Židovský hřbitov, situovaný severně od obce Přestavlky, byl založen snad r. 1844. Je zde přibližně 70 náhrobků roztroušených na ploše 1518 m2. Hřbitov ohrazuje kamenná zeď. Nejstarší náhrobky jsou z poloviny 19. století, nejmladší z první třetiny 20. století. Přístup na hřbitov je volný.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 07/2013
Židovský hřbitov se nachází asi 600 m severně od obce v polích nalevo od silnice č. 355. Z té k němu vede polní cesta – vzdálenost cca 400 m. Vjezdu však zabraňuje uzamčená závora, autem se sem tedy nedostanete. Díky poničené hřbitovní zdi je přístup na hřbitov zcela volný.
Rodochrozit, 20.7. 2013
historie

Židovské osídlení v Přestavlcích je doloženo od počátku 18. století. Židovský hřbitov u obce byl založen snad roku 1844. Jeho celková plocha je 1518 m2, nejstarší náhrobky jsou z poloviny 19. století, nejmladší z první třetiny 20. století. Na hřbitově se zachovalo přibližně 70 náhrobků, z nichž většina je povalená, rozbitá či poničená. Okolo hřbitova je kamenná zeď, značně poničená. Ve vchodové části se zdá, že ji někdo začal opravovat.

Rodochrozit (Židovské památky Čech, B. Rozkošná a P. Jakubec, ERA Group Brno 2004), 20.7. 2013

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Přestavlky

Místa v okolí

 Přestavlky
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Nabočany
 Rosice
 Rosice
 Bořice
 Březovice
 Vejvanovice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 kostel sv. Jiří
 Úhřetice
 Chroustovice
 kostel sv. Markéty
 Slepotice
 Topol
 evangelický kostel
 Jahůdka
 Kočičí hrádek
 Lukavice
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Ostrov
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Žumberk
 Dašice
 kostel sv. Jiří
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 vila Josefa Vosáhla
 Neulust
 Zdislav
 Štěnec
 požární hláska
 Košumberk
 Bára
 pivovar
 Pěšice
 Strádov
 kostel sv. Václava
 Popovec
 Medlešice
 Kozojedy
 Nemošice
 kostel sv. Marka
 Ležáky
 Bílý Kůň
 Domoradice
 Hrádek u Nasavrk
 Radhošť
 zvonice
 hasičská zbrojnice
 Zámeček
 Malý akvadukt
 Vraclav
 Rabštejnek
 Stolany
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 krematorium
 Velký akvadukt
 kříž
 kostel sv. Václava
 Nasavrky
 evangelický sbor
 kaple sv. Anny
 Holice
 kostel sv. Martina
 Boiika
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Václava
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Pardubice
 Borůvka
 Hradce
 Ráby
 Rohozná
 fara
 Horní Jelení
 Pivnická rokle
 Kunětická Hora
 Ráby
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Kapalice
 Betlém
Kontaktní informace
OÚ Přestavlky
Přestavlky 86
538 62 Hrochův Týnec
Tel: 604 447 752 , 469 692 822
http://www.prestavlky.cz/
starosta.prestavlky@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 11315
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama