Betonová rozhledna s ocelovými prvky byla postavena r. 2021 z iniciativy obcí Hýsly, Žádovice a Ježov na návrší Chrástky. Je volně přístupná a při výšce 17 m poskytuje výhled na Pálavu, Chřiby, okolí hradu Buchlov a při příznivém počasí i na Slovensko a Rakousko.
Hlavní obrázek místa
Súsedská
© A. Průšová 12/2021
Železobetonová rozhledna se nachází na návrší Chrástky mezi obcemi Hýsly, Žádovice a Ježov, cca 20 km severně od Hodonína a prozatím k ní nevede žádná turisticky značená cesta. Byla postavena v průběhu r. 2021, je vysoká celkem 17 m (včetně signalizačního stožáru 21 m). Na vyhlídkovou plošinu ve výši 16 m vede celkem 99 schodů. Autem lze dojet k vinným sklípkům na východním okraji obce Hýsly, kam vede odbočka od místní autobusové zastávky a kde lze parkovat. Po polní cestě je pak nutno dojít až ke zdáli viditelné rozhledně (cca 300 m). Rozhledna poskytuje výhled na Pálavu, Buchlovské hory s hradem Buchlov, Chřiby, Ždánický les a při příznivém počasí i na Slovensko a Rakousko.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.1. 2022
historie

Betonová rozhledna Súsedská vyrostla na návrší Chrástky (310 m n. m.) mezi obcemi Hýsly, Žádovice a Ježov v r. 2021. Původním iniciátorem stavby této rozhledny byla obec Hýsly, na jejímž severním okraji stávala od roku 2006 dřevěná rozhledna nazvaná Johanka. Poté, co musela být v roce 2016 z důvodu nevyhovujícího stavu její dřevěné konstrukce snesena, rozhodli se představitelé obce pro výstavbu rozhledny nové, avšak z odolnějších materiálů, což vyžadovalo zajištění nemalých finančních prostředků. Z toho důvodu spojily své síly obce Hýsly, Ježov a Žádovice a o stavbu rozhledny začaly usilovat v rámci společného Svazku obcí Mikroregionu Podchřibí. Při otevření turistické stezky „Cesty krajinou mikroregionu Podchřibí“ dne 11. května 2019 pak zároveň nechali jeho představitelé položit na místě budoucí rozhledny základní kámen a věž pojmenovali Súsedská. Projekt rozhledny připravilo architektonické studio DESIGN s.r.o. z Chotěboře,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 18.1. 2022

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Hýsly

Místa v okolí

 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Žádovice
 Kostelec
 Žeravice
 kaple sv. Rocha
 Vřesovice
 Vlkoš
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 Osvětimany
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 kostel sv. Havla
 Bohuslavice
 Koryčanská kaple
 Bukovanský mlýn
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Domanín
 Bzenec
 Bzenec
 Kozel
 kaple sv. Václava
 mariánský sloup
 Ořechov
 židovský hřbitov
 Kazatelna
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Milotice
 Sobůlky
 Haluzice
 Koryčany
 Cimburk u Koryčan
 hrádek v poloze Valy
 kostel sv. Vavřince
 Nechvalín
 Věteřov
 smírčí kříž
 Strážovice
 Smraďavka
 Polešovické rybníky
 kostel sv. Anny
 Hrádek u Snovídek
 Střílky
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Váté písky
 Buchlov
 kostel sv. Václava
 Stavěšice
 Nemotice
 Jarohněvice
 barokní hřbitov
 Střílky
 kaple sv. Barbory
 Palánek
 Meandry Moravy
 Šardice
 Zástřizly
 Brankovice
 sekvojovec obrovský
 Uherský Ostroh
 Chvalnov
 Včelíny
 Baťův kanál
 Újezd u Ždánic
 Vnorovy
 Nové Zámky
 Veselí nad Moravou
 Strážnice
 sousoší Panny Marie
 Nevojice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 skanzen Strážnice
 vrchnostenský pivovar
 kostel Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Martina
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 Bílá věž
 hrádek u Nevojic
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Dolní Hrádek
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 městské opevnění
 Milonice
 Milonice
 Salaš
 Vícemilice
 Bučovice
 radnice
 Bučovice
Základní informace místa
ID místa: 388
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama