Barokní kostel sv. Víta byl vystavěn Františkem Kermerem v l. 1770–75 náhradou za zbořený gotický kostel. Z původního kostela se dochovala krypta s hrobkami Půticů a Oppersdorfů. Kostel je jednolodní s obdélným závěrem a hranolovu věží v průčelí.
Hlavní obrázek místa
Častolovice - kostel sv.Víta
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Městys Častolovice najdete jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou a asi 30 km východně od Hradce Králové. Leží na hlavním silničním tahu (silnice č. 11) vedoucím z východních Čech na severní Moravu. Kostel sv. Víta je zdaleka viditelnou dominantou městečka. Hlavní památkou v Častolovicích je veřejnosti přístupný renesanční zámek rodu Šternberků se zámeckým parkem. Současnou majitelkou je Diana Phipps Sternberková.
Pavel Vítek, 21.12. 2008
popis

Kostel sv. Víta je jednolodní stavba s obdélníkovým presbytářem. V západním průčelí kostela je vztyčena hranolovitá věž. Věžní hodiny pocházejí z 80. let 19. stol. Z původního kostela pochází hlavní oltář, který byl v letech 1812–16 přestavěn do dnešní podoby. Cínová křtitelnice s českým nápisem byla do nového kostela také přenesena z kostela původního. Je datována rokem 1589. Na levé straně u vchodu do kostela je náhrobní kámen Fridricha z Oppersdorfu, rovněž sem vsazený ze starého kostela. Ostatní zařízení kostela je rokokové. Kostelní varhany pocházejí z r. 1795, jejich autorem je J. Španěl z Rokytnice v Orl. Horách.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Čech A - J, ACADEMIA, 1980, 21.12. 2008

historie

Původní gotický kostel, který se připomíná roku 1356, byl zbořen. Nový barokní kostel sv. Víta byl vystavěn v letech 1770–1775. Je dílem hradeckého stavitele Františka Kermera. Z původního kostela se dochovala krypta se třemi sklepy. V nich jsou hrobky Půticů a Oppersdorfů.

Pavel Vítek - zdroj: Umělecké památky Čech A - J, ACADEMIA, 1980, 21.12. 2008

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Častolovice

Místa v okolí

 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Hoděčín
 Lično
 Hříště
 Vrbice
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Černíkovice
 Černíkovice
 Uhřínovice
 židovský hřbitov
 kamenný most
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 Těšnov
 Borohrádek
 pivovar
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Vamberk
 židovský hřbitov
 Muzeum krajky
 Přestavlky
 kostel sv. Prokopa
 Obchodní mlýn
 socha sv. Marka
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Solnice
 Peklo
 Kvasiny
 Dřel
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Bolehošťská Lhota
 Osičina
 fara
 Horní Jelení
 Veliny
 Koldín
 kostel sv. Mikuláše
 Chlumek
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 Skuhrov nad Bělou
 zvonička
 kostel sv. Jiří
 Hlavačov
 Skuhrov
 Hradce
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 Rychmberk
 Přepychy
 Sudličkova Lhota
 Zítkov
 Skalka
 Očelice
 kostel Všech svatých
 Choceň
 Dobříkov
 Mostek
 kaple sv. Anny
 Hradníky
 Opočno
 pivovar
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 úřední dům
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 letohrádek
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 mariánský sloup
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 sokolovna
 kostel Božího Těla
 Podorlický skanzen
 Holice
 pomník Rampepurdy
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Nový hrad
 kaple na rozcestí
 kostel sv. Jakuba
 Orlík
 kostel sv. Vavřince
 Vranov
 Villa Nova Uhřínov
 České Libchavy
 kaple sv. Anny
 Hlodný
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Neulust
 Libníkovice
 Horní Libchavy
Základní informace místa
ID místa: 7165
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama