Kamenná rozhledna na vrcholu Tanvaldského Špičáku vznikla v roce 1909. V roce 1910 byla obestavěna turistickou chatou.
Hlavní obrázek místa
© Dušan Zeman, 08/2018
Nejlepší přístup je novou čtyřsedačkovou lanovkou z Albrechtic (nebo po zelené značce ze stejného místa, je to ovšem podstatně namáhavější). O letních prázdninách jezdí od 9.00 každou celou hodinu, jízdné jedním směrem 30,- Kč, zpáteční 50,- Kč, doprava kol zdarma.
28.7. 2004
historie

Kamenná rozhledna na Tanvaldském Špičáku (831 m n. m.) vznikla v roce 1909 k 60. výročí nástupu císaře Františka Josefa I. na trůn. Albrechtická sekce Německého Horského Spolku to tenkrát vymyslela výborně. 23.srpna 1908 uspořádala na Špičáku slavnostní položení základního kamene, sezvala z okolí všechny význačné obyvatele, od nichž se očekávala finanční podpora. Zároveň tak přispěvatel udělal vstřícné gesto oddanosti monarchii. Přes veškeré úsilí albrechtických turistů musel být projekt jabloneckého architekta Roberta Hemmricha, z finančních důvodů rozdělen na dvě etapy. První byla vybudována 18metrová rozhledna slavnostně otevřená 4. července 1909, která byla v roce 1910 obestavěna turistickou chatou.

28.7. 2004

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Tanvald

Místa v okolí

 Fanterova skála
 rozhledna Špička
 Světlý vrch
 radnice
 Riedlova vila
 železniční most
 Riedlova hrobka
 Smržovka
 Finkův kámen
 automobilka Kaipan
 kostel sv. Václava
 Maják Járy Cimrmana
 pramen Nisy
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Souš
 větrný mlýn
 Protržená přehrada
 Nisanka
 Bramberk
 Černá Studnice
 kaple Piety
 vodopády Jedlové
 Štěpánka
 Slovanka
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Trojice
 kostel sv. Josefa
 Kittelův dům (Burk)
 galerie Belveder
 trojiční sloup
 Návarov
 vodní nádrž Mšeno
 Návarov
 Neysseburg
 kamenný most
 nová radnice
 stará radnice
 kostel sv. Jakuba
 fara
 kostel sv. Anny
 městské divadlo
 hlavní pošta
 sokolovna
 Jizera
 Petřín
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Na Čihadle
 Kristiánov
 Hašlerova chata
 Královka
 horská chata Smědava
 Jesenný
 Štolpišská silnice
 Nová Louka
 Hornické muzeum
 Roztoky u Semil
 spořitelna
 Železný Brod - VPZ
 Holubník
 Melzerův pomník
 Velký Štolpich
 Vratislavická kyselka
 vodní elektrárna
 Kopanina
 Malá Skála
 U borovice
 kaple sv. Vavřince
 Paličník
 Císařský kámen
 Myší skála
 Vranov-Pantheon
 Ořešník
 Frýdštejn
 Liberecká výšina
 Boučkův statek
 Škodějov
 Jezdec
 Nístějka
 Masarykova vyhlídka
 Lidové sady
 ZOO Liberec
 Besedické skály
 Roprachtice
 Zbirohy
 Drábovna
 Bartošova pec
 sousoší Panny Marie
 kašna
 Loukov
 Sytový
 Mladkovský hrádek
 Loupežnická jeskyně
 Skalní hrad
 Víchová
 Arthurův hrad
 Sychrov
Kontaktní informace
Tanvald 355, 468 41 Tanvald
Tel: 723281421
http://tanvaldskyspicak.cz
ubytovanispicak@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1498
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.7.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama