Rozhledna (25 m, 735 m n. m.) byla postavena na Křížové hoře, kde dříve stával poutní kostelík (19. stol.) a výletní restaurace (1923). Po 2. sv. válce byl zdejší prostor cvičištěm armády (stavby zničeny). Nová rozhledna (arch. Jan Mádlík) byla postavena v l. 2006–07 obcí Červená Voda za podpory EU.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař, 08/2013
K rozhledně vede z obce Červená Voda žlutá turistická značka.
12.5. 2013
historie

Originální železobetonová rozhledna s dřevěným opláštěním (25 m, 735 m n. m.) byla postavena na Křížové hoře, kde dříve stával poutní dřevěný kostelík Proměnění Páně – první byl postaven roku 1833, a poté co vyhořel, byl nahrazen novým, který byl větší a měl věž. Roku 1923 byla na vrcholu postavena výletní restaurace (dřevěná chata), jejíhož slavnostního otevření se účastnilo přes dva tisíce lidí. Křížová hora byla velice oblíbeným výletním i poutním cílem, dvakrát do roka se ke kostelíku konaly poutě, na vrchol vedla křížová cesta. Po 2. světové válce bylo odsunuto původní obyvatelstvo a prostor za Křížovou horou se stal cvičištěm naší armády, v l. 1960–1990 byl využíván sovětskou armádou. Křížová cesta byla zničena, chata a kostelík byli devastovány a po r. 1960 zbořeny. Na hoře zůstal jen zbytek kříže s letopočtem 1800. Nová rozhledna byla postavena v l. 2006–2007, slavnostní otevření se konalo dne 16.6.2007. Projekt vypracoval Ing.…  číst dále

E.H. podle http://www.cervenavoda.cz, http://rozhledny.webzdarma.cz, 12.5. 2013

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Červená Voda

Místa v okolí

 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Mlýnický dvůr
 Suchý vrch
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 Šilperk
 Štíty
 Stará radnice
 Králova Hora
 kostel sv. Leonarda
 Štíty
 Bystřec
 kostel sv. Aloise
 Výprachtice
 Bohdíkov
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 Švédské šance
 nadhledna Háječek
 Reichlova chata
 evangelický kostel
 Stezka v oblacích
 Międzylesie
 Amálka
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Linharta
 Háj u Šumperka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Jiří
 partyzánský bunkr
 lázně Bludov
 Bludov
 kostel sv. Jiří
 Bludoveček
 Bludov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 děkanství
 Zemská brána
 Lusthaus
 dům Piáno
 Lanškroun
 sochy svatých
 Pašerácká lávka
 Krčma
 radnice
 kašna s delfíny
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Linharta
 Rudoltice
 Niemojów
Kontaktní informace
rozhledna na Křížové hoře

provozovatel: OÚ Červena Voda
Červená Voda čp. 268
561 61
Tel: 465 626 212
http://www.cervenavoda.cz/rozhledna
urad@cervenavoda.cz
Základní informace místa
ID místa: 11218
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama