V 17. stol. postavena kaplička poustevna. V r. 1730 postaven barokní kostel sv. Mikuláše. Při poutní kapli v 17.stol. založeny lázně, rozšířené r.1711, zaniklé v 19. st. Rekonstrukce kostela i budovy lázní v letech 1976 – 1986.
Hlavní obrázek místa
průčelí kostela
© Jan P. Štěpánek 09/2015
Muzeum sídlí v budově bývalých lázní z let 1711-1719 v blízkosti nedalekého léčivého pramene. Expozice muzea se věnuje historii lázní a představuje dějiny obce Vraclavi a okolí. V muzeu lze dohodnout přístup do nedalekého kostela sv. Mikuláše s expozicí barokních plastik. Barokní kostel sv. Mikuláše byl postaven v letech 1724-1730 podle plánů pražského stavitele Carla Antonia Canevalleho. Stojí na místě starší kapličky, která vznikla společně s nedalekou poustevnou počátkem 17. století u pramene léčivé vody. Pramen vyvěrá ve stráni za kostelem a jeho tok je zajímavým způsobem upraven tak, že pod zemí z obou stran obtéká chrámovou loď. Barokní areál byl v době největší slávy vyhledávaným poutním a lázeňským místem, ale již koncem 18. století ztrácí svůj význam a postupně chátrá. K jeho záchraně dochází až při rekonstrukci v letech 1976-1986. V interiéru kostela sv. Mikuláše je instalován soubor jedinečných barokních plastik z poloviny 18. století. Ty pocházejí z poutní cesty mezi Králíkami a klášterem na Hedči. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je jednolodní stavba s malou zvoničkou. Kolem kostela se původně rozprostíral i hřbitov, ten byl ale v době šíření nákaz zrušen. Připomíná ho již jen cihlová zeď. Zeď protíná velká zvonice se štítovými hodinami, jejíž průchod je jediným přístupem ke kostelu.
rz, naučná stezka, 30.11. 2005
turistické

Obec Vraclav leží 6 km severozápadně od Vysokého Mýta. Barokní areál Vraclav je odloučené pracoviště Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Tvoří ho kostel sv. Mikuláše, budova lázní a poustevna. V kostele sv. Mikuláše je umístěn Expozice barokních plastik, které pocházejí z poutní cesty z Králík ke klášteru na Hedči. Dřevěné polychromované plastiky v mírně nadživotní velikosti byly vytvořeny kolem r. 1740. Anonymní tvůrce pašijových scén pravděpodobně patřil k žákům M. B. Brauna.

Pavel Vítek, 30.9. 2006

historie

Na počátku 17. stol. byla nad pramenem léčivé vody nejprve zbudována kaplička a zřízena poustevna. V roce 1724 byl položen nad původní kaplí základní kámen pro stavbu barokního kostela sv. Mikuláše podle návrhu pražského architekta Carla Antonia Canevalleho. Stavba byla dokončena roku 1730 a vysvěcena 21. května. Studánka s léčivou vodou se nachází v jednoduše sklenuté kapli pod chrámovou předsíní. Pověst o léčebné síle vody u sv. Mikuláše se rozšířila a při poutní kapli byly založeny malé lázně, rozšířené v roce 1711. Byla zde zřízena krčma a u lázní postaven hostinský dům. Ke konci 17. a v prvé polovině 18. století byly lázně natolik známé, že sem přijížděli hosté z Prahy, Brna a jiných míst. Sláva lázní a poutního místa začala upadat již na konci 18. století, až v druhé polovině 19. století téměř zanikla. Úpadek lázní na konci 18. stol. zapříčinil celkové chátrání všech objektů. K náročné rekonstrukci…  číst dále

Pavel Vítek, 30.9. 2006

otvíračka

květen - 15. října: St, So, Ne 9 - 12, 14 - 17 h Jindy po předchozí dohodě. Délka prohlídky 45 min., max. počet osob 40. Vstupné: 20 Kč - dospělí 10 Kč - děti 6 až 15 let, studenti, důchodci 5 Kč - při hromadné návštěvě (pro školy)

30.9. 2006

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vraclav

Místa v okolí

 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Radhošť
 kostel sv. Martina
 Popovec
 Zámrsk
 smírčí kříž
 hřbitov
 Domoradice
 Ostrov
 Dobříkov
 Štěnec
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 Pražská brána
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Choceňská brána
 Neulust
 Pěšice
 Chroustovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Zítkov
 Hlavačov
 fara
 Horní Jelení
 Březovice
 Bílý Kůň
 Zaháj
 Slepotice
 Jahůdka
 Choceň
 pivovar
 Košumberk
 Zdislav
 Veliny
 Rosice
 Hradce
 Rosice
 kostel sv. Mikuláše
 Vračovice
 Hradníky
 kostel sv. Václava
 Těšnov
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Bořice
 Přestavlky
 Sudličkova Lhota
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 barokní špýchar
 křížová cesta
 Mostek
 Holice
 kostel sv. Markéty
 Hrochův Týnec
 Nové Hrady
 Koldín
 Chrast
 Růžový palouček
 Kapalice
 pivovar
 Pivnická rokle
 Borohrádek
 Borůvka
 Betlém
 Dašice
 sokolovna
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Víta
 Dřel
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Přestavlky
 Chlumek
 Brandýs nad Orlicí
 vila Josefa Vosáhla
 kaple Panny Marie
 Rychmburk
 městské opevnění
 Nabočany
 Panský dvůr
 Sedlíšťka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla opata
 Vrbice
 kostel sv. Anny
 Velešov
 kamenný most
 kaplička
Základní informace místa
ID místa: 2197
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama