Venkovský kostel gotického původu z poloviny 14. století barokně upraven a dostavěn v 2. polovině 17. století. Regotizován r. 1881 Františkem Schmoranzem. Filiální kostel v římskokatolické farnosti Hrochův Týnec.
Hlavní obrázek místa
Honbice-kostel Povýšení sv. Kříže
© Infocentrum Chrast 07/2014
Nevelká obec Honbice se nachází na vedlejší silnici mezi Chrudimí a městem Chrast a je doložena od r. 1244. Spolu se sousední místní částí Libanice má asi 160 obyvatel. Jde o území bez turisticky značených cest. Na jihozápadním okraji obce na hřbitově stojí kostel Povýšení sv. Kříže gotického původu, od r. 1958 chráněný jako kulturní památka ČR.
9.6. 2021
popis

Kostel v dnešní podobě má trojboce uzavřený presbytář, k němuž ze severu přiléhá dodatečně přistavěná čtvercová sakristie. K širší podélné lodi po celé délce přiléhá předsíň navazující na sakristii. Na západě stojí novogoticky upravená hranolová věž s jehlancovou střechou. Presbytář je zaklenut valeně s výsečemi stejně jako sakristie. Loď je plochostropá s dvojicí vpadlých štukových zrcadel, podvěží je zaklenuto plackou. Vnitřní zařízení kostela pochází převážně z 3. čtvrtiny 17. století. Sloupový hlavní oltář se soudobým obrazem je z r. 1678. Dva protějškové boční oltáře pocházejí ze 16. stol., byly však r. 1881 přemalovány. Kazatelna je z doby kolem r. 1800. Varhany pro kostel postavil r. 1881 chrudimský varhanář Jan Mácal (1838-1916).

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 9.6. 2021

historie

Venkovský kostel Povýšení sv. Kříže v Honbicích je gotického původu z poloviny 14. století. Jeho složitý stavební vývoj zahrnuje zásadní barokní přestavbu v 2. polovině 17. století, jejíž donátorkou byla Maxmiliána Zárubová z Lišova a která se dotkla především interiéru, úpravy průčelí a přístavby věže. Významnou regotizaci provedl r. 1881 proslulý východočeský architekt František Schmoranz (1814-1902). V současnosti je kostel filiálním ve farnosti Hrochův Týnec a nedělní bohoslužby se tu konají jednou za dva týdny. Od r. 1958 je stavba zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 9.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Honbice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14627
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama