Konstrukci rozhledny tvoří kombinace pilastrů z dřevěných lepených panelů a ocelové příhradové pozinkované konstrukce středového nosníku, kolem kterého se vine kruhové vřetenové schodiště, zakončené vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m nad terénem. Stavba pochází z r. 2021 a je volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
Blahutovice-rozhledna
© A. Průšová 9/2021
Blahutovice (německy Blattendorf) je vesnice, část obce Jeseník nad Odrou v okrese Nový Jičín. Nachází se asi 4 km na jihozápad od Jeseníku nad Odrou a žije tu asi 160 obyvatel. Blahutovice je také název katastrálního území o rozloze 5,3 km². Rozhledna byla r. 2021 vybudována na Blahutovickém vrchu v těsné blízkosti silnice spojující Blahutovice s Jeseníkem nad Odrou, kde je také možno parkovat. Její součástí je okolní zpevněná plocha doplněná o odpočívadlo pro turisty a cyklisty. Rozhledna poskytuje výhled na oblast Moravské brány od Hranic až po Ostravu, dále na Beskydy, Jeseníky a Hostýnské vrchy nebo města Hranice, Odry a další.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022
popis

Podle projektové dokumentace je stavba rozhledny charakterizována jako konstrukce v kombinaci pilastrů z dřevěných lepených panelů a ocelové příhradové pozinkované konstrukce středového nosníku, kolem kterého se vine kruhové vřetenové schodiště, zakončené vyhlídkovou plošinou ve výšce 15 m nad úrovní okolního terénu. Osm pilastrů jednoduchých trojúhelníkových tvarů uspořádaných do kruhu odpovídá tektonice namáhání rozhledny a vytváří tak její charakteristický kuželový tvar. Součástí návrhu rozhledny je také místnost zázemí na úrovni terénu provedená jako železobetonová monolitická konstrukce s obkladem tvořící podnož půdorysného tvaru kříže pro kotvení horní konstrukce rozhledny. Kovová rozhledna na Blahutovickém vrchu je celkem 27,5 m vysoká, přičemž její krytá vyhlídková plošina je ve výši 15 m a vede na ni 85 schodů. Od dokončení stavebních prací začátkem července 2021 je volně přístupná.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022

historie

Počáteční snahy vybudovat u osady Blahutovice, která je částí obce Jeseník nad Odrou, turistickou rozhlednu spadají do r. 2015, kdy tento záměr schválilo zastupitelstvo obce. V září 2015 schválili zastupitelé obce výběr návrhu od Ing. arch. Tomáše Kudělky, a to v podobě vyhlídkové stavby kombinující kov, dřevo a beton. Zároveň však představitelé obce výstavbu rozhledny podmínili získáním dotačních prostředků z projektu Euroregionu Silesia s názvem Stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia. Stavba rozhledny byla podle projektové dokumentace firmy Kudělka s.r.o. z Kunína zahájena v srpnu 2020. Realizací stavby byla na základě výsledku veřejné soutěže pověřena zlínská firma SUNTEL Czech s.r.o., subdodávku kovové konstrukce přitom zajistila ostravská společnost KORAS Trade, spol. s r.o. Rozhledna byla slavnostně otevřena ve čtvrtek 26. srpna 2021 a je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 24.1. 2022

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Blahutovice

Místa v okolí

 Polouvsí
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 svobodný dvůr
 Starý Jičín
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 větrný mlýn
 kamenný pranýř
 Arenda
 Špičky
 Bannerova studánka
 Veselská rozhledna
 Olšová
 Požaha
 Kamenec
 Perná
 Odry
 Lešná
 městské hradby
 Beessova kaple
 katovna
 kostel sv. Martina
 Čertův mlýn
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Skalička
 Kunín
 Skalička
 Příluky
 Choryně
 žilinský vodní jez
 Kladeruby
 Svrčov
 Hranická propast
 Hranice
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 městské hradby
 kaple sv. Peregrina
 Hodslavice
 lázně
 Ústí
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 staré fojtství
 Wesselsky mlýn
 Lom Olšovec
 Prameny Zrzávky
 Hukovice
 Bartošovice
 Vystrkov
 Partutovice
 Kelč
 zvonice
 zvonice
 Malhotice
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 radnice
 Kunzov
 Fulnek
 Soudkova štola
 loretánská kaple
 Malhotice
 Krásno nad Bečvou
 Arnoltovice
 Branky
 Puchart
 Branky
 Branky
 radnice
 Rybáře
 Kujavy
 Rybí
 dům U apoštolů
 větrný mlýn
 evangelický kostel
 fojtství
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Děrné
 Pustějov
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Bartošovický mlýn
 Švédská skála
 Pohořílky
 kostel sv. Vavřince
 Všechovice
 Sedlnické sněženky
 fara
 Spálov
 kaple sv. Anny
 Nová Horka
 kostel Všech svatých
 Studénka
 Studénka
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 16171
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama