Rozhledna Mařenka byla postavena na vrchu stejného jména r. 2012. Stavba z betonu, kamene, oceli a dřeva je vysoká 31 m, krytá vyhlídková plošina je ve výši 28 m. Je volně přístupná po modré značce od Dašovského mlýna u obce Štěměchy.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Mařenka
© J. Šlapák 10/2012
Obec Štěměchy s třemi stovkami obyvatel leží na silnici I/23 mezi Třebíčí a Telčí. V obci odbočuje k jihu silnička do osady Dašov a k Dašovskému mlýnu (viz samostatné heslo), kde je expozice Muzea mlynářství a venkovského života. Tam je možno zaparkovat a dále je nutno pokračovat pěšky po modré značce na vrchol zvaný Mařenka (711 m n. m.), na němž stojí od r. 2012 rozhledna stejného jména. Neobvyklé pojmenování připomíná událost z r. 1689, kdy Dašovský mlýn přepadli loupežníci a zavraždili dívku jménem Mařenka či spíše Marianna. Událost dodnes připomíná také smírčí kříž na úpatí hory poblíž mlýna, údajně na místě, kde k vraždě došlo. Cesta na vrchol měří 2 km. Modrá turistická značka, která prochází přes vrchol Mařenky, vede z Rokytnice nad Rokytnou do Želetavy.
1.9. 2021
popis

Rozhledna Mařenka je stavba na 9 m vysokém železobetonovém základu obloženém kamenem. Na něj navazuje dřevěná konstrukce a ocelové točité schodiště se 156 schody. Celková výše rozhledny je 31 m, přičemž krytá vyhlídková plošina je v 28 metrech výšky. Rozhledna je volně přístupná a umožňuje daleký výhled. Na západ je vidět Javořice s vysílačem, severním směrem Křemešník, Železné hory a Žďárské vrchy s vrcholem Devět skal, na východě Třebíč a jaderná elektrárna Dukovany, na jihovýchodě Pálava s Děvínem a jihozápadně Česká Kanada. Za mimořádně výborné dohlednosti lze pozorovat na jihozápadě Novohradské hory, na jihovýchodě Malé Karpaty na Slovensku a na jihu vrcholky rakouských Alp ve vzdálenosti 150-180 km.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.9. 2021

historie

V minulosti představoval vrch Mařenka, nejvyšší bod Křižanovské vrchoviny v okrese Třebíč, důležitý bod pro zeměměřické účely. Byla zde proto r. 1941 postavena dřevěná trigonometrická věž, která zároveň sloužila jako turistická rozhledna. V r. 1957 však byla stržena vichřicí a již nebyla obnovena. Novodobé myšlenky na obnovu rozhledny na Mařence spadají do r. 2003. Hlavním iniciátorem obnovy rozhledny se stal Dobrovolný svazek obcí Podhůří Mařenky, který byl založen r. 2000 a sdružuje sedm obcí. Realizován byl originální projekt v podobě věže s podstavou ve tvaru sférického trojúhelníku v materiálové kombinaci dřevo – kámen - železobeton – ocel. Rozhlednu tvoří devět metrů vysoký železobetonový a kamenný základ, na nějž navazuje kovová konstrukce s vřetenovým schodištěm a s dřevěnými prvky. Autorem projektu je Ing. arch. Martin Franěk z jihlavského Ateliéru Penta, s.r.o. Rozhledna byla postavena na pozemku společnosti Lesy ČR, s.…  číst dále

Miroslav Stránský, redakčně doplněno s využitím různých webových stránek, 8.5. 2015

Vysočina,  Třebíč  (TR), Štěměchy

Místa v okolí

 Dašovice
 Dašovský mlýn
 Štěměchy
 Želetava
 Holý mlýn
 kostel sv. Václava
 Štítky
 Želetava
 Šášovice
 Čáslavice
 Heraltice
 Zdeňkov
 Sedlatice
 Sádek
 Čechočovice
 Lesonice
 Čížov
 kostel sv. Vavřince
 Krasonice
 boží muka
 Okříšky
 Krahulov
 kaple sv. Magdaleny
 rotunda sv. Václava
 Štěpkov
 výklenková kaplička
 Chaloupky
 Kněžice
 Jakubov
 Knínice
 Střeliště
 Aleje
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Víta
 Litohoř
 Lesůňky
 Budeč
 Budeč
 Stařík
 Výčapy
 Červený Hrádek
 Horní Slatina
 kostel sv. Martina
 Budkov
 kostel sv. Víta
 Třebíč
 kaple
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Stonařov
 fara
 fara
 Hoffmannův dům
 Bransouze
 sýpka a panský dvůr
 smírčí kámen
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 židovské ghetto
 Oponešice
 sloup se sochou Madony
 kaple sv. Anny
 Dolní most
 Brtnice
 Moravské Budějovice
 fara
 boží muka
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Ratibořice
 boží muka
 Budíškovice
 Krumvald, Grünwald
 boží muka
 Velký javor
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 11977
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama