Vyhlídková věž (487 m n. m.) byla přistavěna k již stojícímu kostelu. Na místě stával pův. poutní kostel z r. 1755. R. 1782 byl zbourán a r. 1862 byl postaven nový. R. 1932 byla přistavena vyhlídková věž. V l. 1967–95 součástí vojenského prostoru. R. 2004 byla věž po opravě otevřena pro veřejnost.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 07/2010
Vyhlídková věž je mimo běžnou otevírací dobu přístupná také při pořádání pravidelných akcí - Slet čarodejnic (30.4.), Letní slavnost (5.7.) a v době konání cyklistických závodů v září.
http://mks.mestostod.cz, 27.4. 2013
turistické

Přes Křížový vrch, který se původně nazýval Vrabina, nyní vede z Černotína do Chotěšova naučná stezka Příroda a lidé.

6.4. 2005

Další texty turistické
historie

Původní název poutního místa byl Vrabina, od 18. stol. se označuje jménem Křížový vrch (487 m n. m.). Na vrcholu stál dřevěný kříž - neznámým umělcem vyřezané tělo Kristovo v živ. velikosti - který dal roku 1739 vyrobit Jan Václav Eberle, tehdejší lesní na Vrabině. Dne 27. srpna 1746 se tu údajně stal zázrak - kříž se za přítomnosti mnoha svědků obrátil. Tuto událost písemně potvrdil pošmistr ze Stoda, který byl pobožnosti přítomen. V r. 1755 byl na vrchu dostavěn poutní chrám, který dal zřídit chotěšovský probošt P. Krištof Schmiedl. Při kopání se narazilo na staré zdivo, lidské kosti a další zbytky dokazující již předešlé osídlení. V r. 1750 byl vystavěn také hostinec s noclehárnou pro poutníky. Zázračný kříž byl umístěn v chrámu ve vyvýšeném oltáři, ke kterému vedlo 18 mramorových schodů, v nichž byly ostatky svatých. Místo přitahovalo zástupy věřících, na vrch putovali obyvatelé z okolí vykonávat pobožnosti i procesí ze vzdálenějších…  číst dále

Stanislav Drda, doplněno redakcí (http://rozhledny.webzdarma.cz), 30.6. 2005

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Chotěšov

Místa v okolí

 Halter Valley
 Přestavlky
 Stará pošta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Merklín
 Hradec u Stoda
 Chlumčany
 kostel sv. Josefa
 Janovský mokřad
 Skočice
 kaple sv. Anny
 Roupov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Dolní Lukavice
 Ptenín
 Lacembok
 židovský hřbitov
 Lužany
 Příchovice
 vyhlídková plošina
 kostel sv. Prokopa
 Křenice
 Rochlov
 Litice
 kostel sv. Barbory
 Nedražice
 Ježovy
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 Skála
 Červené Poříčí
 Štěnovice
 Alfrédov
 synagoga
 Řenče
 židovský hřbitov
 Puclice
 Zichov
 kostel sv. Matěje
 Tyršův most
 socha sv. Josefa
 sousoší Piety
 venkovský dům
 Křimice
 Osvračín
 Újezd
 Osvračín
 Sulislav
 Žďár
 Květkovice
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Betlémská kaple
 Korandův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Velká synagoga
 Západočeské muzeum
 kaple U Ježíška
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Pivovarské muzeum
 Chotiměř
 kostel Všech svatých
 Přívozec
 Prokopská štola
 štola Svatý Gottwill
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
Kontaktní informace
Rozhledna Křížový vrch

Městské kulturní středisko Stod - Informační centrum
nám. ČSA 294
33301 Stod
Tel: 379 209 481, 379 209 482
http://mks.mestostod.cz/vismo/akce.asp?id_org=100972&id=1201
krausova@mestostod.cz , mks@mestostod.cz
Základní informace místa
ID místa: 1892
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama