Zřícenina rozhledny postavené okrašlovacím spolkem v roce 1907, zanikla po požáru v roce 1940. Byla postavena na místě kde stála první celodřevěná rozhledna z roku 1853 postavené na popud starosty P.E. Leopolda von Löwenthal. Tato rozhledna byla zničena vichřicí v roce 1870.
Hlavní obrázek místa
Zbytky rozhledny na vrchu Rudný
© Jiří Čížek 07/2020
V minulosti snahy magistrátu o obnovu vyhlídkového místa byly blokovány z obavy rušení signálů z nedalekého vysílače. V roce 2019 po přešetření místní situace bylo toto negativní stanovisko odpovědných institucí zrušeno a tak již v obnově rozhledny nic nebrání. Vrch Rudný (Šacberk), se nachází v nadmořské výšce 613 metrů nad mořem. Najdete jej 4 kilometry severozápadně od Jihlavy, v lokalitě Lesnov, Zborná a Pávov. První snahy o vznik rozhledny na tomto místě se datují rokem 1853, kdy tehdejší jihlavský starosta předložil obecnímu výboru návrh na vybudování rozhledny. A o rok později, 24. července, se nová dřevená rozhledna otevírala veřejnosti. Místo se stalo vyhledávaným výletním cílem. Mládež zde pořádala každý rok majáles a další veselice. Podoba rozhledny se dochovala pouze v ústním podání. Rozhledna na podzim roku 1870 nedokázala čelit silné větrné bouři a byla vážně poškozena. Oprava nebyla možná. Nová rozhledna byla veřejnosti zpřístupněna na podzim 1907. Její základ tvořil zděný osmiúhelníkový sokl, nad nímž se tyčila štíhlá, 27,7 metrů vysoká dřevěná věž. Avšak i osud této rozhledny byl tragický. Dopoledne 2. října 1940 ji zachvátil požár, který se nepodařilo uhasit. Z rozhledny zbylo jen zděné torzo. Právě Klub přátel rozhleden v roce 2018 poslal jihlavskému magistrátu otevřený dopis, v němž apeluje na magistrát, aby znovu zahájil jednání s Českými radiokomunikacemi o obnově vyhlídky. Radnice pak na podnět tehdejšího primátora, náměstka Jaroslava Vymazala, oslovila České radiokomunikace a Ministerstvo obrany. Od obou získala k obnově rozhledny na vrcholu Rudný kladná stanoviska. „Jsou to pro nás dobré zprávy. Budu navrhovat obnovu rozhledny nebo výstavbu nového objektu. V nejbližší době s tím chci seznámit Radu města. Jestli by se měla stavět replika původní rozhledny, která v roce 1940 vyhořela nebo úplně nová konstrukce či zda…  číst dále
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/jihlava-by-mela-mit-brzy-znovu-svoji-rozhlednu.A150129_152320_jihlava-zpravy_evs, 1.9. 2019
historie

Vrch Rudný u Jihlavy měl na vrcholu rozhlednu. Zbylo z ní jen osmiboké torzo Na vrcholu dnes stojí torzo bývalé rozhledny. Je to už druhá stavba na tomto místě. První vznikla už v roce 1853 a byla dřevěná. V roce 1870 ji ale bohužel zcela zničila vichřice. Staré záznamy říkají, že pár dní před vichřicí byla nad Jihlavou vidět polární záře. Druhá rozhledna vznikla v roce 1907 a měla osmibokou kamennou základnu. V roce 1940 vyhořela a od té doby stojí na vrcholu Rudného jen její kamenný zbytek. Objevilo se už několik snah o rekonstrukci, žádná ale zatím neuspěla.

1.9. 2019

Vysočina,  Jihlava  (JI), Jihlava

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 Staré Hory
 boží muka
 železniční most
 Legiodům
 Plandry
 židovský hřbitov
 pivovar
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 Helenín
 synagoga
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 ZOO Jihlava
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 Henčov
 děkanství
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Rantířov
 boží muka
 kaple svaté Rodiny
 boží muka
 Štoky
 Tržní panák
 boží muka
 Jeclov
 kaple sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Větrný Jeníkov
 Rytířsko
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Jamné
 Kostelec
 Skřivánek
 kostel sv. Kunhuty
 Úsobí
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 pamětní kámen
 zvonička
 kostel sv. Barbory
 fara
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Luka nad Jihlavou
 kaple
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 Dolní brána
 kovárna
 Smilov
 boží muka
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 Most sv. Lutriána
 děkanství
 Hastrmanka
 Příseka
 rychta (dům čp. 73)
 Židovské město
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 poutní kaple sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 kamenné mosty
 studánka Panny Marie
 boží muka
 boží muka
 Klepáček
 Přímělkov
 Rokštejn
 Brtnice
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Přímělkov
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 kaple sv. Václava
 Kamenice
 boží muka
 Švédské šance
 Věž
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Orlík
 synagoga
 Batelov
 Batelov
 smírčí kámen
 kašna
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Bransouze
 boží muka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 boží muka
 Ronov
Základní informace místa
ID místa: 14360
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama