Evangelický sbor v Lozicích byl založen r. 1783 v návaznosti na vydání tolerančního patentu císaře Josefa II. Nyní v podobě po zásadní přestavbě arch. J. Veselského z r. 1911, kdy získal také dominantní věž.
Hlavní obrázek místa
Lozice-evangelický kostel
© TIC Skuteč 04/2012
Nevelká obec Lozice s přibližně 150 obyvateli se nachází na vedlejší silnici asi 3 km severně od města Luže. Protéká jí severojižním směrem říčka Novohradka a obec leží na obou jejích březích. V r. 1886 byl přes říčku postaven tříobloukový kamenný most, který je nyní součástí znaku obce. Evangelický kostel je v současné podobě její dominantou.
2.6. 2021
historie

První zmínka o obci Lozice pochází z nedatované listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z doby kolem r. 1131. V r. 1161 disponoval částí Lozic i český král Vladislav I. Do poloviny 16. století patřila ves Lozice k panství hradu Rychmburk, poté se stala majetkem Slavatů z Chlumu a Košumberka. Filip Kinský prodal r. 1823 Lozice Karlu Alexandrovi knížeti z Thurn-Taxisu. Thurn-Taxisové byli vrchností v Lozicích až do r. 1850, kdy byla patrimoniální správa nahrazena správou státního zřízení okresních úřadů a obecních samospráv. Evangelický kostel Českobratrské církve evangelické, s jehož výstavbou se začalo r. 1783 brzy po vydání tolerančního patentu a za hmotné podpory majitele chroustovického panství hraběte Filipa Kinského, byl dostavěn r. 1784. Jedná se o jednolodní obdélníkovou stavbu v centru obce. Ačkoli se v okolí přihlásilo víc než dostatečné množství evangelíků do církve a byl tu již r. 1784…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 4.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Lozice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14634
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama