Zřícenina rozhledny postavené okrašlovacím spolkem v roce 1907, zanikla po požáru v roce 1940. Byla postavena na místě kde stála první celodřevěná rozhledna z roku 1853 postavené na popud starosty P.E. Leopolda von Löwenthal. Tato rozhledna byla zničena vichřicí v roce 1870.
Hlavní obrázek místa
Zbytky rozhledny na vrchu Rudný
© Jiří Čížek 07/2020
V minulosti snahy magistrátu o obnovu vyhlídkového místa byly blokovány z obavy rušení signálů z nedalekého vysílače. V roce 2019 po přešetření místní situace bylo toto negativní stanovisko odpovědných institucí zrušeno a tak již v obnově rozhledny nic nebrání. Vrch Rudný (Šacberk), se nachází v nadmořské výšce 613 metrů nad mořem. Najdete jej 4 kilometry severozápadně od Jihlavy, v lokalitě Lesnov, Zborná a Pávov. První snahy o vznik rozhledny na tomto místě se datují rokem 1853, kdy tehdejší jihlavský starosta předložil obecnímu výboru návrh na vybudování rozhledny. A o rok později, 24. července, se nová dřevená rozhledna otevírala veřejnosti. Místo se stalo vyhledávaným výletním cílem. Mládež zde pořádala každý rok majáles a další veselice. Podoba rozhledny se dochovala pouze v ústním podání. Rozhledna na podzim roku 1870 nedokázala čelit silné větrné bouři a byla vážně poškozena. Oprava nebyla možná. Nová rozhledna byla veřejnosti zpřístupněna na podzim 1907. Její základ tvořil zděný osmiúhelníkový sokl, nad nímž se tyčila štíhlá, 27,7 metrů vysoká dřevěná věž. Avšak i osud této rozhledny byl tragický. Dopoledne 2. října 1940 ji zachvátil požár, který se nepodařilo uhasit. Z rozhledny zbylo jen zděné torzo. Právě Klub přátel rozhleden v roce 2018 poslal jihlavskému magistrátu otevřený dopis, v němž apeluje na magistrát, aby znovu zahájil jednání s Českými radiokomunikacemi o obnově vyhlídky. Radnice pak na podnět tehdejšího primátora, náměstka Jaroslava Vymazala, oslovila České radiokomunikace a Ministerstvo obrany. Od obou získala k obnově rozhledny na vrcholu Rudný kladná stanoviska. „Jsou to pro nás dobré zprávy. Budu navrhovat obnovu rozhledny nebo výstavbu nového objektu. V nejbližší době s tím chci seznámit Radu města. Jestli by se měla stavět replika původní rozhledny, která v roce 1940 vyhořela nebo úplně nová konstrukce či zda…  číst dále
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/jihlava-by-mela-mit-brzy-znovu-svoji-rozhlednu.A150129_152320_jihlava-zpravy_evs, 1.9. 2019
historie

Vrch Rudný u Jihlavy měl na vrcholu rozhlednu. Zbylo z ní jen osmiboké torzo Na vrcholu dnes stojí torzo bývalé rozhledny. Je to už druhá stavba na tomto místě. První vznikla už v roce 1853 a byla dřevěná. V roce 1870 ji ale bohužel zcela zničila vichřice. Staré záznamy říkají, že pár dní před vichřicí byla nad Jihlavou vidět polární záře. Druhá rozhledna vznikla v roce 1907 a měla osmibokou kamennou základnu. V roce 1940 vyhořela a od té doby stojí na vrcholu Rudného jen její kamenný zbytek. Objevilo se už několik snah o rekonstrukci, žádná ale zatím neuspěla.

1.9. 2019

Vysočina,  Jihlava  (JI), Jihlava

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 Staré Hory
 boží muka
 železniční most
 Legiodům
 Plandry
 židovský hřbitov
 pivovar
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 Helenín
 synagoga
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 židovský hřbitov
 ZOO Jihlava
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 Henčov
 děkanství
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Rantířov
 boží muka
 kaple svaté Rodiny
 boží muka
 Štoky
 Tržní panák
 boží muka
 Jeclov
 kaple sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 Větrný Jeníkov
 Rytířsko
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Jamné
 Kostelec
 Skřivánek
 kostel sv. Kunhuty
 Úsobí
 boží muka
 křížový kámen
 boží muka
 pamětní kámen
 zvonička
 kostel sv. Barbory
 fara
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Luka nad Jihlavou
 kaple
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 Dolní brána
 kovárna
 Smilov
 boží muka
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 Most sv. Lutriána
 děkanství
 Hastrmanka
 Příseka
 rychta (dům čp. 73)
 Židovské město
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 poutní kaple sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 kamenné mosty
 studánka Panny Marie
 boží muka
 boží muka
 Klepáček
 Přímělkov
 Rokštejn
 Brtnice
 sloup se sochou Madony
 Dolní most
 Přímělkov
 sýpka a panský dvůr
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 kaple sv. Václava
 Kamenice
 boží muka
 Švédské šance
 Věž
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Orlík
 synagoga
 Batelov
 Batelov
 smírčí kámen
 kašna
 fara
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Bransouze
 boží muka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 boží muka
 Ronov
Základní informace místa
ID místa: 14360
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama