Rozhledna Eliška na návrší Stachelberg nad Trutnovem je ocelodřevěná stavba vybudovaná r. 2014. Nachází se v sousedství známé dělostřelecké tvrze zvané rovněž Stachelberg a je volně přístupná každoročně od dubna do listopadu. V zimním období je z bezpečnostních důvodů uzavřena.
Hlavní obrázek místa
Eliška-Stachelberg
© J. Šlapák 6/2015
Rozhledna zvaná Eliška byla zbudována na návrší Stachelberg se známou dělostřeleckou pevností severně od centra Trutnova. Nachází se na katastru nejvýše položené trutnovské městské části Babí. Přístup k ní vede silnicí II/300 Trutnov-Žacléř. U autobusové zastávky Trutnov, Babí, pevnost křižuje silnici turisticky červeně značená Cesta bratří Čapků doprovázená cyklotrasou. Po ní k jihovýchodu zbývá k rozhledně asi 600 m. Na protější straně křižovatky je zbudováno parkoviště pro návštěvníky pevnosti a rozhledny.
4.12. 2021
popis

Ocelodřevěná rozhledna Eliška na návrší Stachelberg je stavba o celkové výšce 24,5 m, jejíž vyhlídková plošina se přitom nachází ve výši necelých 21 m. Vede na ni 104 točitých schodů. Rozhledna poskytuje krásný výhled na Jestřebí hory, Libavské sedlo, Vraní hory, Orlické hory, Zvičinu a nejvýchodnější část Krkonoš - Rýchory. Rozhledna je volně přístupná v období duben-listopad. V zimním období (prosinec-březen) je z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.12. 2021

historie

První snahy o vybudování rozhledny na návrší Stachelberg u Trutnova nad místní částí Babí se datují zhruba do r. 2007, kdy nadšenci spravující zdejší dělostřeleckou pevnost z let 1937-1938, členové Občanského sdružení Stachelberg, začali chystat se zástupci města Trutnov projekt na zatraktivnění vojenských památek v regionu. Projekt počítal s vybudováním 22 m vysoké rozhledny, parkoviště pro návštěvníky pevnosti, naučné stezky a s úpravou přírodního koupaliště kamenolomu v Libči. V r. 2010 požádalo na tento projekt o dotaci z regionálního operačního programu na rozvoj cestovního ruchu, nicméně stavba rozhledny našla podporu až v r. 2013 v podobě dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci projektu česko-polského Euroregionu Glacensis, který zahrnul v průběhu r. 2014 výstavbu nových rozhleden nebo opravy několika starších rozhleden na obou stranách hranice. Rozhledna byla navržena společností…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.12. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov-Babí

Místa v okolí

 Stachelberg
 Žacléř
 kostel sv. Kateřiny
 Rechenburg
 železniční most
 Bolkov
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 fara
 pivovar
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Horní Maršov
 Břecštejn
 evangelický kostel
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Horní Vlčice
 Aichelburg
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Starý Rokytník
 kostel sv. Martina
 Javorník
 kaple s Pietou
 kostel sv. Anny
 Radvanice
 Černá hora
 evangelický kostel
 fara
 kostel sv. Václava
 Žaltman
 Rudník
 Adršpach
 Rudník
 Velké Svatoňovice
 Purkhybl
 štola Kateřina
 Dolní Adršpach
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Arnultovice
 morový sloup
 radnice
 děkanství
 Hostinné
 smírčí kříž
 Sněžka
 Nové Zámky
 zvonice
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
Základní informace místa
ID místa: 16090
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama