
Rozhledna Mařenka je stavba na 9 m vysokém železobetonovém základu obloženém kamenem. Na něj navazuje dřevěná konstrukce a ocelové točité schodiště se 156 schody. Celková výše rozhledny je 31 m, přičemž krytá vyhlídková plošina je v 28 metrech výšky. Rozhledna je volně přístupná a umožňuje daleký výhled. Na západ je vidět Javořice s vysílačem, severním směrem Křemešník, Železné hory a Žďárské vrchy s vrcholem Devět skal, na východě Třebíč a jaderná elektrárna Dukovany, na jihovýchodě Pálava s Děvínem a jihozápadně Česká Kanada. Za mimořádně výborné dohlednosti lze pozorovat na jihozápadě Novohradské hory, na jihovýchodě Malé Karpaty na Slovensku a na jihu vrcholky rakouských Alp ve vzdálenosti 150-180 km.
V minulosti představoval vrch Mařenka, nejvyšší bod Křižanovské vrchoviny v okrese Třebíč, důležitý bod pro zeměměřické účely. Byla zde proto r. 1941 postavena dřevěná trigonometrická věž, která zároveň sloužila jako turistická rozhledna. V r. 1957 však byla stržena vichřicí a již nebyla obnovena. Novodobé myšlenky na obnovu rozhledny na Mařence spadají do r. 2003. Hlavním iniciátorem obnovy rozhledny se stal Dobrovolný svazek obcí Podhůří Mařenky, který byl založen r. 2000 a sdružuje sedm obcí. Realizován byl originální projekt v podobě věže s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo – kámen - železobeton – ocel. Rozhlednu tvoří devět metrů vysoký železobetonový a kamenný základ, na nějž navazuje kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevěnými prvky. Autorem projektu je Ing. arch. Martin Franěk z jihlavského Ateliéru Penta, s.r.o. Rozhledna byla postavena na pozemku společnosti Lesy ČR, s.… číst dále
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:
Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.
Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.
Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.