce, s přechodem na moderní socialistické plánování byl pivovar pro přebytečnost a nevyužitost zrušen. Stalo se tak v roce 1951. Pivovar tak fungoval jen pouhých 50 let. Poté jeho budovy sloužily různým účelům, nejčastěji jako sklady. Jeho údržbě byla věnována mizivá či jen základní údržba, což se na stavu budov brzy začalo projevovat. Počátku 21. století se pivovar dočkal jako zcela zpustlá a opuštěná budova,…  číst dále

© Jan P. Štěpánek dle internet, 9.9. 2015

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vysoké Mýto

Místa v okolí

 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 Stará radnice
 městské opevnění
 Litomyšlská brána
 Choceňská brána
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Domoradice
 Zaháj
 Popovec
 Dobříkov
 Radhošť
 Zítkov
 Štěnec
 Pěšice
 Vračovice
 Hlavačov
 Choceň
 České Heřmanice
 kostel sv. Václava
 České Heřmanice
 Ostrov
 Hradníky
 kostel sv. Jiří
 Bílý Kůň
 kostel sv. Jiří
 Růžový palouček
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 Neulust
 kaple Panny Marie
 Nový hrad
 barokní špýchar
 křížová cesta
 kostel sv. Víta
 Nové Hrady
 sokolovna
 Sedlíšťka
 Orlík
 pivovar
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Prokopa
 Chroustovice
 Košumberk
 Brandýs nad Orlicí
 Koldín
 Zdislav
 Kapalice
 Jahůdka
 Betlém
 Těšnov
 Chlumek
 Pivnická rokle
 Březovice
 Dřel
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Borůvka
 Přestavlky
 katovna
 Jarošov
 Smetanův dům
 Slepotice
 Veliny
 Rosice
 stará radnice
 Rosice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Toulovcovy maštale
 dům U Rytířů
 Červená věž
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 Lidový dům
 kamenný most
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kaplička
 Hájek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 hradiště Hrutov
 Holice
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Václava
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 12463
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama