Rozhledna Mařenka byla postavena na vrchu stejného jména r. 2012. Stavba z betonu, kamene, oceli a dřeva je vysoká 31 m, krytá vyhlídková plošina je ve výši 28 m. Je volně přístupná po modré značce od Dašovského mlýna u obce Štěměchy.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Mařenka
© J. Šlapák 10/2012
Obec Štěměchy s třemi stovkami obyvatel leží na silnici I/23 mezi Třebíčí a Telčí. V obci odbočuje k jihu silnička do osady Dašov a k Dašovskému mlýnu (viz samostatné heslo), kde je expozice Muzea mlynářství a venkovského života. Tam je možno zaparkovat a dále je nutno pokračovat pěšky po modré značce na vrchol zvaný Mařenka (711 m n. m.), na němž stojí od r. 2012 rozhledna stejného jména. Neobvyklé pojmenování připomíná událost z r. 1689, kdy Dašovský mlýn přepadli loupežníci a zavraždili dívku jménem Mařenka či spíše Marianna. Událost dodnes připomíná také smírčí kříž na úpatí hory poblíž mlýna, údajně na místě, kde k vraždě došlo. Cesta na vrchol měří 2 km. Modrá turistická značka, která prochází přes vrchol Mařenky, vede z Rokytnice nad Rokytnou do Želetavy.
1.9. 2021
popis

Rozhledna Mařenka je stavba na 9 m vysokém železobetonovém základu obloženém kamenem. Na něj navazuje dřevěná konstrukce a ocelové točité schodiště se 156 schody. Celková výše rozhledny je 31 m, přičemž krytá vyhlídková plošina je v 28 metrech výšky. Rozhledna je volně přístupná a umožňuje daleký výhled. Na západ je vidět Javořice s vysílačem, severním směrem Křemešník, Železné hory a Žďárské vrchy s vrcholem Devět skal, na východě Třebíč a jaderná elektrárna Dukovany, na jihovýchodě Pálava s Děvínem a jihozápadně Česká Kanada. Za mimořádně výborné dohlednosti lze pozorovat na jihozápadě Novohradské hory, na jihovýchodě Malé Karpaty na Slovensku a na jihu vrcholky rakouských Alp ve vzdálenosti 150-180 km.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.9. 2021

historie

V minulosti představoval vrch Mařenka, nejvyšší bod Křižanovské vrchoviny v okrese Třebíč, důležitý bod pro zeměměřické účely. Byla zde proto r. 1941 postavena dřevěná trigonometrická věž, která zároveň sloužila jako turistická rozhledna. V r. 1957 však byla stržena vichřicí a již nebyla obnovena. Novodobé myšlenky na obnovu rozhledny na Mařence spadají do r. 2003. Hlavním iniciátorem obnovy rozhledny se stal Dobrovolný svazek obcí Podhůří Mařenky, který byl založen r. 2000 a sdružuje sedm obcí. Realizován byl originální projekt v podobě věže s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo – kámen - železobeton – ocel. Rozhlednu tvoří devět metrů vysoký železobetonový a kamenný základ, na nějž navazuje kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevěnými prvky. Autorem projektu je Ing. arch. Martin Franěk z jihlavského Ateliéru Penta, s.r.o. Rozhledna byla postavena na pozemku společnosti Lesy ČR, s.…  číst dále

Miroslav Stránský, redakčně doplněno s využitím různých webových stránek, 8.5. 2015

Vysočina,  Třebíč  (TR), Štěměchy

Místa v okolí

 Dašovice
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Želetava
 Holý mlýn
 kostel sv. Václava
 Štítky
 Želetava
 Šášovice
 Čáslavice
 Heraltice
 Zdeňkov
 Sedlatice
 Sádek
 Čechočovice
 Lesonice
 Čížov
 kostel sv. Vavřince
 Maškův mlýn
 Krasonice
 boží muka
 Okříšky
 Kyprův mlýn
 Krahulov
 kaple sv. Magdaleny
 rotunda sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 Chaloupky
 Kněžice
 Jakubov
 Knínice
 Střeliště
 Aleje
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Víta
 Litohoř
 Lesůňky
 Budeč
 Budeč
 Stařík
 Výčapy
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 kostel sv. Martina
 Budkov
 kostel sv. Víta
 Třebíč
 kaple
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Hrádek
 výklenková kaple
 Bohušice
 Stonařov
 Bransouze
 fara
 fara
 Hoffmannův dům
 sýpka a panský dvůr
 smírčí kámen
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 židovské ghetto
 Oponešice
 sloup se sochou Madony
 Brtnice
 Moravské Budějovice
 kaple sv. Anny
 Dolní most
 fara
 boží muka
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Ratibořice
 boží muka
 Budíškovice
 Krumvald, Grünwald
 boží muka
 Hradiště
 Velký javor
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 11977
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama