
Rozhledna Mařenka je stavba na 9 m vysokém železobetonovém základu obloženém kamenem. Na něj navazuje dřevěná konstrukce a ocelové točité schodiště se 156 schody. Celková výše rozhledny je 31 m, přičemž krytá vyhlídková plošina je v 28 metrech výšky. Rozhledna je volně přístupná a umožňuje daleký výhled. Na západ je vidět Javořice s vysílačem, severním směrem Křemešník, Železné hory a Žďárské vrchy s vrcholem Devět skal, na východě Třebíč a jaderná elektrárna Dukovany, na jihovýchodě Pálava s Děvínem a jihozápadně Česká Kanada. Za mimořádně výborné dohlednosti lze pozorovat na jihozápadě Novohradské hory, na jihovýchodě Malé Karpaty na Slovensku a na jihu vrcholky rakouských Alp ve vzdálenosti 150-180 km.
V minulosti představoval vrch Mařenka, nejvyšší bod Křižanovské vrchoviny v okrese Třebíč, důležitý bod pro zeměměřické účely. Byla zde proto r. 1941 postavena dřevěná trigonometrická věž, která zároveň sloužila jako turistická rozhledna. V r. 1957 však byla stržena vichřicí a již nebyla obnovena. Novodobé myšlenky na obnovu rozhledny na Mařence spadají do r. 2003. Hlavním iniciátorem obnovy rozhledny se stal Dobrovolný svazek obcí Podhůří Mařenky, který byl založen r. 2000 a sdružuje sedm obcí. Realizován byl originální projekt v podobě věže s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo – kámen - železobeton – ocel. Rozhlednu tvoří devět metrů vysoký železobetonový a kamenný základ, na nějž navazuje kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevěnými prvky. Autorem projektu je Ing. arch. Martin Franěk z jihlavského Ateliéru Penta, s.r.o. Rozhledna byla postavena na pozemku společnosti Lesy ČR, s.… číst dále
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.