Zámek vznikl přestavbou starší tvrze po roce 1533, kterou provedli potomci Jana Lukavského z Lukavice. R. 1924 vyhořel, ale už v letech 1925–26 byl opraven. Od r. 1945 zámek vlastní stát a od roku 1960 je zde sídlo Státního oblastního archívu.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 30/3/2002

pomníček Bondyů, zimní rybník

Zhruba 0,5 km severovýchodovýchodním směrem od zámku se na pravém břehu Loučné nachází pomníček manželů Bondyových. Arnošt a Truda Bondyovi byli mezi lidmi oblíbení majitelé zámku židovského původu, kteří den po vpádu německé armády do České republiky spáchali na tomto místě sebevraždu (Arnošt zřejmě nejprve zastřelil svou ženu a poté obrátil zbraň proti sobě. Patrně se však pouze postřelil a spadl při tom do řeky, neboť jeho tělo bylo nalezeno právě v řece, v místě pod nynějším pomníčkem, a příčinou smrti bylo utonutí). Nápis (špatně čitelný) na pomníčku: "16.3.1939 Arnošt a Truda Bondyovi". Severovýchodovýchodně od místa, kde stojí pomníček, se nacházel tzv. zimní rybník. Napouštěl se pouze na zimu a sloužil jako zdroj ledu pro zámek, kde se led skladoval v tamních sklepeních. Část reliéfu rybníku je dobře patrná poblíž mostku přes potok (pravobřežní přítok Loučné), necelých 200 m od pomníčku.
Tomáš Kyncl (informace pocházejí z výkladu vyslechnutého 7.6.2014 při dni otevřených dveří ve Státním oblastním archivu v Zámrsku), 18.6. 2014
historie

dějiny

První zmínka o Zámrsku pochází z roku 1349, kdy byla zdejší fara připojena k nově zřízenému litomyšlskému biskupství. Tvrz je poprvé zmiňována roku 1469, kdy ji Vaňkovi ze Zámrsku vypálila uherská vojska Matyáše Korvína. Roku 1533 koupil Zámrsk s příslušenstvím Jan Lukavský z Lukavice, jeho potomci tvrz renesančně přestavěli. Od roku 1613 vlastnil Zámrsk Karel Kapoun ze Svojkova, kterému byl pro účast ve stavovském povstání zabaven. Konfiskát koupil Albrecht z Valdštejna a vzápětí jej postoupil Vincenci Muschingerovi z Gumpendorfu. Po několika dalších majitelích zdědil zámek Albrecht Libštejnský z Kolovrat, za jeho potomků, kterým patřil až do roku 1772, byl zámek přestavěn barokně. Roku 1772 zdědila zámek Josefa z Bubna, která jej rychle nechala zpustnout. Roku 1780 byl v dražbě prodán Jiřímu Jeníkovi z Gamsendorfu, který zpustlou stavbu opravil. V letech 1849-1945 patřil Zámrsk Gottlům, za nichž roku 1924 vyhořel.…  číst dále

Zany, 8.6. 2004

Další texty historie
otvíračka

Na zámku se nachází SOA Zámrsk. Přístup je pouze pro objednané badatele a to pouze do části zámku s badatelnou. V ostatních křídlech zámku jsou uloženy archiválie a jsou proto nepřístupné. Před zámkem je velice pěkný kostel se samostatně stojící věží a za zámkem (750m) je hřbitov s hrobkou.

Stanislav Brebera, 12.7. 2004

pověsti

podzemní chodby

Ze zámku by údajně mohly vést podzemní chodby. Objevily se spekulace, že jedna z nich směřuje ke hřbitovu (cca 0,5 km SVV od zámku), protože se v těch místech 2x propadla zem. Jednou pod zvířaty (a vozem?) a podruhé pod lidmi. Zatímco zvířata se podařilo vyprostit, tak ony lidi už prý nikdo nikdy neviděl... Reálný základ pověstí o těchto podzemních chodbách lze snad spatřovat ve skutečných zámeckých sklepeních. Jejich existence je nezpochybnitelná a část z nich existuje a je přístupná i dnes. Konkrétně zpod JZ strany zámku vychází podzemní chodba směrem k řece, do tzv. černé zahrady. Do východní části tohoto prostoru přitom nelze vstoupit, neboť chodba končí zaslepením.

Tomáš Kyncl (informace pocházejí z výkladu vyslechnutého 7.6.2014 při dni otevřených dveří ve Státním oblastním archivu v Zámrsku), 18.6. 2014

Půdorys místa

půdorys
©
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Zámrsk

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 hřbitov
 Dobříkov
 Vraclav
 Radhošť
 hasičská zbrojnice
 smírčí kříž
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 Pražská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Hlavačov
 Zítkov
 Popovec
 Domoradice
 Choceň
 Horní Jelení
 fara
 Ostrov
 Neulust
 Zaháj
 Štěnec
 Hradníky
 Těšnov
 Pěšice
 Sudličkova Lhota
 Vračovice
 Koldín
 kostel sv. Jiří
 Mostek
 Veliny
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Chroustovice
 kostel sv. Mikuláše
 Dřel
 evangelický kostel
 Hradce
 sokolovna
 Přestavlky
 Chlumek
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Borohrádek
 Březovice
 Bílý Kůň
 Slepotice
 pivovar
 Jahůdka
 Košumberk
 kostel sv. Martina
 Holice
 Zdislav
 Růžový palouček
 Vrbice
 Hájek
 kaple Panny Marie
 Rosice
 Rosice
 Nový hrad
 Hrádek
 barokní špýchar
 křížová cesta
 Nové Hrady
 Sedlíšťka
 kostel sv. Víta
 Kostelec nad Orlicí
 Velešov
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 Kostelec nad Orlicí
 Potštejn
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Hříště
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Chrast
 katovna
 kamenný most
 Vamberk
 Smetanův dům
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 stará radnice
 židovský hřbitov
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Lidový dům
 kamenný most
 Chvojenec
 Peklo
 kostel sv. Havla opata
 hradiště Hrutov
Kontaktní informace
Státní oblastní archiv Zámrsk
Zámek 1
565 43 Zámrsk
Česká republika
Tel: 465 503 101
http://www.archivzamrsk.cz/
podatelna@archivzamrsk.cz
Základní informace místa
ID místa: 1134
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.6.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama