Gotický kostel vysvěcen r. 1313, ve 3. čtvrti 14. stol. prodloužena loď. Nejpozd. poč. 16. stol. vyhořel. Upraven roku 1521 Pernštejny. R. 1661 postavena zvonice. Koncem 19. st. novogoticky restaurován. V průčelí zazděny náhrobníky z 16.-18. stol. U kostela novorománská zvonice z let 1870–71.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
V bývalém okresním městečku Rychnov nad Kněžnou, zhruba mezi Velkým náměstím a autobusovým nádražím, můžete najít kostel sv. Havla. Nejlépe ho uvidíte právě z autobusového nádraží – tyčí se nad ním na kopečku a je z dálky vidět i ze silnice. Okolí kostela i kostel samotný jsou pěkně upravené.
Rodochrozit, 28.9. 2011
popis

Kostel je jednolodní prostá stavba s opěráky, obdélného půdorysu, s pravoúhlým presbytářem (počátek 14. století) a obdélnou sakristií, při západním průčelí je malá předsíň, po straně lodi šnekové schodiště (kolem r. 1800). V předsíni je gotický hrotitý vstupní portál (přibližně z r. 1360), v jižní zdi presbytáře zachováno úzké hrotité gotické okno (13. století). Presbytář je sklenut dvěma poli křížové žebrové klenby, žebra jsou klínového profilu s pozdně gotickými příporami, je zde pozdně gotické sedile a nástěnný sanktuář (dat. 1521) se soudobými železnými dvířky. Loď kostela je plochostropá, triumfální oblouk je široký, hrotitý. Zařízení kostela je pseudogotické z konce 19. století, oltáře vytvořil P. Bušek ze Sychrova. Obraz sv. Havla na hlavním oltáři se přisuzuje J. M. Kremser-Schmidtovi (opraven v letech 1847 a 1917). Množství nástěnných maleb, obrazů, soch – na levém bočním oltáři je pozdně gotická socha Madony (kolem r.…  číst dále

Rodochrozit, E.H. podle Umělecké památky Čech 3., Emanuel Poche a kol., Academia 1980, 28.9. 2011

historie

Děkanský kostel sv. Havla (původní zasvěcení P. Marii podle UPČ novější literatura neuvádí) pochází z počátku 14. století, prameny zmiňují dnes nedochovanou autentiku přijímanou jako doklad o vysvěcení kostela r. 1313. Kostel s plochostropou čtvercovou lodí a obdélným presbytářem zaklenutým dvěma poli křížové žebrové klenby a snad již v této fázi i obdélnou valeně zaklenutou sakristií zřejmě přestal dostačovat zvyšujícímu se počtu farníků, proto byla někdy ve druhé polovině 14. století loď o polovinu prodloužena a opatřena bohatě profilovaným vstupním portálem. Nejpozději na počátku 16. století kostel vyhořel. V druhém desetiletí 16. století byl kostel upraven Vojtěchem z Pernštejna: loď dostala nový krov (1511), v presbytáři bylo zvětšeno východní okno, do zdí osazen sanktuář datovaný 1521 a zřízeno sedile, ze stejné doby je prameny doložen i dnes zaniklý hlavní oltář datovaný r. 1521. Na přelomu 16. a 17.…  číst dále

© Milan Caha (zdroj:Poche E.: Umělecké památky Čech (P-Š), Academia Praha 1980), 16.12. 2011

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Rychnov nad Kněžnou

Místa v okolí

 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 socha sv. Marka
 židovský hřbitov
 Hříště
 Černíkovice
 Kvasiny
 Muzeum krajky
 Solnice
 Vamberk
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Černíkovice
 Peklo
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Prokopa
 Kostelec nad Orlicí
 Doudleby nad Orlicí
 Rychmberk
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Skuhrov nad Bělou
 zámecký zvěřinec
 Skuhrov
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Lično
 Hoděčín
 Vrbice
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Uhřínovice
 pomník Rampepurdy
 Pěčín
 Potštejn
 Velešov
 kostel sv. Vavřince
 kaple na rozcestí
 Litice nad Orlicí
 Potštejn
 socha sv. Anny
 zvonička
 kaple sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Nový hrad
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Přestavlky
 Villa Nova Uhřínov
 socha Panny Marie
 Hlodný
 Skalka
 Dřel
 Osičina
 Těšnov
 Chábory
 Helvíkovice
 Hájek
 Suchá
 kaple sv. Anny
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 mariánský sloup
 kašna
 kostel Všech svatých
 fara
 Koldín
 vodárenská věž
 židovský hřbitov
 Bolehošťská Lhota
 Chlumek
 kaple sv. Antonína
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Borohrádek
 pivovar
 Přepychy
 Hluky
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Opočno
 kostel Panny Marie
 Kateřinský špitál
 pivovar
 úřední dům
 kostel sv. Václava
 České Libchavy
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 radnice
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 Vlastivědné muzeum
 Žamberk
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 Divišovo divadlo
 židovský hřbitov
 Očelice
 Žampach
 Chudoba
 Žampach
 fara
 Horní Jelení
 Rotnek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Rychnov nad Kněžnou
Anatola Provazníka 208
516 01; Rychnov nad Kněžnou
Tel: 731 402 220
http://farnostrychnov.webnode.cz
dekanstvi.rychnov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9522
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 11.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama