Barokní kostel sv. Anny postaven v letech 1685-1691 na hřbitově pův. za městem za přispění Frant. Karla Záruby z Hustířan. Jednolodní stavba s dvouvěžovým západním průčelím opravována v letech 1903 a 1986. Používána výjimečně při významných pohřbech a 2. listopadu k uctění památky zesnulých.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Anny pohledem z jihozápadu
© Pavel Vlach, 06/2014
Obec v mělkém údolí Divoké Orlice je prvně doložena r. 1237 a již r. 1341 byla povýšena na město, což připomínají i zachované zbytky hradeb. Nacházejí se tu dva zámky; tzv. Starý vznikl přestavbou vyhořelé tvrze z počátku 17. století, na západním okraji pak stojí Nový zámek, empírová a veřejnosti zpřístupněná stavba v majetku rodu Kinských. Hřbitov s kostelem sv. Anny leží východně od centra s náměstím a děkanským kostelem sv. Jiří. Městem prochází tah silnice I. třídy č. 11 z Hradce Králové na Moravu. Na železniční trati 021 z Týniště nad Orlicí do Letohradu má město dvě zastávky: východněji položené nádraží Kostelec nad Orlicí a rychlíkovou zastávku Kostelec na Orlicí-město blíže centra. Turisticky značené cesty spojují město se sousedními Častolovicemi, Rychnovem nad Kněžnou, Doudleby nad Orlicí a Potštejnem, křižuje se tu i několik cyklotras.
23.5. 2015
historie

Barokní kostel sv. Anny v Kostelci nad Orlicí obklopený hřbitovem stál původně mimo město, dnes se nachází v Tyršově ulici nedaleko od centra východním směrem. Na jeho místě v polích za městem byl již v roce 1572 založen hřbitov s kaplí. Současný kostel vznikl v letech 1685-1691 v barokním slohu a za finančního přispění tehdejšího majitele kosteleckého panství hraběte Františka Karla Záruby z Hustířan. Právě tato donace a blízkost tzv. starého zámku vedla k tomu, že v soudobých pramenech byl kostel označován jako zámecký. Iniciátora stavby a jeho manželku Maxmiliánu Terezii z Ugarte připomíná alianční erb nad vchodem do kostela. Kostel sv. Anny je jednolodní chrámovou stavbou s dvěma věžemi v západním průčelí, východní průčelí zakončuje pětiboký presbytář. Exteriérová a nijak bohatá výzdoba je ve stylu raného baroka, zajímavější je interiér s hlavním oltářem a obrazem sv. Anny (1845)…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím webu farnosti Kostelec nad Orlicí a materiálů Národního památkového ústavu), 22.5. 2015

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Vrbice
 kamenný most
 Vamberk
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 synagoga
 Hoděčín
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Těšnov
 Peklo
 Velešov
 Lično
 Černíkovice
 Černíkovice
 Potštejn
 Dřel
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Uhřínovice
 Solnice
 Borohrádek
 pivovar
 Koldín
 Kvasiny
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Chlumek
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Sudličkova Lhota
 Hlavačov
 Rychmberk
 Horní Jelení
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Veliny
 Osičina
 kostel sv. Mikuláše
 Mostek
 Zítkov
 Choceň
 Bolehošťská Lhota
 Hradníky
 kaple sv. Anny
 Pěčín
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Dobříkov
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Hradce
 Orlík
 Helvíkovice
 České Libchavy
 pomník Rampepurdy
 socha Panny Marie
 kaple na rozcestí
 hřbitov
 Přepychy
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Villa Nova Uhřínov
 sousoší Piety
 Očelice
 Radhošť
 Horní Libchavy
 Neulust
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
Základní informace místa
ID místa: 12219
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama