Sporé zbytky tvrze. V pramenech není uvedena, pouze v přídomku rodu z Orla a Dřele (1439-1480). Krátce poté opuštěna či vyhořela. Zříceniny zničeny hledači pokladů v 19. stol. Dochována zeď obytné stavby a terénní nerovnosti po ostatních stavbách.
Hlavní obrázek místa
Dřel - zdivo hlavní čtverhranné stavby
foceno 22.2.2004
© Puffin Puffin 2004
Téměř zaniklý hrad nedaleko poutního místa Homol, kde je možno spatřit unikátní středoevropské schodiště. Hrad nebo spíš to, co po něm zbylo, se nachází na druhém vrcholu kopce.
28.5. 2002
historie

Zaniklá tvrz se nacházela na vrcholu zalesněného návrší 1 km západně od poutního kostela Homole. Tvrz není přímo doložena v písemných pramenech, připomíná se pouze rod,který podle ní používal přídomek. Prvním známým držitelem tvrze je k roku 1442 připomínán Vilém z Orle seděním na Dřeli, který se v roce 1448 účastnil dobytí Prahy ve vojsku Jiřího z Poděbrad. Vilém měl dva potomky, Michálek z Orle a ze Dřeli je připomínán k roku 1480 a v letech 1492–1514 je uváděna Kateřina Dřelská provdaná z Janovic, která pravděpodobně již na tvrzi nepobývala. Po odchodu majitelů z uváděného rodu tvrz i ves Dřel přešly do držení majitelů Borohrádku Lickům z Rýzmburka a připadla k panství Borohrádek. Nový majitelé již Dřelskou tvrz neobývali, byla opuštěna a začala rychle pustnout. Roku 1544 je jako součástí panství Borohradek uváděna ves Dřel, nikoliv však tvrz. V zemských deskách je v tu dobu uváděn jako…  číst dále

Musil, Fr., 1995, Hrady,zámky a tvrze okresu Ústí nad Orlicí, 19.1. 2008

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys hradu
© T. Durdík podle M. Cejpové (in T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Dodatky 1, Libri, Praha 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Koldín

Místa v okolí

 Koldín
 Přestavlky
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
 Vrbice
 Velešov
 Hájek
 Těšnov
 Potštejn
 Mostek
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Hradníky
 Hlavačov
 Choceň
 sokolovna
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Zítkov
 Orlík
 Hříště
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Kostelec nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Peklo
 České Libchavy
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Dobříkov
 hřbitov
 Zámrsk
 Vračovice
 kostel sv. Martina
 Zaháj
 Horní Libchavy
 Horní Jelení
 fara
 Hrádek
 pivovar
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Borohrádek
 městské opevnění
 Dolní Libchavy
 Husův sbor
 Choceňská brána
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 socha sv. Marka
 Pražská brána
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Žampach
 Helvíkovice
 Chudoba
 České Heřmanice
 Žampach
 České Heřmanice
 Andrlův chlum
 Hernychova vila
 smírčí kříž
 Hoděčín
 Veliny
 Radhošť
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 kostel sv. Jiří
 Lično
 kostel sv. Anny
 Černíkovice
 Černíkovice
 kaple sv. Rozálie
 Hrádek u Lanšperka
 Pěčín
 Lanšperk
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Domoradice
 Dlouhá Třebová
 Popovec
 Suchá
 Štěnec
 Pěšice
Základní informace místa
ID místa: 770
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama