Polyfunkční bezbariérový objekt Stezky korunami stromů v Janských Lázních z let 2016-2017 není jen cenově náročnější rozhledna, ale víceúčelový poznávací objekt, umožňující poznání stoletého krkonošského lesa nejen shora, ale i jeho kořenového systému z podzemí. Přístupno denně kromě 24. 12.
Hlavní obrázek místa
Janské Lázně-Stezka korunami stromů
© J. Králová 07/2020
Město Janské Lázně leží v Krkonoších pod Černou horou (1299 m n. m.). Zdejší teplý pramen je podle kronik znám již od r. 1006, historicky je doložen r. 1300. O rozvoj lázeňství se zasloužili Schwarzenbergové, kteří tu r. 1677 postavili šest lázeňských budov. V r. 1867 se zdejší lokalita oddělila od Svobody nad Úpou, r. 1881 byla povýšena na městys a r. 1965 na město. Nyní tu žije asi 680 obyvatel. Prochází tudy silnice II/297 ze Svobody nad Úpou do Černého Dolu a Čisté v Krkonoších. Z města vychází gondolová lanová dráha na vrchol Černé hory. Vedou odtud turistické značené trasy, a to červená na Černou horu, modrá přes hřeben do Velké Úpy, zelená na Hrádeček a žlutá do Svobody nad Úpou. Od r. 1981 tu je v provozu proslavená léčebna dětské obrny. Krkonošská Stezka korunami stromů se nachází na západním okraji města u Hofmannovy boudy. Kromě Stezek korunami stromů na Lipně a v Krkonoších se nacházejí podobné objekty také v Beskydech, kde byla v letech 2017-2018 vybudována stezka Valaška na Pustevnách, a nejznámější objekt stojí na území skiareálu Dolní Morava v masivu Králického Sněžníku zvaný Stezka v oblacích.
24.9. 2021
historie

Po úspěchu lipenské Stezky korunami stromů vybudované r. 2012 vznikla další obdobná stavba o 5 let později na západním okraji Janských Lázní v Krkonoších. Soukromý investor, za nímž stojí německý provozovatel dosavadních stromových stezek, nakonec vybral po dohodě s vedením radnice v Janských Lázních a Správou Krkonošského národního parku lokalitu při silnici do Černého Dolu u Hofmannovy boudy, kde bylo vybudováno také velké parkoviště. Stavba Stezky byla podle projektu německého architekta Josefa Stögera zahájena v září 2016 a dokončena v červnu 2017. Byla zbudována z dovezeného dřeva modřínu a borovice douglasky. Realizaci stavby provedlo několik firem z Rakouska, Německa a Česka. Jedná se o unikátní stavbu skládající se z visuté dřevěné lávky vysoké až 24 m a dlouhé 1,3 km, která je zakončena originální 45 m vysokou vyhlídkovou věží. Na Stezce i věži je několik zábavných adrenalinových prvků…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Janské Lázně

Místa v okolí

 Černá hora
 Purkhybl
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 kostel sv. Martina
 Aichelburg
 Rudník
 kaple s Pietou
 kaple sv. Anny
 Javorník
 kaple sv. Antonína
 Horní Maršov
 pivovar
 Fořt
 fara
 Ochranná kaple
 Horní Vlčice
 Arnultovice
 Břecštejn
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 Podhůří
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 smírčí kříž
 Vrchlabí
 kostel sv. Josefa
 Žacléř
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Stachelberg
 Eliška
 Rechenburg
 Sněžka
 evangelický kostel
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Nové Zámky
 fara
 Šibeník
 stará radnice
 Trutnov
 Krakonošova kašna
 Žalý
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Branná
 hrobka Harrachů
 Špitál
 Plátenický dům
 Bolkov
 Bradlo
 pěchotní srub T-S 63
 železniční most
 Studenec
 Starý Rokytník
 Kozinec
Základní informace místa
ID místa: 15969
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama