Hrobka Lilienwaldů byla postavena v letech 1830–1831. Byla vystavěna na způsob dórského chrámu. Čelo zdobí sloupový portikus. Koncem 19. stol. byla přeměněna na márnici.
Hlavní obrázek místa
Hrobka Lilienwaldů v Hrochově Týnci
© Pavel Vítek 05/2017
Město Hrochův Týnec leží 9 km západně od Chrudimi a 14 km jihovýchodně od Pardubic. Městem prochází silnice I/17, spojující Čáslav a Zámrsk u Vysokého Mýta. Hrobku Lilienwaldů najdeme na malé vyvýšenině v centru města nad náměstím, na severozápadní straně kostela sv. Martina.
Pavel Vítek, 25.5. 2017
popis

Bývalá hrobka Lilienwaldů byla postavena v letech 1830–1831. Rod z Lilienwaldu byl do rytířského stavu povýšen koncem 18. století a jeho příslušníci krátce v 19. století v Hrochově Týnci vlastnili zámek a několik dalších nemovitostí. Antikizující hrobka je postavena na způsob dórského chrámu. Čelo kaple zdobí sloupový portikus. Na hrobce je latinský nápis, která v překladu říká: Popelům vysoce urozené rodiny pana Jiřího Prokopa, rytíře z Lilienwaldu, a vysoce urozené rodiny p. Schlechly z Hrochova. Ještě koncem 19. stol. začala hrobka sloužit jako márnice.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 25.5. 2017

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hrochův Týnec

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Bořice
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Vejvanovice
 Nabočany
 Úhřetice
 Březovice
 Slepotice
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Jiří
 Topol
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Dašice
 kostel sv. Markéty
 vila Josefa Vosáhla
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 kostel sv. Martina
 Ostrov
 Slatiňany
 evangelický kostel
 Neulust
 Lukavice
 Jahůdka
 Kočičí hrádek
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 kostel Všech svatých
 Nemošice
 Malý akvadukt
 Medlešice
 Žumberk
 kostel sv. Jiří
 požární hláska
 Bára
 Zámeček
 Štěnec
 kostel sv. Jiljí
 zvonice
 Velký akvadukt
 Kozojedy
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Marka
 židovský hřbitov
 Zdislav
 krematorium
 Pěšice
 Strádov
 Košumberk
 pivovar
 Popovec
 Radhošť
 kaple sv. Anny
 akvadukt na Židově
 hasičská zbrojnice
 Stolany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Holice
 Vraclav
 městské opevnění
 Zelená brána
 kříž
 automatické mlýny
 Domoradice
 Rabštejnek
 Pardubice
 Hrádek u Nasavrk
 Bílý Kůň
 Ležáky
 Ráby
 Hradce
 evangelický sbor
 Nasavrky
 Kunětická Hora
 kostel sv. Víta
 Ráby
 kostel sv. Václava
 Boiika
 Veliny
 fara
 Horní Jelení
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Rychmburk
 Panský dvůr
 Borůvka
 Blatník
 Pivnická rokle
 kostel sv. Víta
 pivovar
 Borohrádek
Základní informace místa
ID místa: 13388
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama