Vrcholně barokní socha zemského patrona sv. Prokopa, osazená na netypickém podstavci imitujícím skálu. Datace zezadu sochy nad lemem roucha do roku 1730. Ukázka vrcholně barokní sochařské práce v regionu. Je umístěna po levé vnitřní straně hlavního vstupu do zámeckého areálu. Památkově chráněna.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 07/2021
Městys Doudleby nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou. První zmínka o něm pochází z r. 1259. Nachází se zde řada kulturních památek: zámek s Muzeem přírodovědy a venkova; bývalá synagoga; socha Panny Marie v parku u řeky; socha Panny Marie Immaculaty před hřbitovem; socha sv. Jana Nepomuckého před areálem zámku a krucifix v ulici nad zámkem. Nedaleko směrem na Záměl se nachází přírodní rezervace Zámělský borek. Přes městys vede železniční trať a silnice I/11. Dále zde vede cyklistická stezka č. 4312. a žlutá turistická stezka.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 22.8. 2021
popis

Původně byla socha umístěna při silnici na Vamberk naproti zámeckému areálu. Nyní stojí po levé straně za hlavním vstupem do zámeckého areálu. Sochařsko-kamenická práce je datována na zadní straně sochy do roku 1730. Socha je osazena na podstavci, který tvoří dva na sebe položené bloky, imitující skálu. Pod nimi je podložní deska. Sv. Prokop je zobrazen jako starší muž s dlouhým vousem, s opatskou mitrou na hlavě a stojí na hřbetě okřídleného draka. Levá ruka drží berlu a pravá řetěz, jehož konec je v tlamě draka. Socha sv. Prokopa byla zrestaurována a dne 4.7. 2015 slavnostně vysvěcena u příležitosti jeho svátku.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 22.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Doudleby nad Orlicí

Místa v okolí

 Doudleby nad Orlicí
 Hříště
 kamenný most
 Vamberk
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Orlicí
 Velešov
 kostel sv. Jiří
 Peklo
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Potštejn
 Kostelec nad Orlicí
 Přestavlky
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 Dřel
 socha sv. Marka
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Těšnov
 Hájek
 Koldín
 Chlumek
 kostel sv. Jiří
 Černíkovice
 Černíkovice
 Hoděčín
 Lično
 Sudličkova Lhota
 Solnice
 Kvasiny
 Rychmberk
 Helvíkovice
 Pěčín
 Mostek
 České Libchavy
 Hlavačov
 Uhřínovice
 kaple sv. Anny
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Hradníky
 pivovar
 Borohrádek
 Choceň
 socha Panny Marie
 Orlík
 Zítkov
 kaple sv. Antonína
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 kaple Panny Marie
 pomník Rampepurdy
 kaple na rozcestí
 Týniště nad Orlicí
 Žampach
 Obchodní mlýn
 Chudoba
 Suchá
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 fara
 Horní Jelení
 Žampach
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Horní Libchavy
 Divišovo divadlo
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Žamberk
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Veliny
 kašna
 mariánský sloup
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 hřbitov
 fara
 Osičina
 Dolní Libchavy
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Bolehošťská Lhota
 Hernychova vila
 Hrádek u Lanšperka
 Přepychy
 Lanšperk
 Radhošť
 Očelice
Základní informace místa
ID místa: 15856
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama