Rozhledna Mařenka byla postavena na vrchu stejného jména r. 2012. Stavba z betonu, kamene, oceli a dřeva je vysoká 31 m, krytá vyhlídková plošina je ve výši 28 m. Je volně přístupná po modré značce od Dašovského mlýna u obce Štěměchy.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Mařenka
© J. Šlapák 10/2012
Obec Štěměchy s třemi stovkami obyvatel leží na silnici I/23 mezi Třebíčí a Telčí. V obci odbočuje k jihu silnička do osady Dašov a k Dašovskému mlýnu (viz samostatné heslo), kde je expozice Muzea mlynářství a venkovského života. Tam je možno zaparkovat a dále je nutno pokračovat pěšky po modré značce na vrchol zvaný Mařenka (711 m n. m.), na němž stojí od r. 2012 rozhledna stejného jména. Neobvyklé pojmenování připomíná událost z r. 1689, kdy Dašovský mlýn přepadli loupežníci a zavraždili dívku jménem Mařenka či spíše Marianna. Událost dodnes připomíná také smírčí kříž na úpatí hory poblíž mlýna, údajně na místě, kde k vraždě došlo. Cesta na vrchol měří 2 km. Modrá turistická značka, která prochází přes vrchol Mařenky, vede z Rokytnice nad Rokytnou do Želetavy.
1.9. 2021
popis

Rozhledna Mařenka je stavba na 9 m vysokém železobetonovém základu obloženém kamenem. Na něj navazuje dřevěná konstrukce a ocelové točité schodiště se 156 schody. Celková výše rozhledny je 31 m, přičemž krytá vyhlídková plošina je v 28 metrech výšky. Rozhledna je volně přístupná a umožňuje daleký výhled. Na západ je vidět Javořice s vysílačem, severním směrem Křemešník, Železné hory a Žďárské vrchy s vrcholem Devět skal, na východě Třebíč a jaderná elektrárna Dukovany, na jihovýchodě Pálava s Děvínem a jihozápadně Česká Kanada. Za mimořádně výborné dohlednosti lze pozorovat na jihozápadě Novohradské hory, na jihovýchodě Malé Karpaty na Slovensku a na jihu vrcholky rakouských Alp ve vzdálenosti 150-180 km.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.9. 2021

historie

V minulosti představoval vrch Mařenka, nejvyšší bod Křižanovské vrchoviny v okrese Třebíč, důležitý bod pro zeměměřické účely. Byla zde proto r. 1941 postavena dřevěná trigonometrická věž, která zároveň sloužila jako turistická rozhledna. V r. 1957 však byla stržena vichřicí a již nebyla obnovena. Novodobé myšlenky na obnovu rozhledny na Mařence spadají do r. 2003. Hlavním iniciátorem obnovy rozhledny se stal Dobrovolný svazek obcí Podhůří Mařenky, který byl založen r. 2000 a sdružuje sedm obcí. Realizován byl originální projekt v podobě věže s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo – kámen - železobeton – ocel. Rozhlednu tvoří devět metrů vysoký železobetonový a kamenný základ, na nějž navazuje kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevěnými prvky. Autorem projektu je Ing. arch. Martin Franěk z jihlavského Ateliéru Penta, s.r.o. Rozhledna byla postavena na pozemku společnosti Lesy ČR, s.…  číst dále

Miroslav Stránský, redakčně doplněno s využitím různých webových stránek, 8.5. 2015

Komentáře

Vysočina,  Třebíč  (TR), Štěměchy

Místa v okolí

 Dašovice
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Želetava
 kostel sv. Václava
 Holý mlýn
 Štítky
 Želetava
 Šášovice
 Čáslavice
 Heraltice
 Zdeňkov
 Sedlatice
 Sádek
 Čechočovice
 Lesonice
 Čížov
 kostel sv. Vavřince
 Maškův mlýn
 Krasonice
 boží muka
 Okříšky
 Krahulov
 Kyprův mlýn
 kaple sv. Magdaleny
 rotunda sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 Chaloupky
 Kněžice
 Jakubov
 Knínice
 Střeliště
 Přibyslavice
 Aleje
 kaple sv. Víta
 kaple sv. Kříže
 Litohoř
 Lesůňky
 Budeč
 Budeč
 Stařík
 Výčapy
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 kostel sv. Martina
 Budkov
 kostel sv. Víta
 Třebíč
 kaple
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Hrádek
 výklenková kaple
 Bohušice
 Stonařov
 Bransouze
 synagoga
 fara
 fara
 Hoffmannův dům
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 sýpka a panský dvůr
 smírčí kámen
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Oponešice
 Moravské Budějovice
 židovské ghetto
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 Dolní most
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 hradební opevnění
 židovský hřbitov
 fara
 boží muka
 dům čp. 60
 masné krámy
 Ratibořice
 boží muka
 Budíškovice
 Krumvald, Grünwald
 boží muka
 Velký javor
 Hradiště
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 11977
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama