Polyfunkční bezbariérový objekt Stezky korunami stromů v Janských Lázních z let 2016-2017 není jen cenově náročnější rozhledna, ale víceúčelový poznávací objekt, umožňující poznání stoletého krkonošského lesa nejen shora, ale i jeho kořenového systému z podzemí. Přístupno denně kromě 24. 12.
Hlavní obrázek místa
Janské Lázně-Stezka korunami stromů
© J. Králová 07/2020
Město Janské Lázně leží v Krkonoších pod Černou horou (1299 m n. m.). Zdejší teplý pramen je podle kronik znám již od r. 1006, historicky je doložen r. 1300. O rozvoj lázeňství se zasloužili Schwarzenbergové, kteří tu r. 1677 postavili šest lázeňských budov. V r. 1867 se zdejší lokalita oddělila od Svobody nad Úpou, r. 1881 byla povýšena na městys a r. 1965 na město. Nyní tu žije asi 680 obyvatel. Prochází tudy silnice II/297 ze Svobody nad Úpou do Černého Dolu a Čisté v Krkonoších. Z města vychází gondolová lanová dráha na vrchol Černé hory. Vedou odtud turistické značené trasy, a to červená na Černou horu, modrá přes hřeben do Velké Úpy, zelená na Hrádeček a žlutá do Svobody nad Úpou. Od r. 1981 tu je v provozu proslavená léčebna dětské obrny. Krkonošská Stezka korunami stromů se nachází na západním okraji města u Hofmannovy boudy. Kromě Stezek korunami stromů na Lipně a v Krkonoších se nacházejí podobné objekty také v Beskydech, kde byla v letech 2017-2018 vybudována stezka Valaška na Pustevnách, a nejznámější objekt stojí na území skiareálu Dolní Morava v masivu Králického Sněžníku zvaný Stezka v oblacích.
24.9. 2021
historie

Po úspěchu lipenské Stezky korunami stromů vybudované r. 2012 vznikla další obdobná stavba o 5 let později na západním okraji Janských Lázní v Krkonoších. Soukromý investor, za nímž stojí německý provozovatel dosavadních stromových stezek, nakonec vybral po dohodě s vedením radnice v Janských Lázních a Správou Krkonošského národního parku lokalitu při silnici do Černého Dolu u Hofmannovy boudy, kde bylo vybudováno také velké parkoviště. Stavba Stezky byla podle projektu německého architekta Josefa Stögera zahájena v září 2016 a dokončena v červnu 2017. Byla zbudována z dovezeného dřeva modřínu a borovice douglasky. Realizaci stavby provedlo několik firem z Rakouska, Německa a Česka. Jedná se o unikátní stavbu skládající se z visuté dřevěné lávky vysoké až 24 m a dlouhé 1,3 km, která je zakončena originální 45 m vysokou vyhlídkovou věží. Na Stezce i věži je několik zábavných adrenalinových prvků…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 25.9. 2021

Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Janské Lázně

Místa v okolí

 Černá hora
 evangelický kostel
 Purkhybl
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 kostel sv. Martina
 Aichelburg
 Rudník
 kaple s Pietou
 kaple sv. Anny
 Javorník
 kaple sv. Antonína
 Horní Maršov
 pivovar
 Fořt
 fara
 Ochranná kaple
 Horní Vlčice
 Arnultovice
 Břecštejn
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Vojtěcha
 Vlčice
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Hostinné
 Podhůří
 smírčí kříž
 Žacléř
 Vrchlabí
 kostel sv. Josefa
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Eliška
 Stachelberg
 Rechenburg
 Sněžka
 evangelický kostel
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Nové Zámky
 fara
 Trutnov
 stará radnice
 Šibeník
 Žalý
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Horní Branná
 Plátenický dům
 hrobka Harrachů
 Špitál
 Bolkov
 Bradlo
 pěchotní srub T-S 63
 železniční most
 Studenec
 Starý Rokytník
 Kozinec
Základní informace místa
ID místa: 15969
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama