Unikátní rozhledna na návrší Šibeník nad městysem Nový Hrádek vznikla úpravou tubusu zrušené větrné elektrárny o výšce 47 m. Vyhlídková plošina ve výši 32 m byla zpřístupněna veřejnosti v prosinci 2020.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Šibeník
© P. Urbanec 02/2021
Nový Hrádek je prvně zmíněn r. 1362 a vznikl jako podhradí hradu Frymburk (viz samostatné heslo). Dnes má asi 850 obyvatel a r. 2006 mu byl vrácen status městyse, původně udělený r. 1736 císařem Karlem VI. Městys leží východně od Nového Města nad Metují při silnici II/285 do Olešnice v Orlických horách. Rozhledna Šibeník je vzdálena z centra městyse 1 km severovýchodně po červeně značené tzv. Jiráskově cestě při převýšení 90 m. Pro motorizované návštěvníky bylo zřízeno nové parkoviště asi 200 m od rozhledny, přístupné ze silnice Nový Hrádek-Borová.
2.5. 2021
popis

Původní tubus větrné elektrárny je vysoký 47 m, vyhlídková plošina je umístěna ve výši 32 m a vede na ni 183 schodů šroubovitého schodiště, které obtáčí tubus. Schodiště je přístupné jednak ze země a mostem také z informačního centra. Rozhledna je volně přístupná a umožňuje výhled na Orlické hory, Krkonoše, Kunětickou horu, Železné hory i do Polabí.

12.5. 2021

historie

Návrší Šibeník nad Novým Hrádkem svým názvem prozrazuje, že tu ve středověku byla původně umístěna šibenice. Vzhledem k dalekému výhledu byl využíván také jako varta, místo pro vojenskou hlídku, která signalizovala blížící se vojska do českých zemí. V období před 2. světovou válkou existoval záměr vystavět na Šibeníku turistickou chatu. Vzhledem k politické situaci tu však místo ní vzniklo jen několik betonových bunkrů československého předválečného opevnění. Novodobá rozhledna na Šibeníku vznikla v roce 2020 přestavbou původního tubusu zaniklé větrné elektrárny. Její vznik sahá do roku 1995, kdy zde nechal soukromý investor Stanislav Tošovský postavit čtyři větrné turbíny. Výška každé z nich dosahovala cca 32,5 m, se vztyčenou lopatkou větrné růžice pak téměř 50 m. Park čtyř větrníků však nikdy nebyl zkolaudován vzhledem k vysoké hlučnosti a poruchové prototypové technologii. Projekční i provozní firma brzy zkrachovaly. V r. 2006 přešel…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.5. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Nový Hrádek

Místa v okolí

 Frymburk
 Na Vartě
 Sendraž
 Feistův kopec
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Dobrošov
 Výrov
 Hluky
 městské opevnění
 Homole
 podkova
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 kostel sv. Ducha
 Šerlišský mlýn
 Bukačka
 Homolka
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Chábory
 Skalka
 Černčice
 Na Velké Deštné
 Hlodný
 Na Signálu
 Bludné skály
 Trčkov
 Fort Karola
 Nový hrad
 Studnice
 Na Větrné horce
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Dubno
 Dinopark Karlów
 Villa Nova Uhřínov
 vodní nádrž Rozkoš
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 141
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 Velká Hejšovina
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 Opočno
 Homole
 Skuhrov nad Bělou
 vojenský hřbitov
 Skuhrov
 Koldovka
 kostel sv. Antonína
 Leśna Skała
 Ratibořice
 Babiččino údolí
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 kostel sv. Kateřiny
 Keyzlarova vila
 sousoší Piety
 hrob Viktorky
 Přepychy
 Červená Hora
 Očelice
 Vízmburk
Základní informace místa
ID místa: 15676
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama