Konstrukci rozhledny tvoří kombinace pilastrů z dřevěných lepených panelů a ocelové příhradové pozinkované konstrukce středového nosníku, kolem kterého se vine kruhové vřetenové schodiště, zakončené vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m nad terénem. Stavba pochází z r. 2021 a je volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Blahutovice-rozhledna
© A. Průšová 9/2021
Blahutovice (německy Blattendorf) je vesnice, část obce Jeseník nad Odrou v okrese Nový Jičín. Nachází se asi 4 km na jihozápad od Jeseníku nad Odrou a žije tu asi 160 obyvatel. Blahutovice je také název katastrálního území o rozloze 5,3 km². Rozhledna byla r. 2021 vybudována na Blahutovickém vrchu v těsné blízkosti silnice spojující Blahutovice s Jeseníkem nad Odrou, kde je také možno parkovat. Její součástí je okolní zpevněná plocha doplněná o odpočívadlo pro turisty a cyklisty. Rozhledna poskytuje výhled na oblast Moravské brány od Hranic až po Ostravu, dále na Beskydy, Jeseníky a Hostýnské vrchy nebo města Hranice, Odry a další.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022
popis

Podle projektové dokumentace je stavba rozhledny charakterizována jako konstrukce v kombinaci pilastrů z dřevěných lepených panelů a ocelové příhradové pozinkované konstrukce středového nosníku, kolem kterého se vine kruhové vřetenové schodiště, zakončené vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m nad úrovní okolního terénu. Osm pilastrů jednoduchých trojúhelníkových tvarů uspořádaných do kruhu odpovídá tektonice namáhání rozhledny a vytváří tak její charakteristický kuželový tvar. Součástí návrhu rozhledny je také místnost zázemí na úrovni terénu provedená jako železobetonová monolitická konstrukce s obkladem tvořící podnož půdorysného tvaru kříže pro kotvení horní konstrukce rozhledny. Kovová rozhledna na Blahutovickém vrchu je celkem 27,5 m vysoká, přičemž její krytá vyhlídková plošina je ve výši 15 m a vede na ni 85 schodů. Od dokončení stavebních prací začátkem července 2021 je volně přístupná.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022

historie

Počáteční snahy vybudovat u osady Blahutovice, která je částí obce Jeseník nad Odrou, turistickou rozhlednu spadají do r. 2015, kdy tento záměr schválilo zastupitelstvo obce. V září 2015 schválili zastupitelé obce výběr návrhu od Ing. arch. Tomáše Kudělky, a to v podobě vyhlídkové stavby kombinující kov, dřevo a beton. Zároveň však představitelé obce výstavbu rozhledny podmínili získáním dotačních prostředků z projektu Euroregionu Silesia s názvem Stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia. Stavba rozhledny byla podle projektové dokumentace firmy Kudělka s.r.o. z Kunína zahájena v srpnu 2020. Realizací stavby byla na základě výsledku veřejné soutěže pověřena zlínská firma SUNTEL Czech s.r.o., subdodávku kovové konstrukce přitom zajistila ostravská společnost KORAS Trade, spol. s r.o. Rozhledna byla slavnostně otevřena ve čtvrtek 26. srpna 2021 a je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Blahutovice

Místa v okolí

 Polouvsí
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 svobodný dvůr
 Starý Jičín
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 větrný mlýn
 kamenný pranýř
 Arenda
 Špičky
 Bannerova studánka
 Veselská rozhledna
 Olšová
 Požaha
 Kamenec
 Perná
 městské hradby
 Odry
 Lešná
 katovna
 Beessova kaple
 kostel sv. Martina
 Čertův mlýn
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Skalička
 Kunín
 Skalička
 Příluky
 žilinský vodní jez
 Choryně
 Kladeruby
 Svrčov
 Hranická propast
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 kaple sv. Peregrina
 Hodslavice
 lázně
 kostel sv. Mikuláše
 Ústí
 zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 staré fojtství
 Wesselsky mlýn
 Lom Olšovec
 Prameny Zrzávky
 Hukovice
 Bartošovice
 Vystrkov
 Partutovice
 Kelč
 zvonice
 zvonice
 Malhotice
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 radnice
 Kunzov
 Fulnek
 Soudkova štola
 loretánská kaple
 Malhotice
 Krásno nad Bečvou
 Arnoltovice
 Branky
 Puchart
 Branky
 Branky
 radnice
 Rybáře
 Kujavy
 Rybí
 dům U apoštolů
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 fojtství
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Děrné
 Pustějov
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Bartošovický mlýn
 Švédská skála
 Pohořílky
 kostel sv. Vavřince
 Všechovice
 Sedlnické sněženky
 fara
 Spálov
 kaple sv. Anny
 Nová Horka
 kostel Všech svatých
 Studénka
 Studénka
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 16171
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama