Dřevěná rozhledna na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje v nadmořské výšce 620 m na bočním vrcholu kopce Hrby nad obcí Lašovice vedle chaty Onen Svět.
Hlavní obrázek místa
Langova rozhledna
© Petr Vaculčík 05/2004
Na stavbu rozhledny postavené v r. 2001 byla použita 15 m vysoká konstrukce dřevěné trámové věže. Rozhledna je na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje v nadmořské výšce 620 m na bočním vrcholu kopce Hrby nad obcí Lašovice. Stavba byla pojmenována podle obdivovatele místní krajiny Ing. Langa. Za jasného počasí je odtud vidět Písecké vrchy, jadernou elektrárnu Temelín, panorama Šumavy (Kleť, Libín, Bobík, Boubín, Poledník, Javor, Ostrý atd.), zámek Orlík, část Orlické přehrady, Brdy (vrcholy Třemšína a Prahy), Makovou horu a také rozhlednu na Veselém kopci u Mokrska. Na západní straně občas prosvítá hladina jezera Orlické přehrady. První vesnice, které jsou vidět jsou Klučenice, Voltýřov, Předbořice Vstup na rozhlednu umožňuje obsluha sousední chaty Onen Svět. Ta byla postavena v r. 1940 Klubem českých turistů. Časem zpustla a opět rozkvetla za soukromého majitele pana Marka Kernera s manželkou.
Vaculčík, 8.1. 2005
otvíračka

Rozhledna je přístupná po celý rok denně od 10:00 do 22:00

8.1. 2005

okruhy, vstupné

vstup návětěvníkům umožní obsluha sousední chaty Onen svět. Vstupné je pro dospělé 30,-Kč a pro děti 20,-Kč

31.7. 2005

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Zahořany

Místa v okolí

 Lašovice
 Voltýřov
 Zahrádka
 židovský hřbitov
 Voltýřov
 Kovářov
 rozhledna Kuníček
 fara
 Skalní brána
 kaple sv. Anny
 Kotýřina
 Zhoř
 špitál
 synagoga
 Orlík nad Vltavou
 Petrovice
 Žďákovský most
 kaplička
 Vrškámen
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Zduchovice
 Plešiště
 Vrškamýk
 Husova kazatelna
 Obděnice
 Bukovany
 Smolotely
 Pořešice
 kaple sv. Anny
 boží muka
 Skrýšov u Sedlčan
 synagoga
 Zalužany
 židovský hřbitov
 Jenišovice
 kostel sv. Mikuláše
 Zbenice
 Obrovy hroby
 Lety
 Chraštice
 Poušť sv. Marka
 Vysoký Chlumec
 Třebnice
 Zrůbek
 návesní kaple
 Zvíkov
 Ústupenice
 Rtišovice
 empírový most
 Hřiměždice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Dolní Nerestce
 výklenková kaple
 Horosedly
 Kujalův lom
 kostel sv. Jiljí
 Doubravice
 špýchar
 nová synagoga
 stará synagoga
 radnice
 stará fara
 kostel sv. Kateřiny
 Varvažov
 Mirovice
 Varvažov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Klimenta
 Čimelice
 Čimelice
 Příčovy
 Příčovy
 Rakovice
 synagoga
 Vlksice
 Vintíř
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 stará radnice
 Nalžovice
 kříž sv. Ivana
 Karlov
 boží muka
 Kňovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Osečany
Základní informace místa
ID místa: 2792
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama