Dřevěná rozhledna Slatina byla nad stejnojmennou obcí na návrší Okrouhlík postavena v letech 2018-2019. Od kolaudace v únoru 2019 je volně přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Slatina rozhledna
© Vlastimil Vozka 02/2019
Rozhledna Slatina se nachází na vrchu Okrouhlík (467 m n. m.) při silnici, která spojuje obec Slatina s místní částí Výškovice. Po této silnici vede též cyklotrasa 6190. Rozhledna se nachází mimo turisticky značené trasy.
1.2. 2022
popis

Dřevěná rozhledna na místě někdejšího posedu na návrší Okrouhlík mezi obcí Slatina a osadou Výškovice je vysoká 18 metrů. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 12,2 m vede celkem 57 schodů. Rozhledna je volně přístupná a poskytuje výhled na Beskydy, město Ostravu, Jeseníky a Oderské vrchy.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.2. 2022

historie

Rozhledna na mírném návrší Okrouhlík (467 m n. m.) byla postavena v letech 2018 a 2019 z iniciativy obecního úřadu Slatina, který se o její vybudování v místě bývalého posedu při silnici k osadě Výškovice snažil více než 10 let. V r. 2010 zveřejnil tři různé podoby budoucí rozhledny a zároveň vyhlásil veřejnou anketu, jejíž výsledky posléze napomohly vybrat jednu z nabízených variant. Následně byla v r. 2013 připravena projektová dokumentace a obec se snažila zajistit potřebné finanční prostředky z dotací. To se povedlo až v r. 2018 zapojením obce do projektu „Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia - II. etapa“. Rozhlednu na Okrouhlíku navrhl opavský architekt Miroslav Slíva, stavební práce provedl Milan Miketta – tesařské práce z obce Štítina v době od července 2018 do cca února 2019, kdy byla stavba zkolaudována a volně zpřístupněna veřejnosti. Slavnostně byla otevřena…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 1.2. 2022

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Slatina

Místa v okolí

 Výškovice
 Slatina
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Jakuba
 Bítov
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 Bravinné
 kostel sv. Mikuláše
 Kyjovice
 radnice
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 Bílovec
 Zbyslavice
 Šance
 Jakubčovické šance
 Zbyslavice
 Lukavec
 Velké Albrechtice
 Kanihůra
 Pohořílky
 kostel sv. Mikuláše
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Přerovec
 Děrné
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Raduň
 Hradec nad Moravicí
 Studénka
 Hrabyně
 Kujavy
 Milotička
 obecní kaple
 Studénka
 Studénka
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Studénka
 Pustějov
 loretánská kaple
 Fulnek
 Stříbrná věž
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 Weisshuhnův kanál
 Suché Lazce
 Hanuše
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 kostel sv. Vavřince
 Štítina
 Smolkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Bartošovický mlýn
 Polanka nad Odrou
 kostel sv. Jakuba
 Nová Horka
 Poruba
 Kravaře
 Dobroslavice
 Velké Hoštice
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Josefínin platan
 Polanská niva
 Bartošovice
 fara
 Dolní Benešov
 městské hradby
 Obecní dům
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Petřvald
 Opava
 socha Petra Bezruče
 evangelický kostel
 nová radnice
 kostel sv. Alžběty
 Slezská univerzita
 Slezské divadlo
 synagoga
 Justiční palác
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 kaple sv. Anny
 dvůr se stodolou
 Hlučín
 Dolní Životice
 městské hradby
 Dolní Životice
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 poutní kříž
 Stěbořice
 Trnávka
Základní informace místa
ID místa: 14935
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama