Kovová vyhlídková věž elegantního tvaru ve tvaru válce o výšce 28 m se 142 schody, jehož plášť se rozšiřuje směrem k základně, vybudována na vrchu Kotel u Rokycan v letech 2013-2014 podle návrhu Bc. Evy Králové a projektu Ing. Václava Hatlmana. Od května 2014 volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Kotel
© Jiří Špaček, 08/2016
Na vrch Kotel (575 m n. m.), který se nachází jižně od Rokycan na katastru obce Kamenný Újezd, vede ze dvou stran modrá turistická značka. Umožňuje přístup od rokycanského nádraží ulicí Kotelskou až na vrchol a tato trasa měří cca 5 km. Z opačné strany tatáž značka vede od železniční zastávky Kamenný Újezd u Rokycan na regionální trati 175 z Rokycan do Nezvěstic. Pokud si cestu zkrátíme po silnici vynecháním úseku modré kolem hřebene Kotlíku, je trasa dlouhá jen asi 4 km. Motoristé pro návštěvu rozhledny využijí silnici III. třídy Rokycany-Veselá, která prochází sedlem mezi Kotlem a bočním hřebenem zvaným Kotlík. V nejvyšším místě je tu zřízeno parkoviště. Po modré značce odtud zbývá k cíli asi kilometr pohodlnou cestou, pouze posledních 300 m po odbočce ze základní trasy představuje výraznější stoupání. Cesta je vybavena odpočívadly a informačními panely.
6.8. 2016
historie

První rozhledna na vrchu Kotel byla vybudována v r. 1895 zásluhou rokycanského odboru Klubu českých turistů. V r. 1909 však musela být tato dřevěná šestipatrová stavba, nazývaná Krásná vyhlídka, odstraněna, protože její dřevěná konstrukce byla napadena hnilobou. Pokusy o její obnovu zůstaly z finančních důvodů bez úspěchu. Později byl na Kotli vybudován vojenský ocelový stožár se signálním osvětlením pro leteckou dopravu, který sloužil svému účelu do 60. let minulého století. Jeho torzo v podobě příhradové 22,5 m vysoké konstrukce zde stálo až do doby, než muselo ustoupit novodobé rozhledně, stejně tak jako zbytky dřevěných sloupů přivádějících vzdušné elektrické vedení. Novodobá rozhledna na Kotli vznikla z podnětu města Rokycany, které výstavbu zvažovalo již v roce 2000, a Klubu Svobodných demokratů Rokycany, kteří se o vybudování věže snažili od roku 2009. Výsledkem těchto snah je současná celkem 28 m vysoká rozhledna s vnějším…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek města Rokycany a informačních tabulí), 6.8. 2016

Plzeňský kraj,  Rokycany  (RO), Kamenný Újezd

Místa v okolí

 Veselá
 Fitzova vila
 radnice
 mariánský sloup
 kaple
 kašna
 děkanství
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 masné krámy
 městské opevnění
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 křížová cesta
 Mydlná
 židovský hřbitov
 Javor
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Neslívy
 Klabava
 Dvorec
 Lopata
 Kamýk
 Kozel
 židovský hřbitov
 Švédský most
 vodní hamr
 Osek u Rokycan
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Kokotsko
 Homberk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Petra
 Nezvěstice
 Drštka
 Vimberk
 Radyně
 kostel sv. Vavřince
 Žákava
 Bušovice
 pivovar
 děkanství
 židovský hřbitov
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 Zábrodský mlýn
 Pokonice
 Červený Hrádek
 Těnovice
 Březina
 Pouskův mlýn
 kostel sv. Martina
 kaple se zvoničkou
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Spálený mlýn
 Džbánek
 kostel sv. Mikuláše
 Vlčtejn
 Dolanský Mlýn
 Chlum u Plzně
 Věžka
 Chlukov
 kostel sv. Martina
 Radeč
 Tři Trubky
 Mítov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Štěpána
 židovský hřbitov
 synagoga
 Na Vrchách
 synagoga
 Čertův mlýn
 Štěnovice
 Nebílovy
 Hradiště
 Netunice
 Rovný
 Hluboká
 Hengst
 Újezdec
 Řenče
Základní informace místa
ID místa: 11769
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama