Rozhledna Eliška na návrší Stachelberg nad Trutnovem je ocelodřevěná stavba vybudovaná r. 2014. Nachází se v sousedství známé dělostřelecké tvrze zvané rovněž Stachelberg a je volně přístupná každoročně od dubna do listopadu. V zimním období je z bezpečnostních důvodů uzavřena.
Hlavní obrázek místa
Eliška-Stachelberg
© J. Šlapák 6/2015
Rozhledna zvaná Eliška byla zbudována na návrší Stachelberg se známou dělostřeleckou pevností severně od centra Trutnova. Nachází se na katastru nejvýše položené trutnovské městské části Babí. Přístup k ní vede silnicí II/300 Trutnov-Žacléř. U autobusové zastávky Trutnov, Babí, pevnost křižuje silnici turisticky červeně značená Cesta bratří Čapků doprovázená cyklotrasou. Po ní k jihovýchodu zbývá k rozhledně asi 600 m. Na protější straně křižovatky je zbudováno parkoviště pro návštěvníky pevnosti a rozhledny.
4.12. 2021
popis

Ocelodřevěná rozhledna Eliška na návrší Stachelberg je stavba o celkové výšce 24,5 m, jejíž vyhlídková plošina se přitom nachází ve výši necelých 21 m. Vede na ni 104 točitých schodů. Rozhledna poskytuje krásný výhled na Jestřebí hory, Libavské sedlo, Vraní hory, Orlické hory, Zvičinu a nejvýchodnější část Krkonoš - Rýchory. Rozhledna je volně přístupná v období duben-listopad. V zimním období (prosinec-březen) je z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.12. 2021

historie

První snahy o vybudování rozhledny na návrší Stachelberg u Trutnova nad místní částí Babí se datují zhruba do r. 2007, kdy nadšenci spravující zdejší dělostřeleckou pevnost z let 1937-1938, členové Občanského sdružení Stachelberg, začali chystat se zástupci města Trutnov projekt na zatraktivnění vojenských památek v regionu. Projekt počítal s vybudováním 22 m vysoké rozhledny, parkoviště pro návštěvníky pevnosti, naučné stezky a s úpravou přírodního koupaliště kamenolomu v Libči. V r. 2010 požádalo na tento projekt o dotaci z regionálního operačního programu na rozvoj cestovního ruchu, nicméně stavba rozhledny našla podporu až v r. 2013 v podobě dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci projektu česko-polského Euroregionu Glacensis, který zahrnul v průběhu r. 2014 výstavbu nových rozhleden nebo opravy několika starších rozhleden na obou stranách hranice. Rozhledna byla navržena společností…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 4.12. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Trutnov-Babí

Místa v okolí

 Stachelberg
 Žacléř
 kostel sv. Kateřiny
 Rechenburg
 železniční most
 Bolkov
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 fara
 pivovar
 Trutnov
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Horní Maršov
 Břecštejn
 evangelický kostel
 Šibeník
 kaple sv. Anny
 Horní Vlčice
 Aichelburg
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Starý Rokytník
 kostel sv. Martina
 kaple s Pietou
 Javorník
 kostel sv. Anny
 Radvanice
 Černá hora
 evangelický kostel
 Žaltman
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Adršpach
 Rudník
 Velké Svatoňovice
 štola Kateřina
 Purkhybl
 Dolní Adršpach
 Dřevěnka
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Arnultovice
 radnice
 morový sloup
 Hostinné
 smírčí kříž
 děkanství
 Sněžka
 Nové Zámky
 zvonice
 kostel sv. Jakuba
 Bradlo
Základní informace místa
ID místa: 16090
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama