Věž Kalamajka ze dřeva, kovu a betonu z r. 2021 o výšce téměř 26 m je přístupná po 127 schodech po předchozím zapůjčení klíče na některém ze šesti obecních úřadů v okolních obcích, prakticky po telefonické dohodě. Nejkratší výstup je z obce Javorník nedaleko Trhového Štěpánova.
Hlavní obrázek místa
Kalamajka-rozhledna
© Alexandr 11/2021
Rozhledna nazvaná Kalamajka byla postavena r. 2021 na Javornické hůře (583 m n. m.) asi 10 km východně od Vlašimi poblíž města Trhový Štěpánov a obcí Zdislavice a Javorník. Nejbližší obec Javorník leží jihovýchodně od města Trhový Štěpánov, z něhož tam vede i zelená turistická značka. V Trhovém Štěpánově se setkávají silnice II/125 od Vlašimi, II/126 od Zruče nad Sázavou a Kutné Hory a II/127 z Načeradce. Prochází jím zelená turistická značka od Vlašimi, která pokračuje přes Javorník do Křivsoudova. K nové rozhledně Kalamajka zatím žádná značka nevede. Nejsnazší přístup je z obce Javorník, kde je nutno u obecního úřadu odbočit po silnici až na západní konec zástavby při okraji lesa. Zde se nachází křižovatka, kde v případě pěšího výstupu odbočíme mírně vpravo. Po lesní cestě jdeme rovně a za menším dřevěným seníkem (situován vlevo) odbočíme šikmo vlevo na širší stezku, která vede lesním průsekem. Po náročnějším výstupu v přímém směru dojdeme přímo k rozhledně. Trasa od obecního úřadu měří cca 1,4 km, od okraje lesa na vrchol 0,7 km. Cyklisté a ti, kteří chtějí zvolit méně strmý výstup k věži, musí na křižovatce při okraji lesa odbočit vlevo. Po lesní cestě obcházející vrchol zleva při stálém stoupání dospějí až k rozhledně. Od obecního úřadu je trasa neznačená. Vstup na rozhlednu je sice bezplatný, ale protože je věž uzamčena, je třeba si nejprve - nejlépe po telefonické dohodě - zapůjčit klíč na některém obecním úřadě v šesti okolních obcích, a to v obcích Javorník, Chlum, Zdislavice, Rataje, Kladruby nebo Tichonice.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 16.3. 2022
historie

Javornická hůra (583 m n. m.) je zalesněný kopec, který se nachází poblíž obcí Zdislavice, Javorník a Trhový Štěpánov na Vlašimsku. Na začátku 20. století se jednalo o holý kopec s dobrým rozhledem, který patřil do majetku vlašimského knížete Karla z Auerspergu. Když zde v období první republiky probíhaly vojenské manévry, byla na vrcholu Javornické hůry ve spolupráci vojska a KČT Vlašim vystavěna v r. 1931 dřevěná čtyřpatrová věž, která měla v nejvyšší části vyhlídkový ochoz se zábradlím. Po odchodu vojsk pečoval o věž místní hajný. Koncem 30. let 20. století se však stavba zřítila. Další stavba, která na Javornické hůře vyrostla, byla v r. 1941 dřevěná triangulační věž německého wehrmachtu. Dosahovala výšky cca 9 metrů a sloužila později také jako rozhledna. Bez potřebné péče však nevydržela dne 26. ledna 1955 nápor silného větru a zřítila se. Když se od r. 2000 začaly konat oblíbené silvestrovské pochody na Javornickou…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek, zejména rozhledny webzdarma), 17.3. 2022

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Javorník

Místa v okolí

 kostnice
 židovský hřbitov
 studánka sv. Anny
 Trhový Štěpánov
 Bolina
 kostel sv. Kateřiny
 železniční most
 Soutice
 židovský hřbitov
 Černýš
 most u Borovska
 socha Panny Marie
 Čechtice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 Pravonín
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Alberovice
 Borovsko
 Machlov
 Borovsko
 židovský hřbitov
 Psáře
 kostel sv. Jiljí
 Podblanická galerie
 Zruč nad Sázavou
 Vlašim
 Růžkovy Lhotice
 Zruč nad Sázavou
 Čínský pavilon
 Kácov
 Dolní Kralovice
 kaplička U Kněžny
 rozhledna Babka
 Horka II
 pivovar
 Domašín
 Kácov
 Horní Kralovice
 Olešná
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 Velký Blaník
 kostel sv. Anny
 Vítův mlýn
 židovský hřbitov
 Kounice
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Pelíškův most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Michala
 Vlastějovice
 Otryby
 Budčice
 Býkovická skála
 kaple sv. Panny Marie
 pivovar
 lesní pramen
 Lukavec
 Losiny
 Hněvkovice
 boží muka sv. Rocha
 vodní mlýn a pila
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Vyklantice
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 Onšov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Hodkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 socha sv. Vendelína
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Petrovice II
 kostel sv. Martina
 Čestín
 synagoga
 Český Šternberk
 kaple sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kaple
 Zátiší
 Kamberk
 Chotýšany
 Chotýšany
 Ostrov
 Kočičí hrádek
 židovský hřbitov
 Morány
 Vojslavický most
 Třebešice
 židovský hřbitov
 Špulka
 Elbančice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 Šelmberk
Základní informace místa
ID místa: 11141
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama