Rozhledna (25 m, 735 m n. m.) byla postavena na Křížové hoře, kde dříve stával poutní kostelík (19. stol.) a výletní restaurace (1923). Po 2. sv. válce byl zdejší prostor cvičištěm armády (stavby zničeny). Nová rozhledna (arch. Jan Mádlík) byla postavena v l. 2006–07 obcí Červená Voda za podpory EU.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 07/2012
K rozhledně vede z obce Červená Voda žlutá turistická značka.
12.5. 2013
historie

Originální železobetonová rozhledna s dřevěným opláštěním (25 m, 735 m n. m.) byla postavena na Křížové hoře, kde dříve stával poutní dřevěný kostelík Proměnění Páně – první byl postaven roku 1833, a poté co vyhořel, byl nahrazen novým, který byl větší a měl věž. Roku 1923 byla na vrcholu postavena výletní restaurace (dřevěná chata), jejíhož slavnostního otevření se účastnilo přes dva tisíce lidí. Křížová hora byla velice oblíbeným výletním i poutním cílem, dvakrát do roka se ke kostelíku konaly poutě, na vrchol vedla křížová cesta. Po 2. světové válce bylo odsunuto původní obyvatelstvo a prostor za Křížovou horou se stal cvičištěm naší armády, v l. 1960–1990 byl využíván sovětskou armádou. Křížová cesta byla zničena, chata a kostelík byli devastovány a po r. 1960 zbořeny. Na hoře zůstal jen zbytek kříže s letopočtem 1800. Nová rozhledna byla postavena v l. 2006–2007, slavnostní otevření se konalo dne 16.6.2007. Projekt vypracoval Ing.…  číst dále

E.H. podle http://www.cervenavoda.cz, http://rozhledny.webzdarma.cz, 12.5. 2013

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená Voda

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Mlýnický dvůr
 Suchý vrch
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 Šilperk
 Štíty
 Stará radnice
 Králova Hora
 kostel sv. Leonarda
 Štíty
 Bystřec
 kostel sv. Aloise
 Výprachtice
 Bohdíkov
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 Švédské šance
 Reichlova chata
 evangelický kostel
 Stezka v oblacích
 Międzylesie
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Linharta
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Jiří
 partyzánský bunkr
 lázně Bludov
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 Bludov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Lusthaus
 dům Piáno
 Zemská brána
 děkanství
 sochy svatých
 Lanškroun
 Pašerácká lávka
 Krčma
 radnice
 kašna s delfíny
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Linharta
 Rudoltice
 Niemojów
Kontaktní informace
rozhledna na Křížové hoře

provozovatel: OÚ Červena Voda
Červená Voda čp. 268
561 61
Tel: 465 626 212
http://www.cervenavoda.cz/rozhledna
urad@cervenavoda.cz
Základní informace místa
ID místa: 11218
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama