Farní kostel sv. Jiří se poprvé připomíná v r. 1360. Současný barokní kostel s farou byl postaven v r. 1796 a v r. 1807 byla obnovena farnost. V r. 1822 kostel zničil požár, po němž byl následně obnoven do současné podoby.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Obec Býšť (německy Bejscht) leží v severovýchodních Čechách v okrese Pardubice. Dominantní stavbou je římskokatolický farní kostel sv. Jiří obklopený hřbitovem. Kostel je přístupný během pravidelných bohoslužeb. Nejvýznamnější památkou obce je roubený vodní mlýn. V obci bývala dříve i synagoga pro místní i okolní židovské obyvatelstvo.
Luděk Vláčil, 29.9. 2021
historie

Římskokatolický farní kostel sv. Jiří se poprvé připomíná v roce 1360. Později, snad za třicetileté války, farnost zanikla. Původní dřevěný kostel byl zbořen v roce 1796 a vznikl nový barokní chrám stejného patrocinia, škola a fara. V roce 1807 byla obnovena farnost. K Býšti byly přifařeny také obce Bělečko, Hoděšovice, Hrachoviště, Rokytno a Drahoš. Roku 1822 chrám se školou a farou vyhořel, ale již v roce 1823 došlo k jeho obnově. V roce 1974 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce vnitřního vybavení kostela. V nedávné době proběhla oprava fasády.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.byst.cz/informace-o-obci/historie/ a další, 29.9. 2021

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Býšť

Místa v okolí

 Chvojenec
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Podorlický skanzen
 Holice
 kostel sv. Martina
 Velký akvadukt
 kostel sv. Vavřince
 Kunětická Hora
 kostel Božího Těla
 Malý akvadukt
 Ráby
 Moravský jez
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ducha
 Bílá věž
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Hradec Králové
 Ráby
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 vila Josefa Vosáhla
 Hradce
 Dašice
 kostel sv. Mikuláše
 Libišany
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Veliny
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 akvadukt na Židově
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Borohrádek
 automatické mlýny
 mlynářská vila
 pivovar
 Zámeček
 Libníkovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Pardubice
 socha sv. Marka
 městské opevnění
 Zelená brána
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Marka
 Bolehošťská Lhota
 Stěžery
 Nemošice
 fara
 Horní Jelení
 židovský hřbitov
 krematorium
 Očelice
 Neulust
 Vranov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Světí
 Blatník
 Přepychy
 kostel Všech svatých
 Dolní Přím
 Opočno
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 134
Základní informace místa
ID místa: 15880
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama