Chátrající budovy bývalého nového měšťanského pivovaru. Areál vystavěn v letech 1898-1900, první várka piva uvařena r. 1901. Pivovar uzavřen v r. 1951. Poté sloužil jako sklady a rychle zchátral. Postupně jednotlivé budovy demolovány. Zachována zchátralá dominantní budova sladovny a hvozdu.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Jan P. Štěpánek 09/2015
Monumentální historizující budova bývalého nového měšťanského pivovaru na severozápadním okraji historického jádra města Vysoké Mýto. Někdejší moderní a úspěšný pivovar se v průběhu 20. století proměnil v nevyužitou zchátralou ruinu bez střech. Z někdejšího areálu zůstala zachována pouze zmíněná monumentální budova sladovny a hvozdu. Areál je oplocený a je sem zakázán vstup, ačkoliv poničený plot na mnoha místech tomu nenapovídá. V rámci developerského projektu je plánováno v těsném sousedství bývalého pivovaru vystavět moderní bytové domy a nejvýraznější dochované části pivovaru do tohoto komplexu vhodně zakomponovat.
© Jan P. Štěpánek, 9.9. 2015
popis

Z původně rozsáhlého komplexu pivovarských budov na západním okraji historického jádra Vysokého Mýta, napojeného samostatně i na železniční vlečku, zůstalo zachováno pouze chátrající torzo objektu sladovny a hvozdu s příslušenstvím. To je však i dnes výraznou dominantou této části města. Severní křídlo dvojpodlažního objektu tvoří mohutná budova bývalé sladovny, jejíž přízemí je uzpůsobeno vjezdu celého vlaku po samostatné železniční vlečce. Její torzo je dodnes v podobě tmavého tunelu lemovaného nákladními rampami tunelu a zbytků pražců zachováno. Druhé a třetí patro sladovny tvoří volný, na dílčí tři patra vydělený prostor samotné sladovny (sladové a ječmenné půdy) - patro je neseno mohutnými litinovými sloupy, další dvě patra pak byla tvořena velmi kvalitní masivní tesařskou konstrukcí dřevěných sloupů a vazných trámů, které nesly rozložitou vazníkovou střechu. Tato konstrukce je z velké části zachována, i když vlivem děravé…  číst dále

© Jan P. Štěpánek dle internet, 9.9. 2015

historie

Původní vysokomýtský měšťanský pivovar stával přímo ve městě, na rohu zdejšího hlavního náměstí. Časem však přestal dostačovat moderním nárokům na velkovýrobu piva a tak se tehdejší měšťané rozhodli vystavět pivovar nový, moderní. V letech 1898-1900 vyrostl na severozápadním okraji města moderní měšťanský pivovar, jemuž dominovala budova hvozdu a sladovny s fasádou doplněnou historizujícími štukovými prvky a nárožní věží hvozdu se stylizovaným cimbuřím a komínem. Produkce piva se poprvé rozjela v sezóně 1901. Po 2. světové válce, s přechodem na moderní socialistické plánování byl pivovar pro přebytečnost a nevyužitost zrušen. Stalo se tak v roce 1951. Pivovar tak fungoval jen pouhých 50 let. Poté jeho budovy sloužily různým účelům, nejčastěji jako sklady. Jeho údržbě byla věnována mizivá či jen základní údržba, což se na stavu budov brzy začalo projevovat. Počátku 21. století se pivovar dočkal jako zcela zpustlá a opuštěná budova,…  číst dále

© Jan P. Štěpánek dle internet, 9.9. 2015

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vysoké Mýto

Místa v okolí

 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 Husův sbor
 Stará radnice
 městské opevnění
 Litomyšlská brána
 Choceňská brána
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Vraclav
 hřbitov
 hasičská zbrojnice
 Domoradice
 Zaháj
 Popovec
 Dobříkov
 Radhošť
 Zítkov
 Štěnec
 Pěšice
 Hlavačov
 Vračovice
 Choceň
 České Heřmanice
 kostel sv. Václava
 České Heřmanice
 Ostrov
 Hradníky
 kostel sv. Jiří
 Bílý Kůň
 kostel sv. Jiří
 Růžový palouček
 evangelický kostel
 Sudličkova Lhota
 Neulust
 Mostek
 kaple Panny Marie
 Nový hrad
 barokní špýchar
 křížová cesta
 Nové Hrady
 kostel sv. Víta
 Orlík
 sokolovna
 Sedlíšťka
 Brandýs nad Orlicí
 pivovar
 kostel sv. Prokopa
 Chroustovice
 Košumberk
 Brandýs nad Orlicí
 Horní Jelení
 fara
 Koldín
 Zdislav
 Kapalice
 Jahůdka
 Betlém
 Těšnov
 Chlumek
 Pivnická rokle
 Březovice
 Dřel
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Borůvka
 Přestavlky
 katovna
 Jarošov
 Smetanův dům
 Rosice
 Slepotice
 Veliny
 stará radnice
 Rosice
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Toulovcovy maštale
 dům U Rytířů
 Červená věž
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 Lidový dům
 Rychmburk
 kamenný most
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kaplička
 Hájek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Martina
 Holice
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Václava
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 12463
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama