Dřevěná rozhledna (23,7 m) falického tvaru byla postavena v roce 2012, slavnostně otevřena 15.9.2012. Projekt vypracovali architekti ateliéru Mjölk Pavel Nalezený, Jan Mach a Jan Vondrák, rozhlednu postavila firma TAXUS, investorem byla obec Heřmanice. Stavbu spolufinancovala Evropská unie.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna v den slavnostního otevření.
© archiv OÚ Heřmanice 09/2012
Vstup na rozhlednu je zdarma. Rozhledna je volně přístupná po celý rok. K rozhledně se dostanete po nové cyklostezce: směrem od Dětřichova odbočte před provizorním kovovým mostem doprava a po nové cyklostezce dojdete / dojedete až na místo. Směrem od Kunratic se dejte vlevo přes most s modrým zábradlím novou cyklostezkou podél potoka až k rozhledně.
E. Horáková podle www.hermanice.com, 17.9. 2012
popis

Rozhledna je vysoká 23,7 m, průměrná šířka je 5 m. Na vyhlídkovou plošinu vede 99 schodů. Rozhledna je dřevěná, s ocelovou výztuží a betonovým základem. Na stavbu bylo použito 35,5 m3 modřínového dřeva, cca 12 tisíc vrutů a přes 800 šroubů.

18.9. 2012

historie

Dřevěná rozhledna (23,7 m) falického tvaru byla postavena v roce 2012, slavnostní otevření proběhlo 15.9.2012. Projekt vypracovali architekti libereckého ateliéru Mjölk Pavel Nalezený, Jan Mach a Jan Vondrák nedlouho po založení ateliéru Mjölk bez zadání a konkrétního místa - krátce nato již našli klienta ve starostovi obce Heřmanice Vladimírovi Stříbrném. Rozhlednu postavila firma TAXUS a investorem byla obec Heřmanice. Stavbu spolufinancovala Evropská unie v rámci projektu „Cyklotrasy v Heřmanicích, v Dětřichově a v Bogatyni, rozhledna v Heřmanicích“ z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika. V umně vybudované dřevěné stavbě se proplétá dvoje schodiště, aby se návštěvníci stoupající nahoru nemuseli vyhýbat s těmi, kteří již míří dolů. Z rozhledny je krásný výhled i do nedalekého Polska.

E. Horáková podle www.hermanice.com a www.mjolk.cz, 17.9. 2012

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Heřmanice

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Vysoký
 solnice
 Frýdlant
 mariánský sloup
 nová radnice
 sousoší Piety
 Curia Vítkov
 Frýdlantský betlém
 zámecký okrsek
 Skalní hrad
 Frýdlantský vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Pohanské kameny
 vodní nádrž Fojtka
 fara
 Scholzeho mlýn
 Sommerův kříž
 dům č. p. 48
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 mariánský sloup
 radnice
 Haslerův dům
 Loučná
 Dolní Pertoltice
 kostel sv. Jošta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Heleny
 pomník Hanse Kudlicha
 pomník Hanse Kudlicha
 Andělka
 Grabštejn
 kostel sv. Anny
 Haléřova tvrz
 Černousy
 Jezdec
 Lázně Libverda
 Hamrštejn
 Lázně Libverda
 Obří sud
 Ořešník
 kostel sv. Vavřince
 Melzerův pomník
 kostel Pokoje
 Hrádek nad Nisou
 Ves
 Holubník
 Nová Louka
 Velký Štolpich
 Habartice
 ZOO Liberec
 Habartice
 Karlovské bučiny
 Severočeské muzeum
 Lidové sady
 kostel sv. Kříže
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 synagoga
 Liberecká výšina
 Raimund
 kostel sv. Josefa
 nová radnice
 Liberec
 kostel Panny Marie
 vodní nádrž Harcov
 dům U Dvou sfing
 Šolcův dům
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kryštofa
 kašna Samaritánky
 městské opevnění
 solnice/konírna
 ZOO Zittau
 Mariánský kostel
 evangelický kostel
 Kristiánov
 Královka
 kostel sv. Martina
 Dolní Oldříš
 Bílé kameny
 Štolpišská silnice
 kaple sv. Kryštofa
 Hašlerova chata
 kostel sv. Pankráce
 Trniště
 kaple Panny Marie
 smírčí kříž
 mariánský sloup
 Bílá skála
 kostel sv. Barbory
 Slovanka
Kontaktní informace

Heřmanice 2
464 01 Frýdlant
Tel: (+420) 482 317 119 , (+420) 724 179 386
http://www.hermanice.com
hermanice@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 10912
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama