Ocelodřevěná rozhledna na Přítlucké hoře vznikla z iniciativy tří okolních obcí na jaře r. 2012. Je volně přístupná, vysoká 27,6 metru a má vyhlídkovou plošinu ve výši 21 metrů. Pojmenování Maják získala podle skutečného majáku, který tu byl vybudován za 1. republiky pro potřeby leteckého provozu.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 05/2014
Typizovaná stavba ocelodřevěné rozhledny, jejíž starší sestry už po Česku na několika místech stály, vznikla ze společné iniciativy obcí Přítluky, Zaječí a Rakvice s pomocí evropských dotací na výrazném vrchu mezi jmenovanými obcemi. Stavba probíhala na jaře 2012 podle projektu arch. Antonína Olšiny a k jejímu oficiálnímu otevření pro veřejnost došlo 5. července téhož roku. Rozhledna je vysoká 27,6 m a má vyhlídkovou plošinu ve výši 21 m nad povrchem země. Je trvale volně přístupná po kovovém vřetenovém schodišti se 105 schody. Poskytuje výhled zejména k východu na Bílé Karpaty, k jihu pak na Pálavu, vodní dílo Nové Mlýny, Lednicko-valtický areál a dále do Rakouska. K rozhledně vede žlutá značka od jihu z Přítluk a z opačné strany zelená značka ze Zaječí, obě přístupové cesty jsou dlouhé asi kilometr. Pojmenování Maják rozhledna vlastně zdědila. Na jejím místě v období mezi světovými válkami stával skutečně maják, který sloužil leteckému provozu mezi Prahou a Bratislavou.
Jaroslav Vavera (zdroj:rozhledny2.webzdarma.cz a další turistické stránky), 12.6. 2014
Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Přítluky

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Dalibor
 Bulhary
 Nejdek
 Obelisk
 Velké Pavlovice
 boží muka
 Zámecký mlýn
 vyhlídka U obrázku
 minaret
 Slunečná
 Maurská vodárna
 Archeopark Pavlov
 Lednice
 kostel sv. Barbory
 větrný mlýn
 Janův hrad
 Děvičky
 Lovecký zámeček
 Hustopeče
 boží muka
 židovský hřbitov
 kamenný kruh
 dům U Synků
 Rybniční zámeček
 Kraví hora
 Velké Bílovice
 Hraniční zámek
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Vysoká zahrada
 Apollonův chrám
 Sirotčí hrádek
 mlýn
 Neuhaus
 kaple sv. Antonína
 boží muka
 Chrám Tří Grácií
 Hustopeče
 kostel sv. Ondřeje
 Nový dvůr
 Popice
 kostel sv. Rozálie
 Všetrapy
 jeskyně Na Turoldu
 sklepní ulička
 obelisk osvoboditelům
 kostel sv. Jiljí
 Aloch
 kaple sv. Šebestiána
 větrný mlýn
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 Boleradice
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Vrbice
 Suchořádská Zmola
 kaple sv. Huberta
 Horní synagoga
 Sedlec
 Mikulov
 Stezka nad vinohrady
 Belveder
 Randez-vous
 Stará Břeclav
 Kobylské jezero
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Linharta
 Mušov
 Nedánov
 Pouzdřany
 kostel sv. Kunhuty
 Templářské sklepy
 židovský hřbitov
 Na Podluží
 radnice
 Čejkovice
 Brána na náměstí
 Břeclav
 Valtice
 kostel sv. Václava
 Diváky
 Kolonáda - Reistna
 Starý Poddvorov
 Potvorovice
 kaple sv. Ducha
 boží muka
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Velké Němčice
 Klobouky u Brna
 boží muka
 sklepní ulička
 Pohansko
 Pohansko
 Topolany
Základní informace místa
ID místa: 11744
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama