Údolní rozhledna Věruška s pouhými pěti metry výšky slouží k odpočinku turistům a cykloturistům v obci Ratiboř, ležící na Valašsku u Vsetína.
Hlavní obrázek místa
© M.Jandová 07/2021
Severozápadně od Vsetína leží obec Ratiboř. Obcí prochází cyklotrasa z Týna nad Bečvou ke Vsetínu. Jako zastavení k odpočinku slouží zdejší celodřevěná tzv. Údolní rozhledna Věruška. Jedná se o pouhou třípodlažní konstrukci s výškou 5,2 m. Z ochozu lze spatřit pouze okolní zástavbu a místní říčku Ratibořku. Přestože se jedná spíš o recesní stavbu, bývá zařazována do výčtu našich rozhleden. Je přístupná celoročně a turisté spíš než tuto stavbu obdivují zdejší valašskou krajinu.
Rozehnal Ivo - podle webu mapy.cz, 5.7. 2021
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Ratiboř

Místa v okolí

 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Hošťálková
 Pržno
 Maštaliska
 Vsetín
 stará radnice
 nová radnice
 Podolí
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Hradiště
 Liptál
 Jarcová
 Šaumburk
 Loučka
 Nový Šaumburk
 kaple sv. Floriána
 Branky
 Branky
 Branky
 Klenov
 hraniční kameny
 Vartovna
 Komárno
 Arnoltovice
 Vystrkov
 Janůvka
 evangelický kostel
 dům U apoštolů
 radnice
 Obřany
 Krásno nad Bečvou
 Hovězí
 Kelč
 Lukov
 Choryně
 Chvalčov
 Skalný
 Kladeruby
 Chvalčov
 Tusculum
 Loukov
 Všechovice
 Hostýn
 Hostýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Josefa
 kaple Pod Spinou
 Horní Újezd
 Libosváry
 hroby portášů
 Malhotice
 Štípa
 Malhotice
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 kaple sv. Anny
Kontaktní informace
Ratiboř 272, 756 21 Ratiboř
Základní informace místa
ID místa: 15765
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama