Pozdně barokní římskokatolický kostel byl postaven v roce 1781. Roku 1786 byla zřízena lokálie a v roce 1854 došlo k obnovení farnosti. Stavba je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
Kostel Zvěstování Panny Marie, Ostřetín.
© Luděk Vláčil 08/2021
Východočeská obec Ostřetín leží v okrese Pardubice asi 22 km východně od krajského města a 4 km jihovýchodně od města Holice. Nejvýznamnější stavbou a kulturní památkou obce je římskokatolický barokní kostel Zvěstování Panny Marie. Chrám je přístupný během konání pravidelných nedělních bohoslužeb. Před kostelem stojí památkově chráněná socha sv. Jana Nepomuckého s palladiem s datací 1740. U kostela se rovněž nachází hřbitov a areál bývalé fary.
Luděk Vláčil, 24.10. 2021
popis

Kostel je barokní jednolodní stavbou obdélného půdorysu orientovanou k východu s čtyřhranným presbytářem a sakristií. Západní hranolová věž v průčelí s dvěma prolákle zvlněnými bočnicemi nad hlavní římsou vytváří štít. Věž končí osmibokou, šindelem krytou helmicí. Stěny kostela jsou členěny pilastry, v závěru presbytáře a sakristie zdvojenými. Obraz hlavního oltáře Zvěstování Panny Marie z 19. století je dílem Jaroslava Hejdy z Lovčic a Bartoloměje Hlavína. Původní oltářní obraz z roku 1781 od jezuitského barokního malíře Josefa Kramolína je umístěn na stěně kostela. Za oltářem jsou dřevěné polychromované sochy sv. Floriána a Jana Nepomuckého z 19. století. Postranní oltáře Panny Marie Lourdské, Pána Ježíše a Bolestné Panny Marie jsou dílem truhláře Rudolfa Velínského z Chocně. Oltářní sochy pocházejí od tyrolského sochaře Ferdinanda Stuflesera. Na triumfálním oblouku v kostelní lodi je barokní kartuš…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 27.10. 2021

historie

Plebánie (farnost) v Ostřetíně je poprvé vzpomínána v roce 1350 jako součást litomyšlské diecéze. Farnost se uvádí ještě v roce 1615. Později farnost zanikla a roku 1664 byla začleněna do královéhradecké diecéze. V roce 1677 se kostel vzpomíná jako filiální do Rovně. V té době se uvádí, že kostel postavený ze dřeva byl vybaven stříbrným kalichem, měděnou monstrancí, cínovou křtitelnicí a čtyřmi zvony. Tento kostelík stával na starém hřbitově. V době Sedmileté války roku 1758 ves s kostelem podpálilo pruské vojsko. Následně zde vznikla pouze malá kaplička. Současný kamenný barokní kostel byl postaven až v roce 1781. V roce 1786 byla zřízena lokálie a roku 1854 došlo k obnovení římskokatolické farnosti Ostřetín.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.ostretin.cz/volny-cas/pro-turisty/farni-chram-zvestovani-panny-marie/ a další, 24.10. 2021

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Ostřetín

Místa v okolí

 Hradce
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Holice
 fara
 Horní Jelení
 Neulust
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Radhošť
 Borohrádek
 Slepotice
 Ostrov
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Dobříkov
 hřbitov
 Vraclav
 Chvojenec
 hasičská zbrojnice
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Chroustovice
 Březovice
 Bořice
 Týniště nad Orlicí
 Těšnov
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 Popovec
 Hlavačov
 kostel sv. Martina
 Štěnec
 Obchodní mlýn
 kostel sv. Jiří
 hrobka Lilienwaldů
 Týniště nad Orlicí
 smírčí kříž
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Domoradice
 Zítkov
 židovský hřbitov
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 Úhřetice
 Vejvanovice
 Pražská brána
 městské opevnění
 Přestavlky
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 evangelický kostel
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Pěšice
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Přestavlky
 Kostelec nad Orlicí
 Choceň
 Nabočany
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Hoděčín
 Topol
 Zaháj
 Lično
 kostel sv. Jiří
 zvonice
Základní informace místa
ID místa: 15888
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama