Zámek přestavěný z hradu. Hrad krnovských vévodů ze 14. st. Od r. 1523 patří braniborským markrabatům, v l. 1531-4 přestavěn na renesanční zámek. V. l. 1622-1945 patří Liechtensteinům, barokní úpravy v 17. st., po požáru r. 1779 opraven klasicistně.
Hlavní obrázek místa
Zámecká brána
Pohled ze Zámeckého nám. Zámecká brána s renesanční válcovou věží.
© Luděk Pitter 08/2006
Krnovský zámek, či spíše jeho části jsou pronajímány pro prodejní, kulturní a jinou komerční činnost.
28.5. 2002
historie

dějiny Krnova

První zmínka o krnovském hradu pochází z roku 1371, kdy jím vévoda Jan I. opavsko-ratibořský jistil splácení svého dluhu Konrádovi olešnickému. Po Janově smrti prodal roku 1384 jeho syn Jan II. Krnovsko Vladislavovi Opolskému, který jej již roku 1390 prodal moravskému markrabímu Joštovi. Jeho vlastnictvím bylo Krnovsko až do jeho smrti, po které jako odumřelé léno spadlo na českého krále Václava IV. Roku 1421 vyměnil král Zikmund s vévodou Ludvíkem břežsko-lehnickým Krnovsko za Trenčín. Ještě téhož roku jej vykoupil Jan II. Opavský. O rok později jej od krále Zikmunda získal jako dědičné léno. Po Janově smrti r. 1437 připadlo Krnovsko jeho synovi Mikuláši V. a krnovský hrad byl určen sídelním hradem jeho údělu. Nebyl jím však dlouho, krátce poté byl v rámci smíru s Václavem II. z hlubčické větve opavských knížat ke Krnovsku zpět připojen hrad Cvilín, na který Mikuláš někdy před rokem 1445 přesídlil. Po Mikulášově smrti r. 1452 dědili jeho…  číst dále

Zany, 5.3. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys zámku
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Krnov

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 městské hradby
 radnice
 evangelický kostel
 Cvilín
 Cvilín
 Ježník
 Kobylí
 Vartnov
 zvonice
 Brantice
 Branice
 Hošťálkovy
 Linhartovy
 Zátor
 Sosnová
 Sosnová
 kostel sv. Jiří
 Burkvíz
 Sosnová
 Hraniční vrch
 kostel sv. Tekly
 Loděnice
 Město Albrechtice
 Holasovice
 hrobka rodu Bellegarde
 Neplachovice
 Slezské Rudoltice
 Velké Heraltice
 Hrozová
 Štemplovec
 Brunerova vila
 větrný mlýn
 Město Albrechtice
 Držkovice
 Držkovice
 Šibenice
 Hynčice
 Eldorado
 Dolní Holčovice
 městské koupaliště
Základní informace místa
ID místa: 837
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama