Pozdně gotický kostel, postaven v l.1594–1602 tehdejším majitelem Kryštofem Getengelem z Neunberku, hlavní průčelí kulisovitě předloženo r. 1713 pravděpodobně J. B. Santini-Aichlem. Poškozen r. 1798 požárem, novogotická loď postavena v l. 1838–43 podle plánů arch. Fr. Pavíčka.
Hlavní obrázek místa
průčelí kostela
© Alena Volná, 6/2010
Jednolodní obdélníkový, s pětiboce uzavřeným presbytářem, zevně obestavěným sakristií. Na osu východně orientovaného, vzhledem k zámku šikmo postaveného kostela, navazuje západní průčelí, monumentální k velikosti kostela. Ve středu vestavěná obdélné kaple Lorety, Loreta kryta deskovým kazetovým stropem z r. 1714, zdobena malbami, po jejích stranách dvě oválné prostory: jižně předsíň kostela, severně kaple Pražského Jezulátka. Západní průčelí zprohýbáno a bohatě členěno vysokými pilastry. Uprostřed v přízemí nika s menzou, po stranách portály. Atika a štít se nacházejí nad patrem. Stěny lodi člení opěráky, dva pseudogotické portály a hrotitá okna s kružbami. Vnitřek kostela je sklenut novogotickou křížovou žebrovou klenbou, oblouk je bohatě profilován. Symetricky řešená renesanční kruchta je v západní části. Zařízení kostela je novogotické z 1. poloviny 19. století. U kostela se nachází renesanční hranolová zvonice z r. 1604 se slavným renesančním zvonem Kryštofem. Ten v roce 1602 ulil Jan Benešovský z Moravské Třebové. Zvon Kryštof patří mezi největší (7000 kg) a nejcennější zvony v Čechách. Charakterizuje jej velmi kvalitní výtvarná výzdoba a vynikající akustické vlastnosti.
Rodochrozit - podle UPČ J. Pocheho a informací na internetu, 28.9. 2011
historie

Kostel Nejsvětější Trojice

Původně gotický kostel z přelomu 16. století stojí na vyvýšenině nad rychnovským zámkem. V době vlastnictví Kolowratů v roce 1713 byl přestavěn (zejména mohutně bohatě členěné předsunuté průčelí) Janem Blažejem Santini-Aichlem, který v té době pracoval i na přestavbě zámku. Před jižním portálem kostela stojí dvě netypicky velké (cca 2 m) sochy dvou puttů, kteří snad kdysi stáli před požárem v r. 1798 někde nad portálem a po dostavbě chrámové lodi už nebyli vyzdviženi na původní místo.

Alena Volná , 17.11. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela v úrovni přízemí
© J. Slavík (in František Musil, Ladislav Svoboda: Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Rychnov nad Kněžnou

Místa v okolí

 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kvasiny
 Solnice
 Černíkovice
 židovský hřbitov
 Černíkovice
 kostel sv. Jiří
 Peklo
 Hříště
 Muzeum krajky
 Vamberk
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Rychmberk
 socha sv. Prokopa
 Kostelec nad Orlicí
 Doudleby nad Orlicí
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 zámecký zvěřinec
 kaple sv. Anny
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Lično
 kaple Panny Marie
 Hoděčín
 Vrbice
 pomník Rampepurdy
 Uhřínovice
 kaple na rozcestí
 Pěčín
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Velešov
 kaple sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Nový hrad
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 socha sv. Anny
 zvonička
 Villa Nova Uhřínov
 Litice nad Orlicí
 socha Panny Marie
 Hlodný
 Přestavlky
 Skalka
 Osičina
 Chábory
 Dřel
 Helvíkovice
 Těšnov
 Suchá
 kaple sv. Anny
 Hájek
 kašna
 mariánský sloup
 fara
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 Bolehošťská Lhota
 kaple sv. Antonína
 vodárenská věž
 Koldín
 Hluky
 Chlumek
 Přepychy
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 pivovar
 Borohrádek
 Opočno
 kostel Panny Marie
 kaple sv. Rozálie
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 synagoga
 Opočno – MPZ
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 radnice
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 České Libchavy
 židovský hřbitov
 Divišovo divadlo
 Žamberk
 Na Velké Deštné
 Žampach
 Chudoba
 Žampach
 fara
 Horní Jelení
Základní informace místa
ID místa: 9520
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama