
Kostel je barokní jednolodní stavbou obdélného půdorysu orientovanou k východu s čtyřhranným presbytářem a sakristií. Západní hranolová věž v průčelí s dvěma prolákle zvlněnými bočnicemi nad hlavní římsou vytváří štít. Věž končí osmibokou, šindelem krytou helmicí. Stěny kostela jsou členěny pilastry, v závěru presbytáře a sakristie zdvojenými. Obraz hlavního oltáře Zvěstování Panny Marie z 19. století je dílem Jaroslava Hejdy z Lovčic a Bartoloměje Hlavína. Původní oltářní obraz z roku 1781 od jezuitského barokního malíře Josefa Kramolína je umístěn na stěně kostela. Za oltářem jsou dřevěné polychromované sochy sv. Floriána a Jana Nepomuckého z 19. století. Postranní oltáře Panny Marie Lourdské, Pána Ježíše a Bolestné Panny Marie jsou dílem truhláře Rudolfa Velínského z Chocně. Oltářní sochy pocházejí od tyrolského sochaře Ferdinanda Stuflesera. Na triumfálním oblouku v kostelní lodi je barokní kartuš… číst dále
Plebánie (farnost) v Ostřetíně je poprvé vzpomínána v roce 1350 jako součást litomyšlské diecéze. Farnost se uvádí ještě v roce 1615. Později farnost zanikla a roku 1664 byla začleněna do královéhradecké diecéze. V roce 1677 se kostel vzpomíná jako filiální do Rovně. V té době se uvádí, že kostel postavený ze dřeva byl vybaven stříbrným kalichem, měděnou monstrancí, cínovou křtitelnicí a čtyřmi zvony. Tento kostelík stával na starém hřbitově. V době Sedmileté války roku 1758 ves s kostelem podpálilo pruské vojsko. Následně zde vznikla pouze malá kaplička. Současný kamenný barokní kostel byl postaven až v roce 1781. V roce 1786 byla zřízena lokálie a roku 1854 došlo k obnovení římskokatolické farnosti Ostřetín.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.