Patrné zbytky valů po menším tvrzišti pravděpodobně ze 14. století nedaleko zámku, opuštěného v 17. století. Na místě tvrziště je postavený pohledný domek s mansardovou střechou. Domek je na až 1,5 metru vysokém „kopečku“, který je patrnou dizpozicí.
Hlavní obrázek místa
Domek na místě bývalého tvrziště
© Petr Nožička, 12/2009
Co se týče historie tvrze, je to složité, protože historie se pravděpodobně týká většího bývalého vodního tvrziště, které stálo v areálu nynějšího plaveckého areálu a při jehož stavbě tvrziště definitivně zaniklo. Doba vzniku menší tvrze není známa. První zmínka o Rosicích je z roku 1318, kdy sedm vladyků z Rosic stálo před zemským soudem. Další zmínka je až před rokem 1390. Vladyky z Rosic vystřídali během první poloviny 15. století další držitelé. Po roce 1473 Rosice získali Talackové ze Ještětic a poslední představitel tohoto rodu Jindřich prodal Rosice s dalším zbožím Lvovi Burianovi Berkovi z Dubé a Rychmburku. Tomuto rodu Patřily Rosice až do roku 1714. Při prodeji tohoto majetku se už pouze uvádí zámek, pivovar a vesnice. Tvrze byly tehdy pravděpodobně opuštěné, nejpozději v druhé polovině 17. století.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., Argo 2000, 12.1. 2010
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Rosice

Místa v okolí

 Rosice
 kostel sv. Martina
 Přestavlky
 Chrast
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Březovice
 Chroustovice
 Hrochův Týnec
 Jahůdka
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 Bořice
 kostel sv. Jiří
 Zdislav
 Košumberk
 pivovar
 kostel sv. Anny
 Vejvanovice
 Slepotice
 Štěnec
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 Pěšice
 Úhřetice
 Kočičí hrádek
 Bílý Kůň
 Žumberk
 Lukavice
 Popovec
 Domoradice
 Topol
 Neulust
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Ležáky
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 restaurace Monaco
 Radhošť
 Kočičí hrádek
 městské opevnění
 Strádov
 Rychmburk
 Panský dvůr
 Borůvka
 Dašice
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 požární hláska
 vila Josefa Vosáhla
 Bára
 Hrádek u Nasavrk
 smírčí kříž
 Pivnická rokle
 Nasavrky
 kostel sv. Václava
 evangelický sbor
 Kozojedy
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Medlešice
 Rabštejnek
 Kapalice
 Šemberovo divadlo
 Boiika
 kostel sv. Marka
 hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 Husův sbor
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Nemošice
 městské opevnění
 Betlém
 Choceňská brána
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 křížová cesta
 Malý akvadukt
 zvonice
 Nový hrad
 Nové Hrady
 barokní špýchar
 Zámeček
 Rohozná
 kostel sv. Jiljí
 Velký akvadukt
 židovský hřbitov
 krematorium
 fara
 Horní Jelení
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Toulovcovy maštale
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 Trhová Kamenice
 Jarošov
 Pardubice
Základní informace místa
ID místa: 8603
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama