Kovová vyhlídková věž elegantního tvaru ve tvaru válce o výšce 28 m se 142 schody, jehož plášť se rozšiřuje směrem k základně, vybudována na vrchu Kotel u Rokycan v letech 2013-2014 podle návrhu Bc. Evy Králové a projektu Ing. Václava Hatlmana. Od května 2014 volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Kotel
© Jiří Špaček, 08/2016
Na vrch Kotel (575 m n. m.), který se nachází jižně od Rokycan na katastru obce Kamenný Újezd, vede ze dvou stran modrá turistická značka. Umožňuje přístup od rokycanského nádraží ulicí Kotelskou až na vrchol a tato trasa měří cca 5 km. Z opačné strany tatáž značka vede od železniční zastávky Kamenný Újezd u Rokycan na regionální trati 175 z Rokycan do Nezvěstic. Pokud si cestu zkrátíme po silnici vynecháním úseku modré kolem hřebene Kotlíku, je trasa dlouhá jen asi 4 km. Motoristé pro návštěvu rozhledny využijí silnici III. třídy Rokycany-Veselá, která prochází sedlem mezi Kotlem a bočním hřebenem zvaným Kotlík. V nejvyšším místě je tu zřízeno parkoviště. Po modré značce odtud zbývá k cíli asi kilometr pohodlnou cestou, pouze posledních 300 m po odbočce ze základní trasy představuje výraznější stoupání. Cesta je vybavena odpočívadly a informačními panely.
6.8. 2016
historie

První rozhledna na vrchu Kotel byla vybudována v r. 1895 zásluhou rokycanského odboru Klubu českých turistů. V r. 1909 však musela být tato dřevěná šestipatrová stavba, nazývaná Krásná vyhlídka, odstraněna, protože její dřevěná konstrukce byla napadena hnilobou. Pokusy o její obnovu zůstaly z finančních důvodů bez úspěchu. Později byl na Kotli vybudován vojenský ocelový stožár se signálním osvětlením pro leteckou dopravu, který sloužil svému účelu do 60. let minulého století. Jeho torzo v podobě příhradové 22,5 m vysoké konstrukce zde stálo až do doby, než muselo ustoupit novodobé rozhledně, stejně tak jako zbytky dřevěných sloupů přivádějících vzdušné elektrické vedení. Novodobá rozhledna na Kotli vznikla z podnětu města Rokycany, které výstavbu zvažovalo již v roce 2000, a Klubu Svobodných demokratů Rokycany, kteří se o vybudování věže snažili od roku 2009. Výsledkem těchto snah je současná celkem 28 m vysoká rozhledna s vnějším…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek města Rokycany a informačních tabulí), 6.8. 2016

Komentáře

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Kamenný Újezd

Místa v okolí

 Veselá
 Fitzova vila
 radnice
 mariánský sloup
 Rokycany
 kaple
 kašna
 děkanství
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 křížová cesta
 Mydlná
 židovský hřbitov
 Javor
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Neslívy
 Klabava
 Dvorec
 Lopata
 mlýn Lopata
 Kamýk
 Kozel
 židovský hřbitov
 Švédský most
 vodní hamr
 Osek u Rokycan
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Kokotsko
 Homberk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Nezvěstice
 Drštka
 Bílá vila
 Vimberk
 Bílý mlýn Kepka
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Bušovice
 Šťastná věž
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 pivovar
 děkanství
 židovský hřbitov
 Zábrodský mlýn
 Pokonice
 Těnovice
 Březina
 Červený Hrádek
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Martina
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Vavřince
 Spálený mlýn
 Džbánek
 Strašice
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčtejn
 Dolanský Mlýn
 Chlum u Plzně
 Věžka
 Kokšín
 Chlukov
 Mítov
 kostel sv. Martina
 Radeč
 Tři Trubky
 Mítovský mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 synagoga
 Na Vrchách
 synagoga
 Čertův mlýn
 Štěnovice
 Nebílovy
 Hradiště
 Netunice
 Rovný
 Hluboká
 Hengst
 Újezdec
 Řenče
Základní informace místa
ID místa: 11769
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama