Unikátní rozhledna na návrší Šibeník nad městysem Nový Hrádek vznikla úpravou tubusu zrušené větrné elektrárny o výšce 47 m. Vyhlídková plošina ve výši 32 m byla zpřístupněna veřejnosti v prosinci 2020.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Šibeník
© P. Urbanec 02/2021
Nový Hrádek je prvně zmíněn r. 1362 a vznikl jako podhradí hradu Frymburk (viz samostatné heslo). Dnes má asi 850 obyvatel a r. 2006 mu byl vrácen status městyse, původně udělený r. 1736 císařem Karlem VI. Městys leží východně od Nového Města nad Metují při silnici II/285 do Olešnice v Orlických horách. Rozhledna Šibeník je vzdálena z centra městyse 1 km severovýchodně po červeně značené tzv. Jiráskově cestě při převýšení 90 m. Pro motorizované návštěvníky bylo zřízeno nové parkoviště asi 200 m od rozhledny, přístupné ze silnice Nový Hrádek-Borová.
2.5. 2021
popis

Původní tubus větrné elektrárny je vysoký 47 m, vyhlídková plošina je umístěna ve výši 32 m a vede na ni 183 schodů šroubovitého schodiště, které obtáčí tubus. Schodiště je přístupné jednak ze země a mostem také z informačního centra. Rozhledna je volně přístupná a umožňuje výhled na Orlické hory, Krkonoše, Kunětickou horu, Železné hory i do Polabí.

12.5. 2021

historie

Návrší Šibeník nad Novým Hrádkem svým názvem prozrazuje, že tu ve středověku byla původně umístěna šibenice. Vzhledem k dalekému výhledu byl využíván také jako varta, místo pro vojenskou hlídku, která signalizovala blížící se vojska do českých zemí. V období před 2. světovou válkou existoval záměr vystavět na Šibeníku turistickou chatu. Vzhledem k politické situaci tu však místo ní vzniklo jen několik betonových bunkrů československého předválečného opevnění. Novodobá rozhledna na Šibeníku vznikla v roce 2020 přestavbou původního tubusu zaniklé větrné elektrárny. Její vznik sahá do roku 1995, kdy zde nechal soukromý investor Stanislav Tošovský postavit čtyři větrné turbíny. Výška každé z nich dosahovala cca 32,5 m, se vztyčenou lopatkou větrné růžice pak téměř 50 m. Park čtyř větrníků však nikdy nebyl zkolaudován vzhledem k vysoké hlučnosti a poruchové prototypové technologii. Projekční i provozní firma brzy zkrachovaly. V r. 2006 přešel…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 12.5. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Nový Hrádek

Místa v okolí

 Frymburk
 Na Vartě
 Sendraž
 Dobřany
 Feistův kopec
 kostel sv. Mikuláše
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Dobrošov
 Výrov
 Hluky
 Homole
 městské opevnění
 podkova
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 kostel sv. Ducha
 Šerlišský mlýn
 Bukačka
 Homolka
 židovský hřbitov
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 vojenský hřbitov
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Chábory
 Skalka
 Černčice
 Na Velké Deštné
 Hlodný
 Na Signálu
 Bludné skály
 Trčkov
 Fort Karola
 Nový hrad
 Studnice
 Na Větrné horce
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Dubno
 Dinopark Karlów
 vodní nádrž Rozkoš
 kostel Všech svatých
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 141
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 Opočno
 Velká Hejšovina
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 Homole
 vojenský hřbitov
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Koldovka
 Ratibořice
 kostel sv. Antonína
 Leśna Skała
 Babiččino údolí
 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 kostel sv. Kateřiny
 Keyzlarova vila
 sousoší Piety
 hrob Viktorky
 Přepychy
 Červená Hora
 Očelice
 Vízmburk
Základní informace místa
ID místa: 15676
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama