Raně barokní poutní kostel z let 1692-6 je jednolodní s trojboce uzavřeným závěrem a hranolovou věží, mobiliář rokokový a pseudoslohový. R. 1703 před kostelem přistavěny dvě kaple, r. 1754 tzv. Kaplanka, r. 1778 kostnice. Schodiště z r 1768 má 153 schodů, 16 odpočívadel a zábradlí se sochami světců.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Novák 08/2005
Nedaleko skoro-zaniklého hradu Dřel u vsi Malá Lhota severo-západně od Chocně se nachází jedinečná středoevropská rarita. Budete-li putovat nedaleko Ústí nad Orlicí, rozhodně to podívání stojí za to! Na místo nevede žádná turistická cesta.
28.5. 2002
popis

Raně barokní kostel Panny Marie Bolestné z let 1692-96 je jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem a hranolovou věží - věž sražena vichřicí a r. 1740 opravena, průčelí zdobeno volutovým štítem. Roku 1778 komplex doplnila kostnice. Interiér v rokokovém a pseudoslohovém stylu. Hlavní oltář rokokový z r. 1779, kazatelna zděná z konce 17. stol. s barokní řezanou stříškou. Boční oltáře pseudobarokní z r. 1888. Kamenné schodiště z r. 1767 o 153 schodech a 16 odpočívadlech. Počet je zvolen podle počtu Zdrávasů ve Velkém Růženci s třemi úvodními Zdrávasy, odpočívadla Otčenášům. Kamenné zábradlí roku 1767 ozdobeno sochami světců, andílků a váz. Nahoře schodiště zakončeno branou na hřbitov. Roku 1703 před průčelím kostela postaveny nakoso dvě kaple Nanebevzetí P. Marie a sv. Jana Nepomuckého. Za kostelem je klečící sousoší sv. Jana Nepomuckého a Václava. Nad hřbitovem budova bývalé Kaplanky z roku 1754,…  číst dále

Rodochrozit - podle informační tabule u schodiště a UPČ E. Pocheho, 26.4. 2013

historie

Poutní místo Homol - Raně barokní areál založila 1692 hraběnka Terezie Eleonora z Ugarte. Kostel Bolestné panny Marie se schodištěm byl vystavěn v letech 1692-1696. Schodiště je unikátní středoevropskou stavební památkou. V r. 1703 byly před průčelím kostela zřízeny dvě kaple. V druhé polovině 18. století bylo schodiště vyzdobeno sochami a vázami. Od r. 1991 zde probíhá celková stavební a restaurátorská obnova.

28.5. 2002

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Homole

Místa v okolí

 Dřel
 Koldín
 Chlumek
 Přestavlky
 Hájek
 Velešov
 Sudličkova Lhota
 Vrbice
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Mostek
 Těšnov
 sokolovna
 Hradníky
 Doudleby nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Brandýs nad Orlicí
 Choceň
 Hlavačov
 Orlík
 Zítkov
 Hříště
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 České Libchavy
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Peklo
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Horní Libchavy
 Vračovice
 hřbitov
 Hrádek
 Zaháj
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Dolní Libchavy
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Žampach
 Helvíkovice
 Horní Jelení
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 fara
 Žampach
 socha sv. Marka
 pivovar
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Borohrádek
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 Andrlův chlum
 Hernychova vila
 České Heřmanice
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 České Heřmanice
 kaple sv. Antonína
 Hoděčín
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Veliny
 kaple sv. Rozálie
 Radhošť
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Lično
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 Hrádek u Lanšperka
 Vraclav
 Černíkovice
 Černíkovice
 radnice
 hasičská zbrojnice
 Žamberk
 Lanšperk
 Pěčín
 socha Panny Marie
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Domoradice
 Popovec
 kašna
 mariánský sloup
 Štěnec
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 fara
 Pěšice
Základní informace místa
ID místa: 771
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama