Rozhledna Eliška na návrší Stachelberg nad Trutnovem je ocelodřevěná stavba vybudovaná r. 2014. Nachází se v sousedství známé dělostřelecké tvrze zvané rovněž Stachelberg a je volně přístupná každoročně od dubna do listopadu. V zimním období je z bezpečnostních důvodů uzavřena.
Hlavní obrázek místa
Eliška-Stachelberg
© J. Šlapák 6/2015
Rozhledna zvaná Eliška byla zbudována na návrší Stachelberg se známou dělostřeleckou pevností severně od centra Trutnova. Nachází se na katastru nejvýše položené trutnovské městské části Babí. Přístup k ní vede silnicí II/300 Trutnov-Žacléř. U autobusové zastávky Trutnov, Babí, pevnost křižuje silnici turisticky červeně značená Cesta bratří Čapků doprovázená cyklotrasou. Po ní k jihovýchodu zbývá k rozhledně asi 600 m. Na protější straně křižovatky je zbudováno parkoviště pro návštěvníky pevnosti a rozhledny.
4.12. 2021
popis

Ocelodřevěná rozhledna Eliška na návrší Stachelberg je stavba o celkové výšce 24,5 m, jejíž vyhlídková plošina se přitom nachází ve výši necelých 21 m. Vede na ni 104 točitých schodů. Rozhledna poskytuje krásný výhled na Jestřebí hory, Libavské sedlo, Vraní hory, Orlické hory, Zvičinu a nejvýchodnější část Krkonoš - Rýchory. Rozhledna je volně přístupná v období duben-listopad. V zimním období (prosinec-březen) je z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.12. 2021

historie

První snahy o vybudování rozhledny na návrší Stachelberg u Trutnova nad místní částí Babí se datují zhruba do r. 2007, kdy nadšenci spravující zdejší dělostřeleckou pevnost z let 1937-1938, členové Občanského sdružení Stachelberg, začali chystat se zástupci města Trutnov projekt na zatraktivnění vojenských památek v regionu. Projekt počítal s vybudováním 22 m vysoké rozhledny, parkoviště pro návštěvníky pevnosti, naučné stezky a s úpravou přírodního koupaliště kamenolomu v Libči. V r. 2010 požádalo na tento projekt o dotaci z regionálního operačního programu na rozvoj cestovního ruchu, nicméně stavba rozhledny našla podporu až v r. 2013 v podobě dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci projektu česko-polského Euroregionu Glacensis, který zahrnul v průběhu r. 2014 výstavbu nových rozhleden nebo opravy několika starších rozhleden na obou stranách hranice. Rozhledna byla navržena společností…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.12. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov-Babí

Místa v okolí

 Stachelberg
 Žacléř
 kostel sv. Kateřiny
 Rechenburg
 Bolkov
 železniční most
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 fara
 pivovar
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 stará radnice
 Horní Maršov
 Břecštejn
 evangelický kostel
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Horní Vlčice
 Aichelburg
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Starý Rokytník
 kostel sv. Martina
 Javorník
 kaple s Pietou
 kostel sv. Anny
 Černá hora
 Radvanice
 evangelický kostel
 fara
 Žaltman
 kostel sv. Václava
 Rudník
 Adršpach
 Rudník
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Purkhybl
 Dolní Adršpach
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Arnultovice
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 smírčí kříž
 děkanství
 Sněžka
 Nové Zámky
 zvonice
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
Základní informace místa
ID místa: 16090
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama