Venkovský kostel gotického původu z poloviny 14. století barokně upraven a dostavěn v 2. polovině 17. století. Regotizován r. 1881 Františkem Schmoranzem. Filiální kostel v římskokatolické farnosti Hrochův Týnec.
Hlavní obrázek místa
Honbice-kostel Povýšení sv. Kříže
© Infocentrum Chrast 07/2014
Nevelká obec Honbice se nachází na vedlejší silnici mezi Chrudimí a městem Chrast a je doložena od r. 1244. Spolu se sousední místní částí Libanice má asi 160 obyvatel. Jde o území bez turisticky značených cest. Na jihozápadním okraji obce na hřbitově stojí kostel Povýšení sv. Kříže gotického původu, od r. 1958 chráněný jako kulturní památka ČR.
9.6. 2021
popis

Kostel v dnešní podobě má trojboce uzavřený presbytář, k němuž ze severu přiléhá dodatečně přistavěná čtvercová sakristie. K širší podélné lodi po celé délce přiléhá předsíň navazující na sakristii. Na západě stojí novogoticky upravená hranolová věž s jehlancovou střechou. Presbytář je zaklenut valeně s výsečemi stejně jako sakristie. Loď je plochostropá s dvojicí vpadlých štukových zrcadel, podvěží je zaklenuto plackou. Vnitřní zařízení kostela pochází převážně z 3. čtvrtiny 17. století. Sloupový hlavní oltář se soudobým obrazem je z r. 1678. Dva protějškové boční oltáře pocházejí ze 16. stol., byly však r. 1881 přemalovány. Kazatelna je z doby kolem r. 1800. Varhany pro kostel postavil r. 1881 chrudimský varhanář Jan Mácal (1838-1916).

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 9.6. 2021

historie

Venkovský kostel Povýšení sv. Kříže v Honbicích je gotického původu z poloviny 14. století. Jeho složitý stavební vývoj zahrnuje zásadní barokní přestavbu v 2. polovině 17. století, jejíž donátorkou byla Maxmiliána Zárubová z Lišova a která se dotkla především interiéru, úpravy průčelí a přístavby věže. Významnou regotizaci provedl r. 1881 proslulý východočeský architekt František Schmoranz (1814-1902). V současnosti je kostel filiálním ve farnosti Hrochův Týnec a nedělní bohoslužby se tu konají jednou za dva týdny. Od r. 1958 je stavba zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 9.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Honbice

Místa v okolí

 Nabočany
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiří
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Vejvanovice
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Úhřetice
 Bořice
 Topol
 kostel sv. Markéty
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Lukavice
 Březovice
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 Chrudim
 kostel sv. Anny
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Žumberk
 Chroustovice
 požární hláska
 Slepotice
 Bára
 Strádov
 Jahůdka
 evangelický kostel
 Kozojedy
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Marka
 Rabštejnek
 Dašice
 Stolany
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Jiří
 Ležáky
 Ostrov
 Zdislav
 zvonice
 Nemošice
 Nasavrky
 evangelický sbor
 Košumberk
 kříž
 pivovar
 Štěnec
 Zámeček
 Boiika
 kostel sv. Jiljí
 Neulust
 židovský hřbitov
 krematorium
 Pěšice
 Malý akvadukt
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Anny
 Popovec
 Bílý Kůň
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Zelená brána
 Velký akvadukt
 akvadukt na Židově
 automatické mlýny
 Pardubice
 Domoradice
 Rohozná
 Radhošť
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Borůvka
 Ráby
 Holice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Hradce
 Pivnická rokle
 Krchleby
 Blatník
 Lipka
 fara
 Horní Jelení
 Veliny
 Šimkův mlýn
Základní informace místa
ID místa: 14627
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama