Konstrukci rozhledny tvoří kombinace pilastrů z dřevěných lepených panelů a ocelové příhradové pozinkované konstrukce středového nosníku, kolem kterého se vine kruhové vřetenové schodiště, zakončené vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m nad terénem. Stavba pochází z r. 2021 a je volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Blahutovice-rozhledna
© A. Průšová 9/2021
Blahutovice (německy Blattendorf) je vesnice, část obce Jeseník nad Odrou v okrese Nový Jičín. Nachází se asi 4 km na jihozápad od Jeseníku nad Odrou a žije tu asi 160 obyvatel. Blahutovice je také název katastrálního území o rozloze 5,3 km². Rozhledna byla r. 2021 vybudována na Blahutovickém vrchu v těsné blízkosti silnice spojující Blahutovice s Jeseníkem nad Odrou, kde je také možno parkovat. Její součástí je okolní zpevněná plocha doplněná o odpočívadlo pro turisty a cyklisty. Rozhledna poskytuje výhled na oblast Moravské brány od Hranic až po Ostravu, dále na Beskydy, Jeseníky a Hostýnské vrchy nebo města Hranice, Odry a další.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022
popis

Podle projektové dokumentace je stavba rozhledny charakterizována jako konstrukce v kombinaci pilastrů z dřevěných lepených panelů a ocelové příhradové pozinkované konstrukce středového nosníku, kolem kterého se vine kruhové vřetenové schodiště, zakončené vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m nad úrovní okolního terénu. Osm pilastrů jednoduchých trojúhelníkových tvarů uspořádaných do kruhu odpovídá tektonice namáhání rozhledny a vytváří tak její charakteristický kuželový tvar. Součástí návrhu rozhledny je také místnost zázemí na úrovni terénu provedená jako železobetonová monolitická konstrukce s obkladem tvořící podnož půdorysného tvaru kříže pro kotvení horní konstrukce rozhledny. Kovová rozhledna na Blahutovickém vrchu je celkem 27,5 m vysoká, přičemž její krytá vyhlídková plošina je ve výši 15 m a vede na ni 85 schodů. Od dokončení stavebních prací začátkem července 2021 je volně přístupná.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022

historie

Počáteční snahy vybudovat u osady Blahutovice, která je částí obce Jeseník nad Odrou, turistickou rozhlednu spadají do r. 2015, kdy tento záměr schválilo zastupitelstvo obce. V září 2015 schválili zastupitelé obce výběr návrhu od Ing. arch. Tomáše Kudělky, a to v podobě vyhlídkové stavby kombinující kov, dřevo a beton. Zároveň však představitelé obce výstavbu rozhledny podmínili získáním dotačních prostředků z projektu Euroregionu Silesia s názvem Stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia. Stavba rozhledny byla podle projektové dokumentace firmy Kudělka s.r.o. z Kunína zahájena v srpnu 2020. Realizací stavby byla na základě výsledku veřejné soutěže pověřena zlínská firma SUNTEL Czech s.r.o., subdodávku kovové konstrukce přitom zajistila ostravská společnost KORAS Trade, spol. s r.o. Rozhledna byla slavnostně otevřena ve čtvrtek 26. srpna 2021 a je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Blahutovice

Místa v okolí

 Polouvsí
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 svobodný dvůr
 Starý Jičín
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 větrný mlýn
 kamenný pranýř
 Arenda
 Špičky
 Veselská rozhledna
 Bannerova studánka
 Olšová
 Požaha
 Perná
 městské hradby
 Odry
 Lešná
 katovna
 Beessova kaple
 kostel sv. Martina
 Čertův mlýn
 Czeicznerova vila
 radnice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Skalička
 Kunín
 Skalička
 Příluky
 žilinský vodní jez
 Choryně
 Kladeruby
 Svrčov
 Hranická propast
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 kaple sv. Peregrina
 Hodslavice
 lázně
 kostel sv. Mikuláše
 Ústí
 zvonice
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Wesselsky mlýn
 Lom Olšovec
 Prameny Zrzávky
 Hukovice
 Bartošovice
 Vystrkov
 Partutovice
 Kelč
 zvonice
 zvonice
 Bratrský sbor
 radnice
 Malhotice
 Knurrův dům
 Kunzov
 Fulnek
 Soudkova štola
 loretánská kaple
 Malhotice
 Krásno nad Bečvou
 Arnoltovice
 Branky
 Branky
 Puchart
 Branky
 radnice
 Rybáře
 Kujavy
 dům U apoštolů
 Rybí
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 fojtství
 kostel sv. Anny
 Děrné
 Pustějov
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Bartošovický mlýn
 Švédská skála
 kostel sv. Vavřince
 Pohořílky
 Všechovice
 Sedlnické sněženky
 fara
 Spálov
 kaple sv. Anny
 Nová Horka
 kostel Všech svatých
 Studénka
 Studénka
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 16171
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama