Věž Kalamajka ze dřeva, kovu a betonu z r. 2021 o výšce téměř 26 m je přístupná po 127 schodech po předchozím zapůjčení klíče na některém ze šesti obecních úřadů v okolních obcích, prakticky po telefonické dohodě. Nejkratší výstup je z obce Javorník nedaleko Trhového Štěpánova.
Hlavní obrázek místa
Kalamajka-rozhledna
© Alexandr 11/2021
Rozhledna nazvaná Kalamajka byla postavena r. 2021 na Javornické hůře (583 m n. m.) asi 10 km východně od Vlašimi poblíž města Trhový Štěpánov a obcí Zdislavice a Javorník. Nejbližší obec Javorník leží jihovýchodně od města Trhový Štěpánov, z něhož tam vede i zelená turistická značka. V Trhovém Štěpánově se setkávají silnice II/125 od Vlašimi, II/126 od Zruče nad Sázavou a Kutné Hory a II/127 z Načeradce. Prochází jím zelená turistická značka od Vlašimi, která pokračuje přes Javorník do Křivsoudova. K nové rozhledně Kalamajka zatím žádná značka nevede. Nejsnazší přístup je z obce Javorník, kde je nutno u obecního úřadu odbočit po silnici až na západní konec zástavby při okraji lesa. Zde se nachází křižovatka, kde v případě pěšího výstupu odbočíme mírně vpravo. Po lesní cestě jdeme rovně a za menším dřevěným seníkem (situován vlevo) odbočíme šikmo vlevo na širší stezku, která vede lesním průsekem. Po náročnějším výstupu v přímém směru dojdeme přímo k rozhledně. Trasa od obecního úřadu měří cca 1,4 km, od okraje lesa na vrchol 0,7 km. Cyklisté a ti, kteří chtějí zvolit méně strmý výstup k věži, musí na křižovatce při okraji lesa odbočit vlevo. Po lesní cestě obcházející vrchol zleva při stálém stoupání dospějí až k rozhledně. Od obecního úřadu je trasa neznačená. Vstup na rozhlednu je sice bezplatný, ale protože je věž uzamčena, je třeba si nejprve - nejlépe po telefonické dohodě - zapůjčit klíč na některém obecním úřadě v šesti okolních obcích, a to v obcích Javorník, Chlum, Zdislavice, Rataje, Kladruby nebo Tichonice.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.3. 2022
historie

Javornická hůra (583 m n. m.) je zalesněný kopec, který se nachází poblíž obcí Zdislavice, Javorník a Trhový Štěpánov na Vlašimsku. Na začátku 20. století se jednalo o holý kopec s dobrým rozhledem, který patřil do majetku vlašimského knížete Karla z Auerspergu. Když zde v období první republiky probíhaly vojenské manévry, byla na vrcholu Javornické hůry ve spolupráci vojska a KČT Vlašim vystavěna v r. 1931 dřevěná čtyřpatrová věž, která měla v nejvyšší části vyhlídkový ochoz se zábradlím. Po odchodu vojsk pečoval o věž místní hajný. Koncem 30. let 20. století se však stavba zřítila. Další stavba, která na Javornické hůře vyrostla, byla v r. 1941 dřevěná triangulační věž německého wehrmachtu. Dosahovala výšky cca 9 metrů a sloužila později také jako rozhledna. Bez potřebné péče však nevydržela dne 26. ledna 1955 nápor silného větru a zřítila se. Když se od r. 2000 začaly konat oblíbené silvestrovské pochody na Javornickou…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména rozhledny webzdarma), 17.3. 2022

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Javorník

Místa v okolí

 kostnice
 židovský hřbitov
 studánka sv. Anny
 Trhový Štěpánov
 Bolina
 kostel sv. Kateřiny
 železniční most
 Soutice
 židovský hřbitov
 Černýš
 most u Borovska
 Čechtice
 socha Panny Marie
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 Pravonín
 Křivsoudov
 radnice
 Alberovice
 Křivsoudov
 Borovsko
 Machlov
 Borovsko
 židovský hřbitov
 Psáře
 kostel sv. Jiljí
 Zruč nad Sázavou
 Vlašim
 Podblanická galerie
 Růžkovy Lhotice
 Zruč nad Sázavou
 Křížovský lom
 Čínský pavilon
 Kácov
 Dolní Kralovice
 kaplička U Kněžny
 rozhledna Babka
 Horka II
 Domašín
 Kácov
 pivovar
 Olešná
 Horní Kralovice
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 Velký Blaník
 kostel sv. Anny
 Vítův mlýn
 židovský hřbitov
 Kounice
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Pelíškův most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Michala
 Vlastějovice
 Otryby
 Budčice
 Býkovická skála
 kaple sv. Panny Marie
 lesní pramen
 Lukavec
 pivovar
 Losiny
 boží muka sv. Rocha
 Hněvkovice
 vodní mlýn a pila
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Vyklantice
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 Onšov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Petrovice II
 kostel sv. Martina
 Čestín
 synagoga
 Český Šternberk
 kaple sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kaple
 Zátiší
 Kamberk
 Chotýšany
 Chotýšany
 Ostrov
 Bílý Kámen
 Kočičí hrádek
 židovský hřbitov
 Morány
 Vojslavický most
 Třebešice
 židovský hřbitov
 Špulka
 Elbančice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 Šelmberk
Základní informace místa
ID místa: 11141
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama