Tvrz postavená pravděpodobně ve 2. pol. 14. stol. holickou větví Šternberků zanikla po připojení k pardubickému panství poč. 16. stol. V terénu jsou znatelné pozůstatky tří ze čtyř bastionů, které rozšířily opevnění tvrze zřejmě v pol. 15. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hranu tvrze z druhé strany
© Petr Nožička, 02/2009
K tvrzi se nejlépe dostanete od kostela, poté co uvidíte malou letní hospůdku "Na tvrzišti" (je postavena na jednom z bastionů). Z toho místa je na tvrziště krásně vidět.
Petr Nožička, 15.12. 2008
historie

Holice se poprvé připomínají r. 1336, kdy patřily k Vysokému Chvojnu, které náleželo Holickým ze Šternberka. Později byla správa panství přenesena do Holic, kde asi Holičtí ze Šternberka založili tvrz. Z rodové větve Holických je možno vzpomenout Smila Holického ze Šternberka, přívržence husitů, jehož dcera Kuňka (+ 1449) byla zasnoubena s Jiříkem z Poděbrad. Aleš ze Šternberka, někdejší straník císaře Zikmunda, se po jeho smrti přidal na stranu Jiřího z Poděbrad. R. 1491 vlastnil Holice Neptalim z Frymburka. Jeho nástupce Hynek Tluksa Bradlecký z Mečkova prodal tvrz, dvůr a městečko Holice, dále Vysoké Chvojno r. 1507 Vilémovi z Pernštejna, který je připojil k pardubickému panství. Tehdy se tvrz písemně připomíná poprvé, i když její založení je nepochybně starší. Po připojeni k pardubickému panství se již tvrz nepřipomíná; pravděpodobně v první polovině 16. století zanikla. Tvrz stávala na zahradě domu čp. 414/I…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 7.2. 2009

Půdorys místa

půdorys tvrziště
© L. Svoboda (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, I. díl [A-J], ARGO, Praha 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Holice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Hradce
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 Chvojenec
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 fara
 Horní Jelení
 Neulust
 Slepotice
 kostel sv. Jiří
 Borohrádek
 pivovar
 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Bořice
 Ostrov
 vodárenská věž
 Radhošť
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 Březovice
 Kunětická Hora
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Ráby
 Úhřetice
 Ráby
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Vejvanovice
 Podorlický skanzen
 Hrochův Týnec
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Hrochův Týnec
 hřbitov
 akvadukt na Židově
 Zámeček
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Těšnov
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Jiljí
 Nemošice
 Přestavlky
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 Pardubice
 Nabočany
 židovský hřbitov
 Topol
 Štěnec
 krematorium
 Popovec
 kostel sv. Víta
 Hlavačov
 zvonice
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Vavřince
 Hoděčín
 Domoradice
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 Husův sbor
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Jiří
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Lično
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Moravský jez
 Uhřínovice
 kostel sv. Mikuláše
 městské opevnění
 Chrudim
 Mydlářovský dům
Základní informace místa
ID místa: 7138
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama