Evangelický sbor v Lozicích byl založen r. 1783 v návaznosti na vydání tolerančního patentu císaře Josefa II. Nyní v podobě po zásadní přestavbě arch. J. Veselského z r. 1911, kdy získal také dominantní věž.
Hlavní obrázek místa
Lozice-evangelický kostel
© TIC Skuteč 04/2012
Nevelká obec Lozice s přibližně 150 obyvateli se nachází na vedlejší silnici asi 3 km severně od města Luže. Protéká jí severojižním směrem říčka Novohradka a obec leží na obou jejích březích. V r. 1886 byl přes říčku postaven tříobloukový kamenný most, který je nyní součástí znaku obce. Evangelický kostel je v současné podobě její dominantou.
2.6. 2021
historie

První zmínka o obci Lozice pochází z nedatované listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z doby kolem r. 1131. V r. 1161 disponoval částí Lozic i český král Vladislav I. Do poloviny 16. století patřila ves Lozice k panství hradu Rychmburk, poté se stala majetkem Slavatů z Chlumu a Košumberka. Filip Kinský prodal r. 1823 Lozice Karlu Alexandrovi knížeti z Thurn-Taxisu. Thurn-Taxisové byli vrchností v Lozicích až do r. 1850, kdy byla patrimoniální správa nahrazena správou státního zřízení okresních úřadů a obecních samospráv. Evangelický kostel Českobratrské církve evangelické, s jehož výstavbou se začalo r. 1783 brzy po vydání tolerančního patentu a za hmotné podpory majitele chroustovického panství hraběte Filipa Kinského, byl dostavěn r. 1784. Jedná se o jednolodní obdélníkovou stavbu v centru obce. Ačkoli se v okolí přihlásilo víc než dostatečné množství evangelíků do církve a byl tu již r. 1784…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 4.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Lozice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Jahůdka
 Štěnec
 Pěšice
 Zdislav
 pivovar
 Košumberk
 Chroustovice
 Popovec
 Bílý Kůň
 Rosice
 Rosice
 Domoradice
 Březovice
 kostel sv. Martina
 Ostrov
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 hasičská zbrojnice
 Přestavlky
 Vraclav
 židovský hřbitov
 Radhošť
 Borůvka
 smírčí kříž
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Václava
 Neulust
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Slepotice
 Bořice
 Pivnická rokle
 Nabočany
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Pražská brána
 Kapalice
 Stará radnice
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 křížová cesta
 Betlém
 Nový hrad
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 hřbitov
 Vejvanovice
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 Ležáky
 Úhřetice
 kostel Všech svatých
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 kostel sv. Prokopa
 Toulovcovy maštale
 Lukavice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Mikuláše
 Jarošov
 Růžový palouček
 kostel sv. Václava
 Dašice
 Topol
 Zaháj
 vila Josefa Vosáhla
 Horní Jelení
 Toulovcova rozhledna
 fara
 Zítkov
 Strádov
 Hlavačov
 rozhledna Terezka
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Choceň
 Malý akvadukt
 Rohozná
 Trhová Kamenice
Základní informace místa
ID místa: 14634
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama