Nevelká dřevěná rozhledna o výšce asi 8 m vznikla r. 2003 zároveň se sousední stavbou vysílače mobilního operátora a na jeho náklady. Poskytuje omezený výhled na Osoblažsko a do Polska. Opravena r. 2017 po poničení vandalem.
Hlavní obrázek místa
Liptaň-rozhledna na Strážnici
© Jaromír Ibler 06/2021
Obec Liptaň (dříve něm. Liebental, resp. Grossliebental)) leží u vstupu do Osoblažského výběžku východně od silnice I/57 spojující Krnov s hraničním přechodem do Polska ve Vysoké-Bartultovicích. Jako ves je doložena od r. 1256 a žije tu nyní asi 450 obyvatel. Obec má také zastávku na úzkokolejné železniční trati 298 Třemešná ve Slezsku-Osoblaha. Severně nad obcí se nachází vrch Strážnice (někdy též zvaný Stráž), na němž byla r. 2003 postavena nevelká dřevěná rozhledna. Z centra Liptaně k ní vede modrá turistická značka. Trasa je dlouhá 2 km s převýšením 150 m. Z opačné strany vrchu vede tatáž značka z osady Pitárné (část obce Vysoká), v tomto případě trasa měří 3 km s převýšením 200 m.
24.2. 2022
historie

Nevelká dřevěná vyhlídková věž severně od obce Liptaň přibyla r. 2003 mezi rozhledny na Jesenicku. Nalézá se na vrchu Strážnice (někdy uváděn též jako Stráž, což je však oficiálně název sousedního, o něco nižšího vrchu). Rozhledna vznikla společně s opodál stojícím vysílačem mobilního operátora Eurotel na jaře 2003. Podle dohody této společnosti s Obecním úřadem Liptaň byla výstavba vysílače podmíněna právě vybudováním volně přístupné turistické věže. Práce na stavbě rozhledny provedl František Menzel z obce Linhartovy u Krnova za spoluúčasti generálního dodavatele stavby vysílače společnosti Teplotechna Ostrava. Obec Liptaň poté rozhlednu získala za symbolickou jednu korunu. Dřevěná věž je asi 8 metrů vysoká a stojí na čtyřech betonových patkách. Z nekryté vyhlídkové plošiny dostupné po 37 schodech se naskýtá rozhled, omezený vinou okolního vzrostlého porostu jen na severní a severovýchodní směr. Poskytuje tedy výhled jen na roviny kolem…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.7. 2010

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Liptaň

Místa v okolí

 Dívčí Hrad
 Jindřichov
 Hraniční vrch
 Slezské Rudoltice
 Brunerova vila
 Město Albrechtice
 kostel sv. Jiří
 Hynčice
 Město Albrechtice
 Fulštejn
 Gebauerova hrobka
 Eldorado
 Hrozová
 městské hradby
 židovský hřbitov
 Matějovická jeskyně
 Linhartovy
 kostel sv. Mikuláše
 Burkvíz
 Dolní Holčovice
 Slezské Pavlovice
 Kobylí
 Biskupská hora
 Hošťálkovy
 Leuchtenštejn
 kaple sv. Rocha
 Na Skalce
 Ježník
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Heřmanovice
 kosárna
 Vrbno pod Pradědem
 Freudenštejn
Základní informace místa
ID místa: 9291
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama