Chmelový maják

Pivní maják v chrámu chmele a piva
Věž pojmenovaná jako Chmelový maják byla postavena v roce 2009. Má výšku čtyřicet metrů a podobu kvádru o rozměrech šest krát šest metrů. Na jejím vrcholu je vyhlídková plošina. Během cesty ve výtahu jsou promítány filmy. Prohlídku je nutné rezervovat předem.
Hlavní obrázek místa
© Martin Štros 05/2015
V Žatci v roce 2009 vyrostla nová dominanta města. Věž pojmenovaná jako Chmelový maják má výšku čtyřicet metrů. Její stavba byla součástí projektu Chrámu chmele a piva. Věž, pivní maják, má podobu kvádru o rozměrech šest krát šest metrů. Těleso věže je tvořeno dvěma v sobě umístěnými tubusy. Na vrcholu je zakončena symbolickou chmelnicí v podobě sedmi ocelových tyčí s průměrem 27 centimetrů se speciálním nasvícením. Střecha věže slouží jako vyhlídková plošina Samotná výstavba věže vyšla na zhruba 19 milionů. Je v ní umístěn atypický výtah s multimediální projekcí v podlaze a ve stropě. V něm jsou během jízdy nahoru promítány filmy o žatecké chmelařské oblasti. Návštěvníci pak při cestě dolů z vyhlídkové plošiny shlédnou ve výtahu druhý film o historii regionu. Z věže vede dvanáct metrů dlouhá lávka, která je nad Miléniovou ulicí spojena s regionálním informačním centrem, kde bude pokračovat prohlídka, která vznikla z bývalého skladu chmele. Lávka, ocelový příhradový tubus, bude mít tvar nepravidelného komolého jehlanu. Projekt Chrámu chmele a piva přinesl přeměnu zanedbané části města na turisticky atraktivní oblast. Změny se dotkly náměstí Prokopa Velikého a okolí, bývalé renesanční sladovny v Masarykově ulici a zahrady v kapucínském klášteře pod domovem důchodců. Při realizaci projektu za čtvrt miliardy korun město získalo dotaci 211 milionů z Evropské unie bylo v letech 2009 až 2011 přestavěno několik objektů.
JC, 26.4. 2015
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Žatec

Místa v okolí

 Stará papírna
 evangelický kostel
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 silniční most
 Dreherův pivovar
 Libočany
 kostel sv. Václava
 Rybňany
 Staňkovice
 kostel sv. Václava
 Žiželice
 Milošice
 židovský hřbitov
 Dobříčany
 Stekník
 Milčeves
 Milčeves
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 železniční most
 kostel sv. Václava
 Kličín
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 kostel sv. Martina
 menhir Zakletý mnich
 Líčkov
 židovský hřbitov
 Libořice
 kaple sv. Antonína
 Velemyšleves
 Bitozeves
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 kostel sv. Kateřiny
 Mradice
 Vičice
 Tuchořice
 Želeč
 železniční most
 Travertinová kupa
 Škrle
 Lipno
 Kaštice
 kaple
 Třeskonice
 kostel sv. Prokopa
 Blažim
 Dolánky
 Rubín
 kaple sv. Václava
 Drahúš
 synagoga
 Bílence
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Libědice
 kostel sv. Víta
 stará radnice
 Postoloprty
 nová radnice
 silniční most
 pivovar
 kostel sv. Jiří
 židovské ghetto
 radnice
 Hradiště
 Široké Třebčice
 zavlažovací nádrž
 židovský hřbitov
 židovské ghetto
 kaple sv. Anny
 Přečaply
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 Poláky
 Veliká Ves
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 Údlice
 Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Pětipsy
 Roviny, Na Rovinách
 Hřivice
 Nový hrad
 kostel sv. Martina
 archeologický skanzen
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Martina
 Pravda
 Hlubany
 kostel sv. Víta
 pivovar
 kostel sv. Havla
 Buškovice
 Domoušice
 fara
 kostel sv. Martina
 Džbán
 Brody
 Písečný vrch
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 hradiště u Černovic
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Chrám Chmele a Piva CZ, p.o.
náměstí Prokopa Velkého 1951
438 01 Žatec
Česká republika
Tel: 415 211 610, 725 861 895
http://chchp.cz
info@chchp.cz
Základní informace místa
ID místa: 12138
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama