Dřevěná rozhledna (31 m, 480 m n. m.) s kamennou podezdívkou byla postavena v l. 2010-2012 (arch. Antonín Závada) podle původního projektu z r. 1896, který vypracoval arch. Dušan Samo Jurkovič pro Turistický spolek Valašského Meziříčí. Stavba však tehdy nebyla zrealizována pro nedostatek financí.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 08/2020
Dřevěná rozhledna, vysoká 31,09 m s kamennou podezdívkou, stojí na Karlově kopci (480 m n. m.), zvaném také Petřekovy stráně. Dřevěnou část lze rozdělit na spodní část, kterou tvoří "chaloupka", z níž vychází nástavba osmiboké věže. Vyhlídková plošina je ve výšce 18,8 m a zakončena jehlancovitou střechou s vikýřky a makovicí.
E.H. podle http://www.roznov.cz, 22.2. 2013
historie

Nová rozhledna postavená podle projektu z r. 1896, který vypracoval slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič, představitel secesní architektury, který se nechával inspirovat lidovým stavitelstvím. Mezi jeho známé stavby patří ubytovny Maměnka a Libušín na Pustevnách (Radhošť). Původní projekt rozhledny vznikl pro Turistický spolek Valašského Meziříčí. Měla stát v Brňově u Valašského Meziříčí. Pro nedostatek financí však nebyla stavba zrealizována. Postavit Jurkovičovu rozhlednu chtěl již v 60. letech 20. století ředitel Valašského muzea v přírodě Ing. Jan R. Bečák, ani tehdy však plán nebyl uskutečněn. Až roku 2008 se rozhodli rozhlednu postavit rožnovští radní. Stavba byla vybudována v letech 2010 - 2012 na Karlově kopci nad Rožnovem, která byla slavnostně otevřena dne 28.4.2012. Z původního Jurkovičova návrhu se zachovala pouze skica, ze které vycházel při vypracování projektu rozhledny architekt Antonín Závada st. (firma Arstav). Za zmínku…  číst dále

E. H. podle http://www.roznov.cz, 22.2. 2013

Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Rožnov pod Radhoštěm

Místa v okolí

 Hradišťko
 Fassmannova vila
 Rožnov
 kostel sv. Josefa
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 socha Radegasta
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 radnice
 vrchol Soláň
 zvonice Soláň
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Klenov
 Čertův stůl
 Kubartova kaple
 Greiffka
 mlýn Strážka
 Jezero
 Leopoldova chata
 roubený dům č.p. 5
 Prameny Zrzávky
 Blato klaus – Mohyla
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Travertinová kaskáda
 zvonice
 Raškův kámen
 Muzeum sklářství
 dům U apoštolů
 radnice
 Hodslavice
 Panská vyhlídka
 Šostýn
 Jurův kámen
 Krásno nad Bečvou
 Husova lípa
 Národní sad
 evangelický kostel
 Čeladná
 Bezručova vyhlídka
 muzeum Fojtství
 Šipka
 židovský hřbitov
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Kamenárka
 Karlovské fojství
 Váňův kámen
 kostel Všech svatých
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Zemanství
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 rozhledna Bílá hora
 Ringhofferova vila
 Jarcová
 Lašské muzeum
 Karlovské muzeum
 Arnoltovice
 kostel sv. Kateřiny
 Hubertova chata
 zvonička Měrkovice
 Příluky
 fojtství
 Čertův mlýn
 Požaha
 žilinský vodní jez
 Perná
 horský hotel Solárka
 nová radnice
 stará radnice
 Maštaliska
 Vsetín
 kaple sv. Floriána
 Czeicznerova vila
 městské hradby
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 Frýdlant
 Alsternova vila
 Harcovský most
 radnice
 hamr č. VII
 kaple na Kamenci
Kontaktní informace
Jurkovičova rozhledna
Karlův kopec
756 61 Rožnov pod Radhoštěm
Tel: 734 354 207
Základní informace místa
ID místa: 10913
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama